Mener miljø- og utviklingsminister Solheim. Erna Solberg frykter venstresiden vil bli skuffet.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Hva vil en Obama-administrasjon bety?
DETTE ER OBAMA: Her får du en rask oppsummering av Barack Obamas liv og virke.
DETTE ER MCCAIN: Her får du en rask oppsummering av John McCains liv og virke.
KAN BLI SKUFFET: Høyre-leder Erna Solberg frykter det er mange på venstresiden som vil bli skuffet over en Obama-administrasjon. Foto: Bjørn Sigurdsøn / SCANPIX
KNUTE PÅ TRÅDEN: Venstre-leder Lars Sponheim mener Bush-administrasjonen har vært en knute på kjærlighetsbåndet til USA. Foto: Stian Lysberg Solum / SCANPIX
DEMPE FORVENTNINGENE: KrF-leder Dagfinn Høybråten mener det er lurt å ikke ha for høye forventninger til hva en ny administrasjon kan utrette. Foto: Kyrre Lien / SCANPIX
HISTORISK: Kulturminister Trond Giske holder en knapp på Obama, og mener det er historisk hvis USA velger en svart president. Foto: Kyrre Lien / SCANPIX
KREVE MER: Arbeiderpartiets Marit Nybakk tror Obama også vil komme til å kreve mer av sine allierte. Foto: Håkon Mosvold Larsen / SCANPIX .
(Dagbladet.no): Snart settes det punktum for åtte år med George W. Bush. I natt velges USAs neste president.
Både i regjering og på Stortinget krysses fingrene for at det er Barack Obama som holder seierstalen natt til i morgen. Men Kristelig Folkeparti og Høyre advarer mot for høye forventninger til en ny Obama-administrasjon.
- Jeg har det som politikk at jeg forsøker å holde meg nøytral og ikke favorisere noen av kandidatene. Når du tar sikte på å sitte i regjering er det viktig å ha et godt samarbeid med USA, uansett hvem som er president, sier Høyre-leder og medlem av Stortingets utenrikskomité Erna Solberg til Dagbladet.no.
Hun tror det er mange på venstresiden i norsk og europeisk politikk som fort kan bli skuffet med Obama i førersetet for verdens ledende stormakt.
- Alltid når jeg har vært i USA det siste året sier folk: «Hva skal europeerne gjøre når de ikke lenger kan klandre Bush?» Jeg tror det er mange som vil oppdage at det er mye som er konstant i amerikansk politikk. Hva vil Obama gjøre når han oppdager at FN ikke virker og han blir utålmodig og ikke får gjennomført sin politikk? spør Solberg.
- Tenker mer som oss
Blant dem som har forventninger om at president Obama vil bety mer internasjonalt samarbeid og slutt på amerikansk alenegang er vår egen miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV).
- Det er ingen hemmelighet at jeg personlig håper på Obama. Når det er sagt, vil vi leve godt med McCain også. Vi er i en unik situasjon der begge er opposisjonskandidater, og ingen står for en videreføring av Bush-administrasjonens politikk, sier Solheim til Dagbladet.no.
Han feller en hard dom over åtte år med Bush i Det hvite hus. Solheim mener Bushs politiske linje har brutt fullstendig sammen på sentrale punkter.
- Vi ser et sammenbrudd på i hvert fall tre-fire områder. Når det gjelder markedsliberalismen og troen på at markedet fikser seg selv - det har brutt sammen. Det ser vi med finanskrisen. Og så har vi troen på at USA kan styre verden og klare seg uten FN. Den linjen har brutt sammen. Og begge de to kandidatene erkjenner at vi står overfor store, uløste klimautfordringer, sier Solheim.
Han var til stede da Bush talte til FNs generalforsamling for kort tid tilbake, og forteller at det hersket en «ufattelig forventning til at USA skal knytte seg til verden igjen».
- Hva vil en Obama-administrasjon bety for USAs omdømme i verden?
- Jeg tror Obama vil gjenopprette forholdet til verden. Det blir en ny kontrakt mellom USA og verden, og en forståelse for at de store utfordringene som fattigdom, klima og terror bare kan løses gjennom samarbeid, sier Solheim.
- Hva vil en Obama-administrasjon bety for forholdet mellom USA og Norge?
- Det vil bety at vi får folk som tenker mer som oss.
- Hvis du skulle gitt Obama et råd, hva er det første du mener han må gripe fatt i?
- Sett fra et globalt ståsted må han ta tak i finanskrisen. Sørge for at det ikke blir en fortsatt global nedtur. Og så må vi få i gang igjen klimaforhandlingene på nyåret, sier Erik Solheim til Dagbladet.no.
- Bush, en knute på kjærlighets-båndet
Også Venstres Lars Sponheim regner seg som Obama-fan, selv om han under primærvalgkampen holdt en knapp på tidligere førstedame Hillary Clinton.
