- intervju200.jpg -->En jobbsøknad er bare første trinn i søkeprosessen. Men den er et av de aller viktigste, og bør fylle visse minimumskrav.

Les også Slik skriver du CV
Slik foregår jobbintervjuet

Jobbsøknaden skal først og fremst fange arbeidsgivers oppmerksomhet, og gjøre at nettopp du blir innkalt til intervju.

Søknaden skal fortelle minst tre ting:
at du har lest stillingsannonsen
at du er rett mann/kvinne til akkurat denne jobben
at dette ikke er en masseprodusert søknad

Søknaden bør være kort. Den skal være en presentasjon av deg og dine motiver for å søke, og ikke en livshistorie. Den bør gjerne også ha korte setninger. Det gjør den lettere å lese.

Hver jobbsøknad må skreddersys. Den skal vise både at du har lest stillingsannonsen og at du er motivert og kvalifisert for akkurat denne jobben. Den skal profilere dine kvalifikasjoner og egenskaper i lys av stillingsannonsen.

Tenk alltid på hvordan en fremmed arbeidsgiver vil kunne reagere på søknaden din, og ikke vær hverken underdanig eller overlegen. Men skriv likevel litt personlig.

Søknaden skal være feilfri. Skrivefeil roper ut om at du ikke gadd bry deg med å lese korrektur og at denne jobben ikke er så viktig for deg. Få noen til å lese korrektur, når du er ferdig med søknaden.

Dette må du ha med:

Søknaden skal settes opp som et brev fra en ukjent til en ukjent, skriver Lars Aarønæs. Dette gjelder selv om du har snakket med og kanskje kjenner de som skal lese den.

Du starter med å skrive fra hvem søknaden sendes - altså ditt eget fulle navn, kontaktadresse og alt annet arbeidsgiver trenger for å enkelt få tak i deg. Dette skrives øverst til venstre. (Se eks. lenger ned.)

Arbeidsgivers navn og adresse skriver du også fullt ut, rett under avsenderopplysningene. Sjekk nøye hvordan arbeidsgiver skriver navnet sitt, og gjør det samme for eventuell kontaktperson du sender søknaden til.

Deretter skriver du en overskrift, som enkelt og greit forteller arbeidsgiver at dette er en «søknad på stilling som...».

Etter overskriften viser du kort til hvordan du fikk vite om jobben, at du med dette ønsker å søke, og deretter noen korte opplysninger om deg selv og din utdannings- og yrkesbakgrunn. Dette bør være kortfattet, i CV-en skriver du litt mer utfyllende om disse tingene.

Opplys kortfattet om ting du tror er interessante for arbeidsgiver, som alder, hvor mange barn du har, hvor du kommer fra og om du er medlem av spesielle organisasjoner e.l. som kan ha relevans for søknaden.

Deretter forteller du hvorfor du søker på akkurat denne stillingen. Motivasjonen bør helst synes å ligge i den nye jobben, og fremfor alt bør du ikke rakke ned på den jobben du eventuelt allerede har. Lojalitet til arbeidsgiver er en egenskap de fleste arbeidsgivere verdsetter.

Dersom du på forhånd har ringt og fått vite mer enn det som står i stillingsannonsen, så henvis gjerne til dette. Har du satt deg litt nærmere inn i hva selskapet driver med, så få gjerne fram det også - da virker du både oppriktig motivert og kunnskapsrik.

Men ikke skriv mer om deg selv enn det du tror arbeidsgiver i første omgang er interessert i å vite. Søknaden, kvalifikasjonene dine og motivasjonen din skal bare skaffe deg et intervju. Det du har å si utover dette kan du få fram i et eventuelt jobbintervju.

Avslutt gjerne søknaden med at dersom arbeidsgiver skulle ønske å vite mer, stiller du gjerne til intervju.

Her er et eksempel på oppsett av en standardsøknad:

Ola Olsen
Strandgaten 7
5000 Bergen

Bergen 16. mai 2001

Humbug Elektro A/S
Øvregaten 10
5000 Bergen

SØKNAD PÅ STILLING SOM SALGSJEF

Jeg viser til annonse i Bergens Tidende 10.05.2001, samt hyggelig samtale med avdelingsleder Joar Johansen 12.05.2001, og tillater meg med dette å søke den ledige stillingen som salgsjef.

Jeg er 35 år, gift og har 2 barn, elleve og tolv år gamle. Jeg bor sammen med min familie i Bergen, hvor jeg også kommer fra opprinnelig.

De siste seks årene har jeg jobbet som assisterende kontorsjef hos grønnsakgrossisten Lur Endreier og Sønn. Jeg har tidligere jobbet som kundekonsulent og selger, i flere ulike firma, og har tatt mange ulike kurs innen salg, markedsføring og EDB,

Grunnen til at jeg søker stillingen hos dere er at jeg har lyst til å gjenoppta selgeryrket, som jeg finner svært interessant. Jeg synes at Humbug Elektro A/S driver innen en svært interessant bransje, og det synes som om dere har mange spennende og gode produkter.

Gjennom jobben som kontorsjef har jeg lært og fått utviklet mange egenskaper som jeg tror gjør at jeg egner meg for den aktuelle stillingen. Min nåværende jobb har lært meg både ledelse og teamarbeid, samt å arbeide selvstendig og å være beslutningsdyktig.

Som person er jeg utadvendt og har lett for å komme i kontakt med mennesker. Jeg går for å være en fleksibel og samarbeidsvillig person, men har også gode evner for konflikthåndtering. Videre har jeg lang erfaring med budsjett- og personalansvar.

Både egen erfaring som selger, og lyst og evne til å lede og motivere andre selgere, mener jeg er avgjørende for å kunne fungere godt i en stilling som salgsjef. At jeg i tillegg har personlig interesse av, og tro på, deres produkter, gjør meg svært motivert for stillingen.

For nærmere opplysninger om utdanning og arbeidserfaring viser jeg til vedlagte CV og kopi av vitnemål og attester.

Om jeg skulle bli tilbudt stillingen kan jeg tiltre på to måneders varsel, eller raskere. Om ønskelig møter jeg gjerne til intervju, og kan kontaktes på tlf. 55555555 på dagtid eller på tlf. 55550055 på kveldstid.

Vennlig hilsen

Ola Olsen

(underskrift)

Vedlegg: CV samt 7 attester og vitnemål

Husk - du skal ikke:
sende med dårlige fotokopier og slitte dokumenter som du har brukt før
arbeidsprøver som ikke har noen relevans for denne jobben
legge ved attester for alt du har gjort her i verden

Kilder: Aetat og boka «Skriv enda bedre», av Lars Aarønæs.

Les også Slik skriver du CV
Slik foregår jobbintervjuet

 

Søk i skattelistene