Tror du revet Pizza- topping er ekte ost? Tro om igjen.
IKKE OST: Den gode kamuflasjen til tross: Dette er ikke revet ost.
Foto fra produsenten
De fleste av disse uekte produktene er laget av palmekjerneolje, potetstivelse og fargestoffer. Noen av dem har også et visst innslag av ekte ost eller ostekonsentrat. Felles for dem er at de kalles «analoge oster» - som betyr substitutt for ost, skriver Aftenposten.no.
Blant produktene som ikke er ekte oster finnes blant annet Pizzatop fra Arla og Revet Økonomi fra Synnøve Finden. Sistnevnte har riktignok en betydelig andel ekte ost iblandet.
Var du uvitende om at det trikses slik med «osten»? Du er ikke alene. Ostesubstituttene ligger nemlig i butikkhyllene, side om side med den vanlige osten, og er sjelden spesielt godt merket.
Osteimitasjonene kan ikke kalles ost. Ost må være basert på rene melkeråvarer, for at man skal kunne kalle det ost, opplyser matfaglig konsulent på Opplysningskontoret for Meieriprodukter, Marianne Antonsen, til Aftenposten.
- Også flere storhusholdninger og pizzaprodusenter har erstattet vanlig ost med analog ost. Årsaken til dette er at den analoge osten er langt billigere å produsere enn vanlig ost, sier hun.
- Fullverdig produkt
Synnøve Finden ønsker å presisere at deres «Revet Økonomi» skiller seg fra mange andre «toppinger» ved at den inneholder 55 prosent ekte ost.
- Vi har bare to produkter som er blandingsprodukter, og begge disse består av 55 prosent ost. I tillegg er oljen vi benytter i disse rapsolje, som er en sunn olje, sier markedsdirektør Siri Melberg til Dagbladet.no.
- Vi mener at dette er et fullverdig produkt, selv om det er et rimeligere alternativ enn våre rene osteprodukter, sier Melberg.



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen