At seksualiteten er interessant utelukkende fordi den har et «mørke» i seg, er en påstand farlig nær pornoens tabuiserte seksualitetssyn. Der er sex syndig, skittent og farlig.
KRONIKKFORFATTER: Anne Kalvig
Den siste ukas medieoppslag er illustrerende for tidens kjælen med liberalistisk, antifeministisk tankegods. Sosiolog Preben Z. Møller har fått svært bred mediedekning av boka «Kampen om voldtekt», der han hevder at en feministisk forståelse av voldtekt har hjernevasket befolkningen. Prostituerte Hege Grostad har hatt førstesideoppslag to dager på rad i VG, som motstander av sexkjøpsloven. I sistnevnte sak har VG brukt et uhørt stort antall sider på å sverte loven som forbyr utøving av seksualisert vold gjennom sexkjøp. Ensidigheten og den utilslørte kampanjejournalistikken med utgangspunkt i Grostads valg om å prostituere seg, er uten sidestykke i nyere tid.
Parallelt med det mediale prostitusjonsforsvaret, får Møller blant annet i Stavanger Aftenblad uimotsagt lire av seg at voldtektsmenn i all hovedsak er kriminelle og befinner seg på mottak eller institusjoner. Fargerike holdningskampanjer er sosialfeministisk idioti og virker ikke. I Klassekampen følger sosiolog Hannah Helseth opp denne tankegangen og hevder at holdningskampanjer mot voldtekt ikke virker. Det som gjør seksualitet interessant, er at den er mørk og farlig.
Hvis journalistene hadde giddet å undersøke terrenget de formidler så harde dommer over, hadde de kunnet peke på at Stavanger kommune greide snu både overfallsvoldtektsbølgen fra 2009 og ha 50 prosent reduksjon i anmeldte voldtekter blant unge. Metoden? Holdningskampanjer! I skolen og i det offentlige rom, og tverretatlig og tverrfaglig samarbeid mellom kommune, utelivsbransje, drosjenæring, flyktningmottak og frivillige organisasjoner. I år fikk Stavanger kommune regjeringens kriminalitetsforebyggende pris for dette arbeidet, og det søkes videreført i andre av landets kommuner. Mot Møllers og Helseths bedre vitende, tydeligvis.
At seksualiteten er interessant utelukkende fordi den visstnok har et «mørke» i seg, er for øvrig en påstand farlig nær pornoens tabuiserte seksualitetssyn, der sex er syndig, skittent og farlig. Frigjort og likeverdig seksualitet trenger ingen porno. Og mange er heldigvis de som nyter en seksualitet som ikke er mørk og farlig, men livsbejaende og glad. Like fullt er pornoens rammer og estetikk i stor grad omfavnet av media, som del av en pornofisering av kulturen. NRK formidlet og bejublet porno til unge i programserien «Trekant», og alle innvendinger ble avvist som å tilhøre et kristent, puritansk og bakstreversk folkedyp, som statskanalen ingenlunde ville la seg diktere av. Vi fikk aldri motargumenter mot pornoforherligelsen. Redaktør Håkon Moslet og NRK Ung ville være hippe, og søkte kjønnsmaktas mest omfattende uttrykk, nemlig pornoen. En programserie mot porno, til seksualitetens fremme - det hadde vært kontroversielt og vågalt, det! Men media søker minste motstands vei.
Der Møller får metervis av spalteplass til å påstå, til lydige journalister, at arbeidet mot voldtekt er direkte forhindret av ideologiske feminister, får altså stripper og prostituerte Grostad tilsvarende plass i Norges største løssalgsavis til å påstå at sexkjøpsloven ikke virker og at feministers analyse av prostitusjon er løgnaktig og ond. Saken er ivrig videreformidlet av flere andre aviser. VG bytter gladelig ut prostituert med sexarbeider, mens analyse av strukturell vold, av prostitusjonens skadevirkninger, av situasjonen i land som har legalisert og lagt til rette for prostitusjon, er fraværende. Når har VG eller noen andre aviser hatt forsider, reportasjer og dokumentarer som formidler historiene til kvinner som er kommet ut av prostitusjon, som problematiserer hvilket valg de egentlig hadde, som støtter loven som forbyr kjøp av sex?
Dagens mediesituasjon nærmer seg danske tilstander, der ei avis som Politiken kjørte uker med kosereportasje fra et bordell med anonymiserte prostituerte - og avspiste seks kvinner med prostitusjonserfaring som tok til motmæle, med en skarve kronikkplass og krav om underskriving med fullt navn. Også Møller innrømmer i intervjuet i Stavanger Aftenblad at mediesituasjonen er blitt behagelig for ham og hans like, «store grupper er flyttet i vår retning», forteller han. Likevel synes journalistene at liberalistisk, antifeministisk tankegods er mye viktigere å formidle, uten motforestillinger, enn radikale, feministiske kjønnsmaktsanalyser. For det viktigste av alt er jo å være hipp og politisk liksom-ukorrekt, ikke å være nyansert presse som analyserer reell makturett og gir stemme til dem som ikke støyer mest? Var det noen som nevnte salgstall?
I denne artikkelen
Velkommen til debatt med utgangspunkt i artikkelen ovenfor. Tenk gjennom hvordan du vil framstå i det offentlige rom. Det er ikke forbudt å være anonym. Noen ganger kan det være påkrevet. Men i de fleste sammenhenger framstår en som skriver under fullt navn som mer interessant enn en som vil skjule sin identitet. Hold deg til saken, vis respekt og stor raushet overfor andre i kommentarfeltet. Hensikten med en debatt er å bidra til å berike ordskiftet i det offentlige rom. Vi vil ikke ha trakassering, trusler og hatske meldinger i våre kommentarfelt.
Med vennlig hilsen John Arne Markussen, sjefredaktør
Mest kommentert

- Flere programmer hvor en skrulling koker graut av reinlav?
NRKs nye lisensønske provoserer. (1051 innlegg) Les mer

Provoserer Nord-Korea med et av verdens største krigsskip
- Presser halvøya mot en atomkrig. (602 innlegg) Les mer

Nekter å snakke med lagkameraten etter øl-dynking
Muslimske Franck Ribery raser. (520 innlegg) Les mer

Kjendis-«klarsynt» slaktes etter å ha slått fast at Amanda var død i 2004
- Bare Gud får rett hver gang, sier Sylvia Browne. Men hun har utallige skivebom på rullebladet. (437 innlegg) Les mer

- De kysser alteret vårt. Det er et overgrep
Opphetet på Bredtvet da katolikkene inntok Groruddalen. - Respektløst, svarte kirkevergen. (324 innlegg) Les mer

NRKs nye gullgutt i hardt vær etter voldtektskommentar
- Hvis en dame hadde truet meg med voldtekt, så hadde jeg ledd. (291 innlegg) Les mer

- Høyre og Frp driver skrivebordsteori
Mener barne- og likestillingsminister Inga Marte Thorkildsen. (299 innlegg) Les mer

Spår at statsminister Erna Solberg blir økonomisk festbrems
Analyselskapet Pöyry anslår at den økonomiske veksten vil bremse opp med Erna bak rattet. (218 innlegg) Les mer







