Alt du trenger er en iPad og to av disse hornhøyttalerne.

Analog & Digital

Jan Omdahl

jom@dagbladet.no

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
ALT-I-ETT: Hornhøyttaleren Zero 1 fra tyske Avantgarde. Foto: Avantgarde Acoustic

ALT-I-ETT: Hornhøyttaleren Zero 1 fra tyske Avantgarde. Foto: Avantgarde Acoustic

FØRST TIL MØLLA: Danske Audiovector viste wi-fi-høyttalere med hele steroanlegget innebygget allerede i fjor. Her Si 3 Avantgarde Arreté. Foto: Audiovector

FØRST TIL MØLLA: Danske Audiovector viste wi-fi-høyttalere med hele steroanlegget innebygget allerede i fjor. Her Si 3 Avantgarde Arreté. Foto: Audiovector

KOMPAKT HIGH END: Franske Devialet leverer eksklusiv hi-fi i en boks på størrelse med en pizzaeske. Foto: Devialet

KOMPAKT HIGH END: Franske Devialet leverer eksklusiv hi-fi i en boks på størrelse med en pizzaeske. Foto: Devialet

BILLIG-ANALOG Pro-Jects nye Elemental havner trolig på den hyggelige siden av 1500 kroner. Foto: Jan Omdahl

BILLIG-ANALOG Pro-Jects nye Elemental havner trolig på den hyggelige siden av 1500 kroner. Foto: Jan Omdahl

Værmelding for München

I dag I morgen Torsdag Fredag
Skyet17°Halvskyet21°Halvskyet17°Enkelte regnbyger, perioder med sol22°

Se våre siste filmtrailere

MÜNCHEN (Dagbladet): På hi-fi-messen High End i München har lyd- og musikkinteresserte vandret i kø mellom lytterommene denne helgen.

Men mengden besøkende og utstillere av musikkanlegg i den øvre - og til dels fullstendig absurde - prisklassen kamuflerer en bransje som sliter. Stadig flere forbrukere velger bort et skikkelig tokanals stereoanlegg til fordel for hjemmekino, kompakte nettverksbokser eller rimelige øreplugger koblet til mobiltelfonen.

Så hva skal hi-fi-bransjen gjøre for å vinne forbrukere tilbake? Stikkordet ser ut til å være innovasjon, og løsninger med færre bokser og ledninger som roter til det moderne hjemmet.

FOR ET PAR ÅR SIDEN var det den franske produsenten Devialet alle snakket om, med deres komplette og revolusjonerende musikkløsning i high end-klassen pakket inn i en flat boks i blankpolert metall. I år viste Devialet fram enda flatere og noe mindre kostbare modeller, priset fra omkring 37000 kroner. Det er mye penger, men med denne og et par gode høyttalere har man et komplett stereoanlegg i gromklassen.

EN ANNEN VEI å gå, er å flytte hele stereoanlegget inn i høyttalerne. Aktive høyttalere med innebygde forsterkere er ingen nyhet, men nå flytter så og si hele anlegget inn, med signalprosessering, digital/analog-konvertering og nettilkobling. At noe slikt skulle komme fra den tyske høyttalerprodusenten Avantgarde Acoustic, kjent for sine plasskrevende hornhøyttalere med svære, lakkerte horn i sterke farger, var en av årets overraskelser.

Zero 1 er en usedvanlig kompakt treveis hornhøyttaler i minimalistisk design. Diskant og mellomtone leveres av horn, mens bassen besørges av et et vanlig høyttalerelement i bassreflekskabinett. Den ser ut som den er designet av Apple, og med innbygde klasse D-forsterkere, signalprosessor og digitalomformer, er den et nesten komplett stereoanlegg.

Det eneste du mangler er en smarttelefon, eller en annen musikkilde.

Med en pris på 9000 euro, vel 67.000 kroner i Tyskland, er det snakk om mye penger, men absolutt ikke mer enn mange i målgruppa er villige til å bruke på et godt stereoanlegg.

KJENNERE av hornhøyttalere vet at størrelse og lengde på horn er avgjørende for om de kan gjengi musikk i naturlig skala. Enkelte hornentusiaster vil muligens også steile over at digitalt forsterkeri og signalprosessering bringes inn i en verden der det helst skal gå i strømsvake rørforsterkere og heftige vinylrigger. Zero 1 er nødvendigvis bygget med noen lydmessige kompromisser, men når Avantgarde-sjef Holger Fromme fyrer opp nyskapningene, er førsteinntrykket likevel en høyttaler som tegner opp et overraskede stort lydbilde med imponerende kraft, høy oppløsning og stor dynamisk rekkevidde.

Avantgarde er ikke først med denne tankegangen. Fra fjorårets messe skrev jeg om danske Audiovectors prototype på en liknende løsning, og i år viste selskapets grunnlegger Ole Klifoth meg den ferdige produktet.

Her kan klasse D-forsterkere, signalprosessorer og digitalomformer med trådløs wi-fi-tilkobling leveres bygget inn i alle selskapets høyttalere, bortsett fra toppmodellen R11. Der Avantgardene krever en USB-kabel eller en trådløs tilkobling til musikkilden via via Apples Airport Express, støtter Audiovectors løsning Apples AirPlay-teknologi, og er dermed enda mer brukervennlige.

Lyden er det heller ikke noe å si på.

Klifoth spiller på et par Si 3 Avantgarde Arreté, en relativt liten gulvstående høyttaler i verdensklasse. Også med den trådløse, digitale løsningen i stedet for tradisjonelle delefiltre, spiller Audiovectorene sjokkerende bra.

- Vi har programmert en viss 2. ordens harmonisk forvrengning inn i prosessoren. Dette er denne naturlige forvrengningen som gjør analog musikgjengivelse så behagelig å lytte til, og vi ville unngå at systemet skulle låte digitalt, forklarer en synlig stolt danske.

LAVERE PRIS er nok også et stikkord for å bringe flere musikkelskere tilbake til stereobutikkene. De siste årene har rimelige, gode platespillere hatt et kraftig oppsving i markedet, som for eksempel Regas Rp1 og Pro-Jects Debut Carbon, som jeg testet i fjor.

Men i år presenterte Pro-Ject i all stillhet en ny platespiller som kommer til å utkonkurrerere det meste på pris. Elemental er en snedig og morsom liten sak, bygget helt i MDF. Den leveres komplett med arm og pickup fra Ortofon, og skal visstnok bare koste rundt 1200 kroner.

Da skal det godt gjøres å si at man ikke har råd til platespiller til hornhøyttalerne.
 
Kommentarer levert av Disqus