52 politiske fanger brir frigitt.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
FORNØYD: Utenriksminister Jonas Gahr Støre er fornøyd med at Cuba frigir 52 politiske fanger.  Foto: Jon Terje Hellgren Hansen / Dagbladet

FORNØYD: Utenriksminister Jonas Gahr Støre er fornøyd med at Cuba frigir 52 politiske fanger. Foto: Jon Terje Hellgren Hansen / Dagbladet

Værmelding for Havana

I dag I morgen Mandag Tirsdag
Enkelte regnbyger, perioder med sol24°Skyet18°Skyet22°Sol25°

Nyheten om at 52 politiske fanger vil bli frigitt på Cuba, er gledelig, sier utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap).

- Norge har sammen med EU vært ufravikelige i kravet om betingelsesløs frigivelse av de politiske fangene på Cuba, sier Støre i en pressemelding.

Ifølge ham har regjeringen med glede mottatt meldingen om at cubanske myndigheter nå vil sette fri 52 politiske fanger. Gjennom frigivelsen av disse fangene vil alle de 75 personene som ble fengslet under massearrestasjoner i mars 2003 være løslatt, påpeker Utenriksdepartementet.

Løftet om frigivelse av fangene er et resultat av en intens forhandlingsprosess mellom Cubas kommunistregime og den katolske kirke på Cuba, støtet av Spanias utenriksminister Miguel Ángel Moratinos.

- Det er positivt at den dialogen Vatikanet og den spanske regjeringen har hatt med cubanske myndigheter, har ført til resultater. Jeg vil berømme dem for dette arbeidet, sier Støre.

- I kontakten med Cuba vil vi fortsette med å fokusere på behovet for å styrke menneskerettighetene og demokratiutviklingen i landet, sier han.

(NTB)