Det er klar sammenheng mellom pris og kvalitet.

Tips oss 2400
Vi har testet 13 ulike typer strykejern, i alle prisklasser. Kjell Aage Karlsen har vært vår ekspert. Han er Renserimester hos BA rens og vask i Oslo, og er av de få som fremdeles håndstryker skjorter for kundene sine.

Alle jernene er testet på forskjellige typer tekstiler og på forskjellige temperaturer. Når vi testet på bomull, strøk vi både våte og tørre skjorter.

Vinneren

Det er en tydelig sammenheng mellom pris og kvalitet. Vinneren, Siemens ExtremePower edition, er det dyreste (999 kroner). Taperen, Logik L200IR11E er det billigste (299 kroner). Vi har også funnet det beste kjøpet, Singer SNG 726 (325 kroner).

Kriterier

Først og fremst har vi lagt vekt på hvor godt jernet er på selve strykingen. Her må jernet levere nok varme, sålen må være god, vekten riktig og du må ha mulighet til å kontrollere dampmengden.

Vi har testet alle jernene både på vått og tørt tøy. Stryker du vått, har du bruk for mye varme, ikke damp. Stryker du tørt, må du ned i temperatur, men da har du behov for damp. Her er det en god del av jernene som sliter.

De leverer bra med damp på høye temperaturer, og lite på lave, når du virkelig har bruk for det. I tillegg er det en del jern som spytter når det gir fra seg damp. Det er et problem når du skal stryke silke eller andre fine tekstiler.

Visste du forresten at du kan bruke strykejern til å fjerne stearin?

Enkel betjening

Vi har vurdert brukervennligheten på alle jernene. Hvordan det er å holde i, og om det står stødig når du setter det fra deg.

I tillegg har vi sett på hvor enkelt det er å betjene knapper og brytere, og om det går greit å helle på og tømme vann.

Poeng

Vi har ikke tatt hensyn til pris i denne testen. Jernene er vurdert etter en skala fra en til seks, der seks er best.

Les også:
Vi har testet blendere
Stor test av vannkokere
Sånn, da har vi gnidd barberskum på speilet
Slik finner du den beste veden

Saken ble opprinnelig publisert på Klikk.no. Les her.

I denne artikkelen
John Arne Markussen

Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.

Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør

Debattregler

Mest kommentert

  • - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    - Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?

    NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

  • Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip

    - Presser halvøya mot en atomkrig. (613 innlegg) Les mer

  • Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking

    Muslimske Franck Ribery raser. (565 innlegg) Les mer

  • Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004

    - Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

  • - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    - De kysser alteret vårt. Det er et overgrep

    Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

  • NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar

    - Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

  • - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    - Høyre og Frp driver skrivebordsteori

    Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

  • Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems

    Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer