Kraftig nedgang i boligmarkedet.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Av disse har 12 foretak gått konkurs, og fem foretak har fått tillatelsene sine til å drive trukket tilbake av Kredittilsynet som følge av at foretakene ikke oppfyller kravene til positiv egenkapital. Tilnærmet halvparten av eiendomsmeklingsforetakene, det vil si 47 prosent, hadde negativt driftsresultat første halvår 2008.
Den nåværende økonomiske situasjonen i eiendomsmeklings-foretakene
har gjort at Kredittilsynet i 2008 har fulgt opp bransjen tettere, blant annet
gjennom ekstraordinær rapportering av regnskapstall, heter det i en pressemelding fra Kredittilsynet.
Boligmarkedet sliter tungt etter rentenedgang og finanskrise. Ikke bare har boligprisene stagnert eller falt flere steder, men det omsettes altså langt færre boliger enn normalt. Verst er markedet for nye boliger.
- Når det gjelder nye boliger er det bråstopp i salget, sier direktør Finn Tveter i Norges Eiendomsmeglerforbund til Dagbladet.no.
Markedet for brukte boliger varierer veldig fra sted til sted, og verst sliter boligmarkedet i Oslo og Tromsø.
- Det er klart mange meklere merker at det går nedover, kanskje særlig enkeltmeklere. Mange jobber på hundre prosent provisjon, og da sier det seg selv at de må finne noe annet å gjøre, sier Tveter.
Tveter mener den eksplosive veksten i eiendomsmarkedet - og antallet eiendomsmeklere - har vært unaturlig høyt de siste årene.
- Bransjen var nok uansett moden for en sanering nå, og jeg tror det ville ha skjedd en tilpasning uansett. Bransjen var rett og slett blitt for stor, og var ikke effektiv lenger. Dette skyldes i hovedsak fremveksten av kjedene, og tanken om at når en etablerte seg et sted måtte alle andre gjøre det samme, mener Tveter.
Dagbladet.no kommer med mer










Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen