30 kroner for en kvote.
KVOTEKJØP: Administrerende direktør i SAS Braathens, Ola Strand, hjelper samferdselsminister Liv Signe Navarsete og statsminister Jens Stoltenberg med å bestille den første miløbilletten.
Foto: SCANPIX
Heretter vil du kunne kjøpe klimakvoter når du skal ut å fly med SAS Braathens.
Dette ble offentliggjort av flyselskapet på en felles pressekonferanse med samferdselsminister Liv Signe Navarsete (Sp) og statsminister Jens Stoltenberg (Ap) onsdag. Også Widerøe, som tilhører SAS-konsernet, vil tilby kjøp av klimakvoter.
- Jeg er veldig glad for at næringen nå tar ansvar. Vi har som det eneste landet i Europa CO2-kvoter for innenriks luftfart, men på den utenlandske luftfarten, som øker mest, så er det per i dag ingen internasjonal avgift, sa samferdselsministeren før hun demonstrerte systemet ved å kjøpe sin første klimakvote for en tur Oslo-Brussel for den nette sum av 4 euro.
Ordningen er frivillig for miljøbevisste flypassasjerer som ønsker å kompensere for sine CO2-utslipp. I første omgang vil pengene gå til å støtte vindkraftprosjekter i India, Kina og New Zealand, og i annen omgang håper SAS Braathens å kunne tilby kjøp av Kyoto-kvoter.
SAS Braathens er det andre selskapet i verden som tilbyr flyreisende klimakvoter. Engelske British Airways var det første.
Det vil koste rundt 30 kroner å kjøpe en kvote. (NTB)




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen