- kolikk_200.jpg - - >Det har ingen hensikt å behandle et kolikkbarn med kiropraktikk, viser en norsk undersøkelse.
Det er doktorgradsstipendiat og barnelege Edda Olafsdottir som står bak undersøkelsen. Samtlige barn som var med var født til termin og hadde normal fødselsvekt. Alle hadde kolikk. Det vil si at de hadde grått i mer enn tre timer pr. dag, tre dager per uke de tre siste ukene. 86 barn var med i studien.
Alle barna i undersøkelsen ble med sykepleier inn til kiropraktoren, som utførte randomisering og behandlet barna i behandlingsgruppen. Barna i kontrollgruppen ble værende på fanget til sykepleieren. Disse fikk ingen behandling.
Det var ingen vesentlig forskjell på de to gruppene etter behandlingen. Åtte dager etter første behandling gråt barna i behandlingsgruppen 3,1 time daglig, mens kontrollbarna også gråt i 3,1 time pr. dag.
- Jeg har behandlet hundrevis av barn i 15 år og ble litt overrasket over at kiropraktisk intervensjon ikke hadde bedre effekt på barns kolikk enn alminnelig veiledning, sier kiropraktor Steinar Forshei som sto for behandlingen.



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen