Har tapt ankesaken.
Domstolen opprettholder dermed kjennelsen fra i oktober i fjor, der Berlusconi ble funnet skyldig i skatteunndragelser og dømt til fire års fengsel, tre av dem betinget.
Dette dreier seg om hans fjernsynsselskap Mediaset, som kjøpte fjernsynsrettigheter til serier fra USA. Så lot Berlusconis selskaper rettighetene ligge i skatteparadiser, mens hans italienske selskaper betalte overpris for rettighetene, til sine egne selskaper. Dermed ble det ikke mye å skatte for i Italia.
Berlusconi ble i tillegg fradømt retten til å inneha offentlige verv i fem år.
Partiet til Berlusconi, som egentlig er hans private selskap, Frihetens Folk (PdL) sier: «Rettsvesenets forfølgelse fortsetter.»
Det er ikke klart ennå om han må sone. Antakelig er han for gammel til å sitte i fengsel etter italiensk lov, skriver avisa La Pepubblica.
Ankedomstolen i Milano har dømt Berlusconi for skattesvindel for sju millioner euro gjennomført i årene 2002-2003. Tre andre personer, nære medarbeidere, er dømt sammen med ham.
Man regner med at forsvarerne til Berlusconi snarest vil anke til Kassasjonsretten, som i Italia er den øverste ankedomstolen.
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (611 innlegg) Les mer

Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking
Muslimske Franck Ribery raser. (555 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer






