Oljebransen får skattesmell, mens øvrig næringsliv får mindre skatt. Og det blir dyrere å ha bolig nummer to.
- DE FØRSTE: - Vi er den første regjeringen som gjør dette, sier statsministeren om regjeringens nye forslag. Video: Marius Evensen / Dagbladet.
FØLGER MED: Høyre-leder Erna Solberg følger statsministerens tale under landsmøtet på Gardermoen. Foto: Thomas Rasmus Skaug
(Dagbladet): Statsminister Jens Stoltenberg presenterte i dag det han kaller en «vekstpakke for norsk næringsliv».
- Det går godt i norsk økonomi. Likevel må vi vokte oss for å tro at de gode tidene fortsetter av seg selv. I gode tider er det lett å gjøre feil som gir nedgang senere. Et faresignal nå er todelingen av norsk økonomi. Flere år med høy lønnsvekst og en gradvis styrking av kronen har løftet kostnadsnivået i Norge. I en situasjon med svak etterspørsel ute, gjør det mange eksportbedrifter sårbare, sier statsminister Jens Stoltenberg.
Senker selskapsskatten
• Selskapsskatten reduseres fra 28 til 27 prosent. Dette vil føre til 2,4 milliarder i mindre inntekter for staten.• Det blir tilsvarende reduksjon for selvstendig næringsdrivende. Hvordan dette vil gjennomføres blir kjent i statsbudsjettet for 2014.
• Oljenæringen får skatteøkninger. Satsen i friinntekten i petroleumsskatten reduseres fra 7,5 prosent til 5,5 prosent. Den samlede friinntekten reduseres dermed fra 30 til 22 prosent.
Skattenivået vil være det samme totalt sett, men den delen av næringslivet som sliter får lettelser, mens oljenæringen, som går bra, får skatteskjerpelser. Samlet anslås regjeringens forslag å gi en skatteøkning for oljeindustrien på 70 milliarder kroner fra 2013 til 2050. Det tilsvarer ifølge regjeringen et årlig beløp på i underkant av 3 milliarder kroner.
- Endringene vil stimulere til større kostnadsbevissthet i petroleumssektoren, og legger mer av risikoen for overskridelser på selskapene. Det kan dempe presstendensene og kostnadsøkningen som et høyt aktivitetsnivå i petroleumssektoren skaper, sier Sigbjørn Johnsen i en pressemelding.
Bolig nummer to dyrere
I tillegg vil regjeringen redusere skattefavoriseringen av næringseiendom og sekundærbolig, ved at likningsverdien økes. Det vil altså bli dyrere å ha hytte og en ekstra leilighet i byen man leier ut. Ifølge Stoltenberg er skatteøkningen på om lag 500 millioner.- Verdsettelsen av sekundærboliger og næringseiendom i formuesskatten økes fra 50 prosent til 60 prosent av anslått markedsverdi. Økt verdsetting av sekundærboliger kan dempe prisutviklingen i boligmarkedet noe, skriver regjeringen i en pressemelding.
Stoltenbergs tiltakspakke kommer samtidig som Høyre holder landsmøte på Gardermoen. Flere reagerte på timingen, men Stoltenberg poengterte at dette er børssensitiv informasjon som ligger i revidert statsbudsjett, som legges fram tirsdag. Det er derfor viktig å legge det fram en søndag, siden børsene over hele verden er stengt, sier Stoltenberg.
Alle er imidlertid ikke enig i at dette var børssensitiv informasjon.
- Poenget med å holde tilbake børssensitiv informasjon, er at ingen skal utnytte sin kunnskap. Dette var en helt uforståelig pressekonferanse, skriver Ove Vanebo, tidligere Fpu-leder som nå er rådgiver i den konservative tankesmia Civita.
Opposisjonen fornøyd
Svein Flåtten, næringspolitisk talsmann i Høyre, skriver følgende på Twitter om Stoltenbergs tiltakspakke.- Regjeringen senker skatten for å styrke fastlandsindustrien. Den har endelig forstått noe av Høyres skattebudskap.
Ketil Solvik Olsen, næringspolitisk talsmann i Frp, omtaler Stoltenbergs pakke som «Frp-politikk».
- Bra .Endelig gjennomslag for god Frp-politikk. Vi visste dere hørte på oss, selv om dere argumenterte imot, Jens Stoltenberg, skriver Olsen på Twitter.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking
Muslimske Franck Ribery raser. (523 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer






