Hev kvaliteten med noen få klikk.
FOTOENTUSIAST:
Magnar Fjørtoft er profesjonell fotograf og har en høyere kunstutdannelse innen fotografiske og digitale medier.
Foto: SISSEL HANSEN
FØR REDIGERING: Slik ser altså Sol ut.
Foto: MAGNAR FJØRTOFT
FØR REDIGERING: Og dette er den heldige sauen.
Foto: MAGNAR FJØRTOFT
ARBEIDE I LAG: Bildet viser de to lagene, før uønskede områder i det øvre laget er fjernet.
Foto: MAGNAR FJØRTOFT
SAUJENTE: Her har vesle Sol fått gleden av å gi delvis nytt ansikt til en villsau. Nesen til Sol er kopiert til enda et lag, og blitt strekt slik at den passer til sauens fjes.
Foto: MAGNAR FJØRTOFT
FAKTA
Adobe Photoshop CS2 og Adobe Elements: www.adobe. com/products/tryadobe
(30 dagers prøveperiode)
Picasa: www.picasa.com
GNU Image Manipulation Program (GIMP): www.gimp.org
Photo Pos Pro: www.photopos. com/download.asp
(30 dagers prøveperiode)
Ulead PhotoImpact: www.
ulead.com/download/trial.htm (30 dagers prøveperiode)
(Dagbladet): Med digital bildebehandling kan du enkelt heve kvaliteten på ditt fotoalbum. Her er tipsene.
Fotograf Magnar Fjørtoft står bak boka «Digital fotografi i praksis». Han har følgende tips til hvordan du best kommer i gang med bilderedigering:
Grunnprinsippene
Last ned et bildebehandlingsprogram og bruk tid. De aller fleste programmene har en velutviklet hjelpe- og veilederfunksjon, «wizard».
- Husk å lagre kopier av bildene før du begynner. Da har du alltid originaler å gå tilbake til.
- All bildebehandling medfører tap av data, og bør derfor utføres i riktig rekkefølge: Tone- og fargejustering, manipulering, skalering og justering av skarphet, såkalt oppskarping.
Tone- og fargejustering
Kontrast, fargemetning og skarphet kan stilles i kameraet, men bildebehandling gir likevel langt bedre resultat.
- Et digitalt bilde består av millioner av kvadratiske bildepunkter, kalt piksler. Hver piksel har én toneverdi, som kan forandres.
- Det finnes 256 toneverdier. Toneverdi 0 gir et svart bilde, 256 hvitt og 128 mellomgrått. Toneverdien angir altså lysstyrken.
- Hele denne tonerekken må utnyttes, ellers får du flate og grå bilder. Da unngår du ved å fastsette endepunktene, kalt svartpunkt og hvitpunkt. Programverktøyet her heter «nivåer» eller «kurver». Med svartpunktet sikrer du at de mørkeste områdene i bildet gjengis som svart, og med hvitpunktet at de lyseste områdene gjengis som hvitt.
- Bildet må så gjøres lysere eller mørkere, uten å ødelegge detaljene i de lyseste eller mørkeste tonene i bildet. Forskyv midtpunktet i «nivåer», eller løft og senk midtpunktet i «kurver». Prøv deg fram!
Manipulering
Forskjellige programmer bruke ulike navn på verktøyene, men funksjonaliteten går stort sett ut på det samme.
- Alle bildebehandlingsprogrammene gir deg muligheten til å velge et område. Dette isolerte område kan så behandles eller kopieres. Ved kopiering må overgangene gjøres litt diffuse. Prøv med 1- 3 piksler uttoning.
- Kloneverktøy kopierer et område. Bruk det til retusjering, fjern flekker og riper, eller forstyrrende detaljer. Benytt det også til å kopiere større deler av bildet, for eksempel en person.
- Flere bilder legges over hverandre. Ved å fjerne områder i disse lagene helt eller delvis, kan du smelte sammen ulike motiver. Rekkefølgen er avgjørende. For å gjenspeile gjennomsiktighet, kopier ønsket del av motivet over området som skal være gjennomsiktig. Gjør så kopien delvis gjennomsiktig. Dermed synes den å ligge i bakgrunnen, delvis skjult av gjennomsiktig materiale.
- Maske gir større kontroll med hvilke områder i bildet som skal påvirkes eller beskyttes. Maska er et lag over bildet. Der maska er tett, påvirkes ikke bildet, og der maska er åpen påvirkes bildet maksimalt.
Skalering
Digitale bilder har ingen egentlig størrelse. Antall bildepunkter forteller hvor mye data eller detaljer bildet kan inneholde, og størrelsen på bildepunktene avgjør hvor stort bildet gjengis.
- Riktig størrelse er når bildepunktene ikke synes fra normal betraktningsavstand. Oppløsningen beskrives som bildepunkter per tomme (ppt).
- 250 til 300 ppt er fotokvalitet.
- Dersom du forminsker et bilde, slik at datamengden blir mindre, vil de overflødige dataene være tapt for alltid. Det finnes ingen metode for å gjenopprette tapt informasjon, så husk å lage en kopi før du skalerer!
Oppskarping
For at digitale bilder skal framstå med tydelig skille mellom detaljene, må du øke skarpheten.
- Bruk funksjonen «Uskarp maske», den gir best kontroll. Den uthever toneforskjeller, og bildet oppfattes som skarpt og fint.
«Uskarp maske» gir tre valg: Mengde, radius og nivå.
- Mengde forteller hvor kraftig skarpheten skal påvirkes. Startverdien er 100 til 200 for bilder fra digitale kameraer.
- Radius angir hvor bred konturen mellom tonetrinnene skal være, målt i antall bildepunkter. Startverdiene er mellom 1 og 2.
- Mengde og radius påvirker hverandre gjensidig. Økes den ene, kan den andre reduseres.
- Nivå stilles på 0, med mindre bildet har myke toner som skal bevares, for eksempel ansikter. Prøv i så fall med verdier 2-15.



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen