100 000 nordmenn har den uhelbredelige lungesykdommen uten å vite det.
(Dagbladet.no): En ny dansk-engelsk undersøkelse gir dystre utsikter for røykerne: Minst 25 prosent av alle faste røykere vil utvikle kronisk obstruktiv lungesykdom (KOLS), et tall som er høyere enn antatt i utgangspunktet.
KOLS er en samlebetegnelse for en rekke nært beslektede sykdommer som for eksempel kronisk astmatisk bronkitt og lungeemfysem. Felles for dem alle er at de gir varig nedsatt lungefunksjon/pustebesvær, og at de som regel skyldes røyking.
Ifølge Verdens helseorganisasjon vil sykdommen være den fjerde mest hyppige dødsårsaken i verden i 2030.
200 000 nordmenn syke
Ifølge Folkehelseinstituttet har omtrent 200 000 nordmenn KOLS, og mer enn halvparten av dem har sykdommen uten å vite det. Ifølge en norsk undersøkelse fra i fjor har røykere gjennomsnittlig over fire ganger så stor sjanse som til å få KOLS som personer som aldri har røykt.
Risikoen øker med antall sigaretter om dagen; har du røykt en tjuepakning daglig i tjue år, har du hele seks ganger så høy sjanse for å få sykdommen. Eksrøykerne er også utsatt selv om de har sluttet, de har 3,6 ganger så høy risiko.
En befolkningsundersøkelse fra Hordaland viser at omtrent én av 14 nordmenn i aldersgruppa 26-82 år har KOLS, og en annen Hordalands-undersøkelse viser at ca. 20 000 nordmenn får sykdommen hvert år.
25 prosent av dem som legges inn på sykehus for KOLS, dør i løpet av to år, halvparten dør i løpet av fem år, ifølge tall fra Haukeland universitetssykehus.
Fulgt i 25 år
Den nye dansk-engelske undersøkelsen, som er publisert i tidsskriftet Thorax, har tatt for seg 8000 personer mellom 30 og 60 år som alle bodde i Københavns-området. Testpersonene ble fulgt over en periode på 25 år.
På slutten av undersøkelsen hadde 25 prosent av røykerne som ikke hadde KOLS i utgangspunktet, utviklet tydelige symptomer, mens hele 40 prosent hadde tegn på at de hadde fått sykdommen. Etter 25 år var 109 av testpersonene døde av KOLS.
- Konklusjonen er ganske enkel: Jo lenger folk røyker, desto høyere er sjansen for å få KOLS, sier forskerne, som ble ledet av Peter Lange ved danske Hvidovre Hospital.
- Budskapet i undersøkelsen er at mange røykere utvikler KOLS hvis de lever lenge nok og fortsetter å røyke, noe flere og flere gjør. Det kan derfor muligens konkluderes med at mange - kanskje de fleste - røykerne er «mottakelige» for KOLS hvis de lever lenge nok, skriver dr. Nick Anthonisen i en leder i Thorax. Han understreker likevel at mange røykere ikke fikk sykdommen, og at mer forskning trengs for å finne ut av hvorfor.
- En vekker
- Dette er en viktig studie som viser at folk har enda større sjanse for å få KOLS enn vi tidligere har trodd. Det burde virke som en vekker for røykerne til å få lungene testet og få hjelp til å slutte, sier professor Stephen Spiro i Den britiske lungeforeningen, som påpeker at KOLS er dødsårsak nummer fem i Storbritannia, men likevel relativt ukjent.
- I Norge har vi ikke så mye tallmateriale å støtte oss på, men vi vet at omfanget er stort. Likevel er tallene fra den dansk-engelske undersøkelsen uventet høye, sier professor Erik Dybing ved Folkehelseinstituttet til Dagbladet.no.
- Det er verdt å merke seg at omfanget av KOLS kan variere fra land til land på grunn av ulike røykevaner og ulikt utvalg av tobakksvarer, men disse tallene virker troverdige ut fra undersøkelsens omfang, sier Dybing.
Planlagt KOLS-register
- Hvorfor er ikke KOLS så kjent som folkehelseproblem som for eksempel lungekreft og emfysem?
- Det har først og fremst å gjøre med at vi har hatt et nasjonalt register for lungekreft i 50 år, mens det ikke finnes noe tilsvarende for KOLS. Det planlegges riktignok et KOLS-register på Haukeland, det skal snart opp til behandling i Stortinget, sier Dybing, som ønsker seg mer oppmerksomhet rundt sykdommen.
- Vi som jobber med KOLS og ser alle sider ved sykdommen, skulle ønske at flere var klar over risikoen og sluttet å røyke. Det er en svært smertelig måte å dø på, avslutter Erik Dybin ved Folkehelseinstituttet.



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen