Og nå er nødhjelpsbudsjettet nesten tomt. - Det er dramatisk, mener Kirkens Nødhjelp-sjef.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Årets lister er ikke klare ennå.
BARNA LIDER: 20 millioner mennesker har msitet sine hjem som følge av flomkatastrofen i Pakistan. Foto: AP Photo/B.K. Bangash/Scanpix

BARNA LIDER: 20 millioner mennesker har msitet sine hjem som følge av flomkatastrofen i Pakistan. Foto: AP Photo/B.K. Bangash/Scanpix

- DRAMATISK: Leder for Utviklingspolitisk avdeling i Kirkens Nødhjelp, Wenche Fone, mener det er helt nødvendig at norske myndigheter setter av mer penger til nødhjelp i åra som kommer. Foto: Kirkens Nødhjelp

- DRAMATISK: Leder for Utviklingspolitisk avdeling i Kirkens Nødhjelp, Wenche Fone, mener det er helt nødvendig at norske myndigheter setter av mer penger til nødhjelp i åra som kommer. Foto: Kirkens Nødhjelp

Fakta: Innbyggertall

Pakistan

Innbyggertall:
177 millioner (juli 2010)
0-14 år: 36 prosent
15-64 år: 59.8 prosent
65 år og oppover: 4.2 prosent

Haiti

Innbyggertall: 9,2 millioner (2010)
0-14 år: 37.5 prosent
15-64 år: 59.1 prosent
65 år og oppover: 3.4 prosent

SLIK KAN DU BIDRA

Kirkens Nødhjelp
Konto: 1602.40.26535
Givertelefon: 820 44 004 (200 kroner)
På nett

Røde Kors
Konto: 8200.06.10190
Givertelefon: 820 44 001
På nett

Leger Uten Grenser
Konto: 5010.06.00444

Flyktninghjelpen
Konto: 8380.08.06006
Givertelefon: 820 44 747 (200 kroner)
På nett

Redd Barna
Konto: 8200.01.05453
Givertelefon: 820 44 789 (200 kroner)
På nett

UNICEF
På nett

CARE
Konto: 1644.10.50082
På nett

SÅ LITE SKAL TIL FOR Å ENDRE LIV

50 øre: vannrensingstablett - hver vannrensetablett gir 5 liter rent vann.
20 kroner: en plastboks
40 kroner: et teppe
158 kroner: en matpakke med bønner, solsikkeolje og te
223 kroner: 5000 vannrensetabletter som gir barn trygt vann.
382 kroner: 50 pakker á 400 gram høyenergikjeks - 20 kg mat til sultne mager.
484 kroner: vann og hygienesett til fem familier - settene inneholder vannbeholdere, bøtter, såpe og vannrensetabletter.
2600 kroner: utstyr til helsetjenester i tre måneder for 1000 mennesker som lever i katastrofeområdene.
(Dagbladet): 20 millioner mennesker har mistet sine hjem, og enda flere skal være berørt i flomkatastofen i Pakistan. Det er et høyere tall en jordskjelvkatastrofen på Haiti, tsunamien i Thailand i 2004 og jordskjelvet i Pakistan i 2005 - til sammen.

200 000 døde på Haiti, mens 1600 mennesker har omkommet som følge av flommen i Pakistan.

Norge har bidratt med 800 millioner kroner til Haiti, mens bidragene til Pakistan foreløpig ligger på 115 millioner kroner, ifølge Utenriksdepartementet.

Om man regner millionene fordelt på barn i alderen 0-14 i Pakistan og på Haiti, har barna på Haiti fått 231 kroner hver, mens Pakistan har fått tre kroner per barn. Om man regner støtten på innbyggertallet totalt har innbyggerne på Haiti fått 86 kroner og innbyggerne i Pakistan fått én krone.

Og ifølge Bistandsakuelt er nødhjelpsbudsjettet for 2010 snart tømt.

- De større og mindre humanitære kriser hittil i år har medført at tilgjengelige humanitære midler resten av året er meget begrenset, bekrefter underdirektør Ragnhild Imerslund i Utenriksdepartementet til Dagbladet.

Forventer mer til Pakistan

Leder for utviklingspolitisk avdeling i Kirkens Nødhjelp, Wenche Fone, mener forskjellen på Norges bidrag i Haiti og Pakistan skyldes sårbarheten i budsjettstrukturen når Haiti rammes først og tar en stor del av summen.

- Vi har forventninger om at norske myndigheter kommer med mer penger. Norge er forpliktet til det, men vi håper at også folk flest åpner lommebøkene og vil bidra, sier Fone.

Kirkens Nødhjelp fikk inn mye penger i forbindelse med Haiti, og har foreløpig fått inn 250 000 kroner i forbindelse med flommen i Pakistan.

- Dramatisk

- Det er dramatisk at nødhjelpsbudsjettet snart er tomt, og det vi ser med Pakistan er en ny æra for naturkatastrofer som skyldes klimaendringer. På kort sikt er det derfor helt nødvendig at norske myndigheter setter av mer penger til nødhjelp i åra som kommer, sier  Fone.

Hun mener det på lengre sikt er helt avgjørende å få på plass en rettferdig klimaavtale.

- Sånn som det er nå, er det de fattige som betaler regninga, for det er vi rike som har skyld i klimaendringene. Det er usolidarisk, mener Fone.

Frykter for ny katastrofe på Haiti

Hun understreker at årets naturkatastrofer er langt fra over:

- Vi vet at monsuntiden ikke er over i Asia, og at orkansesongen i Mellom-Amerika er ventet i månedene som kommer. Jeg frykter spesielt for Haiti som er helt nede for tellling og ikke har noe å gå på.

- Man ser at behovet for nødhjelp dessverre øker, og vi forventer at regjeringen støtter opp.

Fone var mandag denne uka i møte med SV-leder Kristin Halvorsen der hun ba om at bevilgningene til humantitær hjelp økes med 10 prosent i 2011.

- Det er kanskje ikke nok, men vi ser på det som det første skrittet i en opptrapping, sier Fone til Dagbladet.