Naboene jublet da hele Obama-familien kom til valglokalet

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
STARTEN PÅ HISTORISK DAG: Her kommer Barack Obama ut fra valglokalet etter å ha stemt.  Foto: HARALD S. KLUNGTVEIT

STARTEN PÅ HISTORISK DAG: Her kommer Barack Obama ut fra valglokalet etter å ha stemt. Foto: HARALD S. KLUNGTVEIT

CHICAGO (Dagbladet.no): Flere hundre mennesker som sto i kø for å stemme ved Shoesmith barneskole på sørsida av Chicago jublet og klappet da den rundt ti biler lange kortesjen med blålys, sirener og en liten hær av Secret Service-agenter rullet inn foran skolegården i 08-tida lokal tid.

Ingen så ut til ha noe imot at Obama-familien tok snarveien forbi den lange køen via en bakvei og la beslag på skolen i rundt et kvarter.

Barack og Michelle smilte og vinket da de kom ut fra valglokalet, som ligger bare drøyt fire kvartaler fra familiens villa i bydelen Kenwood. Men igjen var det presidentkandidatens døtre som stjal showet, og sju år gamle Sasha kom sprettende ut litt for ivrig til bilkortesjen etter endt stemmeseanse mens hundrevis av kameraer gikk i høygir, før hun løp tilbake inn igjen og hentet resten av familien.

Det var svært stolte naboer som i dag kunne gjøre borgerplikten i det samme valglokalet som den ledende presidentkandidaten, i et nabolag der eventuelle McCain-tilhengere går svært stille i dørene.

- Ba-rack O-ba-ma, sier tre år år gamle Bella Hobaugh da mamma Alexandra (33) hjelper Dagbladet.no med å spørre jenta hva familien skal stemme på.

Hoback hadde med seg begge døtrene og vennen Gavriel Savit (20) som selskap i køen, der stemningen så ut til å være høy til tross for relativt lang ventetid.

- Jeg har allerede forhåndsstemt, sier Savit, som likevel ikke ville gå glipp av denne dagen.

Et par hundre pressefolk ventet på presidenkandidaten ved valglokalet i morges, en bitteliten forsmak på det enorme arrangementet som skal finne sted i Grant Park et par mil unna seint i natt norsk tid, da Obama skal gå på scenen foran minst 70 000 som har vært heldige å få billetter til valgnatt-talen og ytterligere flere hundre tusen som vil trekke til området for å prøve å ta del i den historiske begivenheten.

Før det er det ventet at presidentkandidaten, som har ledet på alle nasjonale meningsmålinger den siste måneden fram mot valget, skal gjøre et siste, mer intimt valgkampframstøt i nabostaten Indiana - bare én av mange stater Bush vant i 2004 som Obama nå har mulighet til å ta.
Emneord: