- kort3.jpg - - >Det er hundrelapper å spare på å bruke riktig plastkort. Slik bruker du dem billigst.
BILLIGST I BUTIKK: Det er dyrt å bruke kredittkortet i minibanken, men billig i butikken.
Foto: SCANPIX
Bruk plastikk
Det enkleste rådet vi kan gi er dette. Betal med plastikk når du er i utlandet. På samme måte som i banken her hjemme, er det langt billigere å la maskiner ta ut penger for deg enn å be folk bak en skranke om å gjøre det samme. Det aller dyreste du kan gjøre, er å veksle til utenlandsk valuta her hjemme før du drar.
- Det er veldig dyrt å frakte penger fra utlandet og til de forskjellige utsalgsstedene. Dessuten skal vi ha provisjon for selve tjenesten. Kort er både billigere og mer fleksibelt, sier seniorkonsulent Arne Haakensen i DnB. Det er han som er ansvarlig for utenlandsk valuta i banken.
Når DnB selger deg utenlandske sedler, blir det lagt på rundt 2,5 prosent på kursen. I tillegg må du ut med et høyt gebyr på 75 kroner. Bare dersom du er sikker på at du ikke rekker å ta ut penger i minibanken på flyplassen du skal til før du må reise videre, bør du vurdere å utstyre deg med kontanter på forhånd.
Betal med kortet
Generelt er det billigere å bruke kortet direkte i butikken eller restauranten. Det er dyrere å ta ut kontanter i banken først. Enkelte banker har også gebyr på bruk av kortet i butikken, men disse er som regel lave. DnB har for eksempel på sine Visa og Mastercard gebyr på mellom 50 øre og 2,50 avhengig av hvilket kundeforhold du har til banken. Men sjansen er stor for at det er helt gebyrfritt. Skandiabanken eller Bankia Banks Gebyrfri Visa har ingen gebyrer på slike transaksjoner. Eurocard, American Express og Diners har heller ingen slike gebyr. De aller fleste kortene som er kredittkort, i motsetning til debetkort som trekkes fra konto, har ikke gebyrer på bruk i butikk.
- Men vær forsiktig når du gir fra deg kortet. Jeg ville ikke gjort det på en luguber restaurant i en bakgate i Istanbul. Sjansen er tilstedet for at kortet ditt kan bli kopiert og misbrukt. Se an stedet. Stort sett går det greit, sier Bjørn Tore Westby, administrerende direktør i DnB Kort.
Dyrere i minibanken
Sannsynligvis kommer du uansett ikke unna at du må ta ut kontanter. Det er litt teit å kjøpe is med gullkort. Bruk minibanken. Du vil nesten over alt komme billigere fra det enn om du leverer kortet i banken og får de til å gi deg valuta. Det finnes mange forskjellige veksleboder i turiststrøk. Her vil du sannsynligvis både få dårligere kurs og høyere gebyr.
Når du bruker kredittkort, får du nemlig samme kurs uansett hvor du er i verden. Kursen fastsettes av kortselskapene en gang om dagen. Det brukes en kurs som kalles midtkurs.
Denne kursen ligger mellom salgs- og kjøpskursen for valutaen, slik at det alltid skal være billigere å bruke kortet. I tillegg legger kortselskapene på en valutaprovisjon som vanligvis er på 1,5 eller 1,75 prosent. Når du betaler i butikk er dette bestemmende for summen du må betale. Men i minibank blir det gjerne ytterligere påslag.
Enkelte av kredittkortene legger på et konantgebyr på fire prosent i tillegg til valutaprovisjonen når du tar ut i minibank. Bruker du betalingskort uten kreditt, slipper du gjerne dette gebyret, men må ut med et engangsgebyr isteden.
Men også her finnes det råbillige gebyrfrie alternativet.
Skandiabanken billigst og har ingen gebyr ut over valutapåslaget på 1,75 prosent. Genialt i utlandet. Men Gebyrfri Visa har lagt inn en liten felle her. Du betaler ingen ekstra gebyr for å ta ut kontanter i minibank, men du må betale hele 25,9 prosent effektiv rente fra uttaksdatoen når du bruker kortet i minibanken. Det blir for dyrt.
DnB tar godt i når du tar ut fra minibank i utlandet med kort. Etter valutapåslaget, får du et engangsgebyr på 25 kroner per uttak. I tillegg tar DnB et eget spesielt kontantgebyr på en halv prosent av beløpet. Dette gjelder både Visa og Mastercard hos banken. Du bør med andre ord sjekke betingelsene for ditt kort i din bank for å finne ut av hvilket kort som er billigst.
Hvem var billigst?
Dersom du onsdag den 25. juni tok ut 100 euro i DnBs veksleskranke, ville det koste deg 914 kroner. Dersom du isteden tok ut 100 euro på ditt American Express direkte i butikken, slapp du unna med 819 kroner. Men det kan være tilfeldig at nettopp AmEx var billgist den dagen.
I fjor fulgte DnB valutakursene til Visa, Mastercard og AmEx hele sommeren. De fant ut at kursene i praksis var like i gjennomsnitt selv om de gikk opp og ned fra dag til dag. Det spiller altså mindre rolle hvilket kort du velger, bare sørg for å bruke et kort med lavest mulig gebyrer.
Visa er forøvrig det ledende kredittkortet i Norge. Hele 3,5 millioner norske visakort eksisterer. Under ti prosent av disse er kredittkort; resten er debetkort der pengene trekkes rett fra konto. Mastercard er nest størst. Til sammen dro vi plastikk i utlandet for hele 30 milliarder kroner i fjor, ifølge Norges Bank.
| Uttak i Euro: | 100 | ||||||
| Manuelt DnB over skranke i Norge |
Visa Skandiabanken minibank |
Visa DnB fra minibank |
Eurocard Gold minibank |
Mastercard DnB minibank |
Diners minibank |
AmEx Minibank |
|
| Kurs, Euro, 25. juni | 8,396 | 8,211 | 8,211 | 8,197 | 8,197 | 8,347 | 8,070 |
| Valutapåslag | 0 % | 1,75 % | 1,75 % | 1,75 % | 1,75 % | 1,5 % | 1,5 % |
| Gebyr, fast | kr 75,00 | kr - | kr 25,00 | kr 40,00 | kr 25,00 | ||
| Gebyr, variabelt | 0,5 % | 0,5 % | 4 % | 4 % | |||
| Kostnad | kr 914,59 | kr 835,47 | kr 864,65 | kr 859,73 | kr 863,25 | kr 881,11 | kr 851,87 |
| AmEx butikk |
Diners butikk |
Visa DnB butikk |
Mastercard DnB butikk |
Eurocard Gold butikk |
Visa Skandiabanken |
||
| Kurs, Euro, 25. juni | 8,070 | 8,347 | 8,211 | 8,197 | 8,197 | 8,211 | |
| Valutapåslag | 1,5 % | 1,5 % | 1,75 % | 1,75 % | 1,75 % | 1,75 % | |
| Gebyr, fast | kr 2,50 | kr 2,50 | |||||
| Gebyr, variabelt | |||||||
| Kostnad | kr 819,11 | kr 847,22 | kr 837,97 | kr 836,58 | kr 834,08 | kr 835,47 |




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen