Blir nabo med Munch-museet.

Tips oss 2400
FLYTTER: Middelalderparken har vært et kjært område for mange festivalgjengere i mange år. Neste år flyttes Øyafestivalen til Tøyen

FLYTTER: Middelalderparken har vært et kjært område for mange festivalgjengere i mange år. Neste år flyttes Øyafestivalen til Tøyen

Se våre siste filmtrailere

(Dagbaldet): Det har lenge vært kjent at Øyafestivalen, som til vanlig finner sted i Middelalderparken i Oslo, må flyttes til neste år på grunn av jernbaneutbygging i området.

Til Tøyen

Og neste års festival skal foregå i Tøyenparken, skriver Aftenposten i dag.

- Vi er veldig glade for at vi fikk muligheten til å bruke Tøyenparken. Det er det eneste stedet som er såpass bynært at vi kan beholde størrelsen og profilen på festivalen, sier pr-sjef Jonas Prangerød til avisa.

Øya er en av Norges største festivaler og har de siste årene vært utsolgt langt tid i forveien. Ifølge Aftenposten skal det nye festivalområdet ha plass til mellom 15 000 og 16 0000 publikummere hver dag.

Fornøyd byråd

Øyafestivalen har allerede erfaring med arrangementer i Tøyenparken, ettersom barnefestivalen Miniøya har blitt avholdt der de siste årene, med rundt 12 000 besøkende om dagen.

Kulturbyråd i Oslo, Hallstein Bjercke (V), sier til Øyafestivalens nettsider at han er glad for ordningen med Tøyenparken.

- Øyafestivalen har gjennom flere år vist at de holder høy kvalitet og er en viktig festival for Oslo. Festivalen får også stor oppmerksomhet i andre land, og er dermed med på å markere Oslo som internasjonal musikkby.  Jeg er glad for at vi i samarbeid har klart å finne et nytt sted de kan være mens Follobanen bygges gjennom Middelalderparken. Jeg er sikker på at Tøyenområdet vil gi publikum like god festivalopplevelse som de til nå har fått i Middelalderparken, sier Bjercke.

Årets festival går av stabelen i Middelalderparken fra 7. til 10. august, og blant de største trekkplastrene i år er britpop-heltene i Blur, rapperen Kendrick Lamar og Kraftwerk.

John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1049 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (644 innlegg) Les mer

  • Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Muslimske Ribery ble dynket i øl

    Varslet at han ikke ville akseptere det. (623 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (446 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Russefeiringen - for hvem, egentlig?

    Når russefeiringen i dag favoriserer og foregår på premissene til en liten gruppe bestående av rike, hvite nordmenn, bør konseptet revolusjoneres. (221 innlegg) Les mer