- nohandyX1X.jpg -->Flere sykehus har opphevet mobilforbudet. De klarer ikke å forsvare et forbud.

Skilt som forbyr mobil fjernes på mange sykehus. Følger flyselskapene etter?

Skilt som forbyr mobil fjernes på mange sykehus. Følger flyselskapene etter?

En rekke sykehus har opphevet eller kommer til å oppheve forbudet mot å bruke mobiltelefon inne på sykehuset. Man klarer ikke å bevise at bruk av mobil kan påvirke medisinsk utstyr, skriver Teknisk Ukeblad.

  • Ved Rikshospitalet i Oslo har det vært lov å bruke mobil siden åpningen i 2000.

  • Haukeland sykehus i Bergen har nylig åpnet for bruk av mobil.

  • Sentralsykehuset i Rogaland opphevet mobilforbudet, med unntak av fire avdelinger, i mars.

  • Helgelandssykehuset Mo i Rana, Sandnessjøen og Mosjøen har opphevet mobilforbudet, med unntak av noen sensitive soner.

  • St. Olavs hospital i Trondheim ønsker å oppheve forbudet i løpet av året.

  • Universitetssykehuset i Tromsø revurderer forbudet.

  • Sykehuset i Telemark har begrenset mobilforbudet til kun å gjelde noen avdelinger.

    Ikke farlig

    - Medisinskteknisk utstyr er i dag så godt beskyttet mot stråling fra telefoner. I tillegg sender telefoner av i dag med så små effekter at det er uproblematisk på de fleste steder, sa Arne Ragård, direktør for intern service på Sykehuset i Rogaland til NRK Rogaland nylig.

    De andre sykehusene har liknende vurderinger.

    Leder for medisinsk-teknisk avdeling ved Rikshospitalet i Oslo sier til Teknisk Ukeblad at mobilen må være så nære at det nesten er snakk om berøring dersom det skal påvirke utstyret. En sikkerhetssone på en meter skal være mer en nok. Han antyder at konservativt styrte sykehus kan være en årsak til at forbudet består.

    - Det er mange som er uenig med meg, men de fleste har rett og slett ikke satt seg skikkelig inn i dette. Jeg har til gode å få se noen dokumentasjon på at utstyr ikke fungerer som det skal på grunn av mobiltelefoner, sier han til ukebladet.

    Hans kollega ved Haukeland sykehus, Jan S. Rana, sier hans avdeling har forsøkt å provosere frem at noe skal skje ved bruk av mobil, uten å lykkes. Han kjenner heller ikke til gode eksempler fra faglitteraturen.

    Noe av grunnen til at forbudet oppheves må også tilskrives en teknologisk utvikling. Dagens medisinske utstyr er mindre sensitivt for påvirkning utenfra, samtidig som moderne mobiltelefoner sender med lavere effekt enn tidligere modeller.

    En gruppe britiske doktorer skrev nylig en oppfordring til sykehusene i det anerkjente tiddskriftet The Lancet der de oppfordret til å oppheve mobilforbudet, ifølge The Guardian.

     
  • Søk i skattelistene