- Jeg er leder av det sosialliberale partiet i Norge, og demokratene tilhører den siden av politikken, sier Venstre-lederen til Dagbladet.no.
Sponheim tror en Obama-administrasjon i første omgang vil få størst betydning for amerikanerne, ikke omverdenen.
- Den største effekten av Obama-seier vil være innenlands. Det var jo det som ga Bill Clinton suksess, det at han ga folk jobb og mer å rutte med.
- Hva slags konsekvenser vil en Obama-administrasjon ha å si for resten av verden?
- Jeg tror Obama kommer til å gjøre alvor av å trekke seg ut av Irak raskere enn det Bush-administrasjonen har lagt opp til og mer i retning av det Europa har ønske om.
Det er imidlertid på klimaområdet Sponheim har de største forventningene til Obama som president i Det hvite hus.
- Det er her jeg har de største og mest genuine forventningene. Jeg tar det for gitt at han skal få orden på økonomien. Jeg tar det for gitt at han skal føre en bedre sikkerhetspolitikk. Når det kommer til klima har jeg forventninger om at han gjenopptar det sporet som Al Gore var inne på. Obama har vist seg tung i klimaspørsmål og satsing på alternativ energi.
Nå som Bushs siste presidentperiode er i ferd med å renne ut, er det som å bli kvitt en dårlig kjæreste, mener Sponheim.
- Jeg er blant dem som er glad i Amerika. Det er et kjærlighetsforhold som har hatt problemer under Bush. Bush har vært en knute på kjærlighetsbåndet til USA. Nå kan kjærligheten blomstre opp, sier en optimistisk Lars Sponheim til Dagbladet.no.
- Ikke overdriv forventningene
KrF-leder Dagfinn Høybråten tipper som de fleste andre at McCain må se seg slått av Obama.
Men i likhet med Høyres Erna Solberg advarer han mot overdreven optimisme.
- En bør ikke overdrive forventningene til politikkendringer, for flere tunge utfordringer og interesser vil legge bånd på handlingsrommet. Finanskrisen er en slik faktor, sier Høybråten til Dagbladet.no.
- Hva mener du en McCain- eller Obama-administrasjon vil ha å si for USAs forhold til resten av verden?
- Obama representererer en ny generasjon som ikke er så sterkt forbundet med mange av de forhold som har slitt på USAs omdømme, og møtes med forventninger over hele verden. Men det skal også sies at republikaneren McCain har vært både frittalende og markert en annen linje enn sin partifelle president Bush på en del områder. Dette ser vi ikke minst i klimapolitikken, men også når det gjelder fangebehandling - McCain har jo selv erfart den skjebnen. Når det gjelder sikkerhetspolitikken generelt er nok McCain mer tilhenger av militære løsninger på konflikter enn det Obama er.
- Hva vil en McCain- eller Obama-administrasjon bety for forholdet mellom USA og Norge?
- Jeg tror begge kandidatene vil legge vekt på et godt forhold til Norge, både som NATO-alliert og som samarbeidspartner i arbeid for konfliktløsning og internasjonal utvikling. For at Obama skal kunne redusere krigsbyrden til USA kan det godt hende at hans ønsker om norske militære bidrag, for eksempel til Afghanistan, vil bli minst like sterke som McCains, sier Dagfinn Høybråten til Dagbladet.no.
Den oppfatningen deler også Arbeiderpartiets Marit Nybakk, nestleder i utenrikskomitéen.
- Obama med sin karismatiske evne til å kommunisere, vil nok være flinkere til å involvere statsledere fra både Europa og andre land. Men jeg tror også han vil komme til å kreve mer, også når det gjelder Afghanistan, sier Nybakk til Dagbladet.no.
Hun mener det gjenstår å se om vi kommer til å se like store forandringer i amerikansk utenrikspolitikk som det det er skapt forventninger om. Men noe har Obama bevist:
- Barack Obamas ferd fram mot den situasjonen vi er i nå, er en helt imponerende historie i amerikansk politikk. Vi har mye å lære av den begeistringen og det engasjementet han har skapt. Han har fått unge til å tro på forandring, sier Nybakk.
Kulturminister Trond Giske (Ap), for tiden på plass i USA, krysser også fingrene for Obama i kveld.
- Det er demokratene som står mitt hjertet nærmest. Dessuten representerer Obama en ny generasjon politikere, og det vil være historisk hvis amerikanerne velger en svart president, sier Giske til Dagbladet.no.
Fremskrittspartiets formann, Siv Jensen, oppsummerer Dagbladet.nos spørsmål USA-valget kort og konsist slik:
- Mitt svar på så å si alle spørsmålene er: Norge skal forholde seg til USAs neste president, uansett hvem det blir.











Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen