Brad Pitt og Angelina Jolie. Se hvordan du kan gi her.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
MISTET KJÆRE: Gunsly Milsoit (t.v.) tar hånd om svogeren Leo Pierre, etter at de mistet henholdsvis søsteren og sin gravide kone i jordskjelvkatastrofen som rammet Port-au-Prince. Foto: AP Photo/Gerald Herbert/Scanpix
Slik kan du gi penger til de jordskjelvrammede:
Du kan også gi penger ved å sette inn på konto 8200.06.08331.
Leger uten grenser har kontonummer 5010.05.53500. Du kan også ringe 08898.
Kirkens nødhjelp tar imot donasjoner på nettet, gjennom givertelefonen 820 44 004 (200,-) eller kontonummer 1602.40.26535.
Redd Barna tar imot donasjoner på nettet, kontonummer 8200 01 05453
eller gjennom givertelefonen 820 44 789 (200,-).
Også CARE har en nettjeneste hvor du kan gi penger med kreditt- eller debetkort.
UNICEFs nettjeneste for donasjoner finner du her.
KNUST: Store deler av hovedstaden Port-au-Prince, hvor det bor to millioner mennesker, er lagt i grus. Vitner sier de hører skrik om hjelp fra ruinene. Foto: REUTERS/Eduardo Munoz/Scanpix
FANGET: En mann fanget i ruiner roper om hjelp i Port-au-Prince. Foto: REUTERS/Reuters TV/Scanpix
BA OM HJELP: Haiti-fødte Wyclef Jean gikk i går ut og ba verdenssamfunnet om å handle. Her er han avbildet i landet etter en flom i 2008. Foto: AP Photo/Ramon Espinosa/Scanpix
Se større kart Port-au-Prince
Landets statsminister Jean-Max Bellerive frykter at minst 100 000 er døde; USAs utenriksminister sier katastrofen «har bibelske proporsjoner», og lik ligger stablet i gatene.
• Vil du gi penger til de rammede på Haiti? Se hvordan i faktaboksen til høyre.
— Det er ufattelig grusomt å se en katastrofe av dette omfanget ramme et folk som har levd under ekstrem fattigdom, vold og uro de siste tiåra, sier skuespiller og FN-ambassadør Angelina Jolia ifølge bladet People.
Paret donerer pengene til Leger uten grenser via sin egen stiftelse, The Jolie-Pitt Foundation.
— Den første responsen er kritisk for å møte de umiddelbare behovene til de utallige menneskene som er fordrevet fra sine hjem, er skadd og i behov for nødhjelp, sier skuespiller Pitt.
Også den Haiti-fødte artisten Wyclef Jean gikk i går ut og tryglet verdenssamfunnet om å strekke ut en hand til de jordskjelvrammede, og oppfordret folk til å donere penger gjennom stiftelsen Yéle Haiti.
Verdens hjelpeorganisasjoner mobiliserer nå i den lutfattige karibiske øynasjonen. Fra Norge er blant annet Leger uten grenser, Røde Kors og Kirkens Nødhjelp i ferd med å sende mannskaper og materiell.
— Hver time teller. Vi vet at folk ligger begravd i sammenraste bygninger, og når de blir hentet ut må helsepersonell være til stede. Derfor sender vi et mobilt feltsykehus med kirurger, sykepleier, jordmor, helsesøster og psykolog, sier generalsekretær Børge Brende i Norges Røde Kors. Han skal selv nedover til landet.
Haiti har en blodig og trist historie, og FN har i praksis drevet landet de siste åra. Utenriksdepartementet melder i dag at én norsk statsborger er savnet.
















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen