Mener forbrukerrådet. Svarer deg direkte.
HJELPER DEG: Seniorrådgiver ved Forbrukerrådet Torgeir Waterhouse stiller på fredag opp på nettmøte her på Dagbladet.no.
Foto: KNUT FALCH/FORBRUKERRÅDET
Telenor har over 50 prosent av bredbåndsmarkedet i Norge, og kritikerne hevder nå at de kan bestemme hvilke tjenester deres kunder nå skal få tilgang til.
Utviklingen vi er vitne til nå kan, muligens også på kort sikt, skape store problemer for forbrukerne, ifølge Torgeir Waterhouse, seniorrådgiver ved Forbrukerrådet.
- Det er selvsagt veldig uheldig at den største norske bredbåndsleverandøren trekker seg ut av NIX og samarbeidet det representerer. Det kan være starten på en mer tungvint og operatørstyrt netthverdag, sier han til Dagbladet.no.
Under press
I fjor la Høykom fram rapporten «Åpenhet og nøytralitet i bredbåndsnett», der Waterhouse bidrar med situasjonsanalyse fra forbrukernes ståsted.
I rapporten mener Forbrukerrådet blant annet at «nettnøytralitet dreier seg om hvorvidt forbrukeren eller bredbåndsleverandørene skal bestemme over forbrukerens nettbruk og om Internett fortsatt skal være en arena med mulighet for aktiv deltagelse, fremfor å bli redusert til en markedsplass for kjøp og salg».
- Akkurat nå har nettnøytraliteten havnet under et betydelig press, kommenterer Waterhouse i dag, omkring ett år etter at han skrev sitt innlegg.
- Som forbruker vil det være helt umulig å forholde seg til hvilke avtaler de ulike bredbånds- og innholdsleverandørene til en hver tid har med hverandre. I situasjonen som er skapt nå er man også helt avhengig av det faktisk finnes avtaler og ikke minst at selskapene er villige til å inngå dem.
Må kunne se alt
Forbrukerrådet er sterkt uenig i Telenors framstilling av den nye organiseringsstrukturen som ren forretningsutvikling.
- I aller høyeste grad påvirker dette hvordan nettet og informasjonsflyten fungerer. Internett har en stor samfunnsmessig verdi i dag, og det kunne aldri ha fått denne posisjonen uten den gjeldende åpenheten og graden av brukerengasjement og -styring, forklarer Waterhouse.
- Derfor burde det heller ikke være slik at man kun kjøper tilgang visse tjenester når man skaffer seg et bredbåndsabonnement. Man betaler for retten til å gå på nett og få tilgang til alt det innholdet som finnes der, fortsetter han.
Må ta et politisk standpunkt
Den hurtige utviklingen av nye nett-tjenester gjør det heller ikke mulig i dag å vite hva slags nettbehov og -muligheter morgendagen bringer.
- Nå er tiden kommet for politisk engasjement som også har tydelig fokus på forbrukernes interesser. Vi må bestemme på vegne av hele samfunnet hva slags internett vi ønsker å ha både i dag, og i fremtiden.
- Skal internett kun bli en ren markedsplass der store kommersielle aktører regjerer alene, eller fortsatt være en åpen plass i samfunnet med rom for alt mangfoldet det inneholder i dag?
Skaper krøll
Flere aktører har allerede fått en forsmak på en segmentert nettverden.
På mandag meldte ITavisen at det var oppstått problemer som gjorde at trafikken i lengre perioder gikk via utlandet.
Mange hadde derfor problemer med å bruke ITavisens tjenester.
- Det er de tekniske endringene i kjølvannet av Telenors utmelding fra NIX som har skapt denne situasjonen. Det oppsto en misforståelse mellom vår nettleverandør og NIX. Selve feilen er ikke Telenors feil direkte, men vi hadde ikke hatt disse problemene hvis ikke Telenor hadde trukket seg ut. Telenor ga også veldig kort varsel før de trakk seg ut. Alt går som normalt nå, men våre IT-folk utelukker ikke at dette kan skje igjen i løpet av den nærmeste tida. Det er irriterende for oss, sier konstituert redaktør Ida Oftebro i ITavisen til Dagbladet.no.
Les mer om Telenor og NIX:
Ikke bare business, Telenor
Telenor må stanses
Din frie adgang til nettet er truet
- Nå sitter Telenor i førersetet
Send inn spørsmål til nettmøtet her!
Den andre siden...
-
Hei,
hvorfor ropes det så hardt ut mot Telenor når den norske stat på flere andre områder truer friheten og nøytraliteten mer?
Se f.eks. det planlagte direktivet for datalagring - http://www.datatilsynet.no/templates/Page____1290.aspx
Media, her Dagbladet, slår på alle sine trommer fordi Telenor nå vil kutte bort snylterne fra nettet sitt, som vil si store mediehus og innholdsleverandører som ernærer seg på Telenors eksisterende nett - uten å betale et rødt øre til dem.
Hvorfor er dette så mye mer skummelt enn at det opprettes registre over hvor, hva og hvem du har surfet (med) de siste to årene?
Prøver ikke innholdsleverandørene (her media/Dagbladet) å rote opp befolkningen for sin egen politiske vinning?
Er dette egentlig så alvorlig som mange skal ha det til?
Ha en fin helg!
Innsendt av: Håkon G.
Du har helt rett i at det er mange andre utfording det er viktig å ta tak i også, og sporing av aktivitet på nettet er en av dem.
Denne saken er definitivt ikke en svart/hvit sak, og det er derfor Forbrukerrådet ønsker at denne debatten nå løftes til en mer overordnet nivå for å sikre at vi finner den beste løsningen på organiseringen av internett.
Det som vil bli alvorlig er hvis vi får en utvikling bort fra et åpent og tilgjengelig internett, og brukeren fratas muligheten og retten til selv å velge.
mvh. Torgeir
Urettferdig behandling av Telenor
-
Hei!
Jeg kan lese bare her alene flere vel formulerte innlegg om hvordan folk egentlig har blåst dette opp i skyene uten grunn. Imens det kan virke som dere i Forbrukerrådet låser dere HELT fast på at dette er så skadelidende for forbrukere o.l. Det hele i god gammeldags "TV2 hjelper deg" stil.. Why???
Hva med å ta til litt fornuft her? Som mange andre debattanter skriver så er jo dette noe vanlige brukere vil merke minimalt til.
Båndbredde koster mye penger og jeg må stille meg undrende til (som mange andre gode innlegg her) til hvorfor rene innholdsleverandører har i en årrekke fått tilgang til NIX. NIX er ment for ISPer ikke for selskaper som "leecher" kapasitet til innholdstjenester.
Jeg mener hvorfor skal da noen få innholdsleverandører få en slik direkte tilgang uten å måtte betale noe særlig for det? Det er ikke logisk.
Slik jeg ser det så er ingen forbrukere skadelidende her. Alle innholdsleverandører på Internett i norge har mer enn nok penger til å kjøpe seg kapasitet via enten Telenor eller noen Telenor har peering avtale med.
Sorry å si det Schibsted, men snyltetiden er over! :)
Innsendt av: Bilbo
Vi er ikke bekymret for hvordan det slår ut for forbrukerene i dag. Når Telenor og andre sier at nettet fortsatt fungerer som før endringen på mandag så stoler vi på det.
Vår bekymring går på at forbrukere, og andre, kan bli skadelidene dersom vi nå får utvikling hvor brukeren ikke lenger fritt kan velge hvilke tjenester han eller hun skal benytte.
Bla. derfor ønsker vi nå en overordnet politsk debatt om hvordan internett skal utvikle seg, og en organisering av nettet som sikrer et balansert forhold mellom de forskjellige deltagerne på nettet.
mvh. Torgeir
Forbrukerrådets rolle
-
Hei!
Først og fremst: Det er tragisk at Telenor, som eier store deler av kobbernettet i Norge, nå gjør et så drastisk grep som å melde seg ut av NIX. Er det noen konkrete lover/regler som blir brutt, eller er det "bare" normer Telenor feier over?
Hva konkret gjør Forbrukerrådet ifht Telenors utmelding av NIX?
Hvordan ser du/Forbrukerrådet for deg/dere at man på best mulig måte (for både sluttbrukere og nettleverandører) kan opprettholde nettnøytraliteten, og tror du/dere Telenors utmelding av NIX er en følge av det man ser i bl.a. USA ifht nettnøytraliteten?
Innsendt av: Mac'ern
Det beste pr. i dag er å løfte dette opp til en overordent debatt om hvordan internett vi skal ha slik at dette ikke bare er noe som håndteres av brdbåndslevernadørene. Så må vi finne gode tekniske løsninger som sikrer at internett forblir en velfungerende del av samfunnet.
Det er debatter ala. dette i flere land, og det henger nok bla. sammen med at trafikken på internett har vokst veldig de siste årene.
mvh. Torgeir
maktmiddler
-
Hva kan jeg som forbruker gjøre for at Telenor ikke skal drive rovdrift på oss i distriktet? Jeg ønsker tilgang til Internett, men utvalget av operatører er ikke akkurat enormt.
Nå vet jeg ikke helt prosessen rund denne utkoblingen, men hvorfor er ikke vi som kunder involvert i prosessen? vi har jo alt å tape og svært lite å vinne. Jeg ender jo opp med å betale ekstra for samme vare i nettbutikkene.
Innsendt av: Tor
mvh. Torgeir
produsenter og konsumenter
-
Det virker som om Telenor ikke skjønner at det ikke er innholdsleverandørene (som Schibsted) som "sender" data til Telenors nett, men Telenors kunder som etterspør innhold derifra. Hva er nytten med en internettforbindelse for konsumenter (Telenors kunder) om det ikke er noen produsenter av tjenester (som finn.no) tilgjengelig? ADSL selges jo med høyere download enn upload - et klart tegn på at det forventes at det meste av trafikk skal gå den ene veien... da nytter det ikke å late som om man blir overrasket over at så skjer.
Innsendt av: Tor W.
Du belyser et viktig poeng her, internett har kun verdi dersom det finnes innhold som er tilgjengelig og forbrukerene selv kan velge hvilket innhold de ønsker å benytte seg av.
mvh. Torgeir
Hei
-
Betyr dette at vi som har betalt for Telenors tjenester kan risikere å miste tilgangen til sider som ikke har betalt Telenor for å vises? Eller blir de kun tregere og med mye mer reklame?
Innsendt av: Øyvind
Vårt fokus er på hvordan det skal bli fremover - Forbrukerrådet ønsker å sikre et internett hvor bredbåndet ditt gir deg tilgang til de tjenestene du selv ønsker uavhengig av hvilke firmaer som har avtaler med hverandre.
mvh. Torgeir
Løsning?
-
Kan en mulig løsning på problemet være at Telenor atter blir med i NIX, og at innholdsleverandørene blir kastet ut fra NIX?
Det er jo en del av "medlemmene" i NIX som ikke er ISP'er, men kun innholdsleverandører.
Telenor har kanskje rett i at NIX har utspilt sin rolle siden innholdsleverandører får være med i NIX, men er ikke hva vi har sett i det siste kun et utpressningsforsøk mot NIX, evt et forsøk på å overta NIXs rolle?
Innsendt av: viztnd
Forhåpentligvis kan vi få en grundig vurdering av situasjonen nå og finne frem til en god løsning for alle involverte.
Det er uansett viktig at det er like vilkår slik at konkurransen mellom de forskjellige isp-ene og de forskjellige innholdsleverandørene fungerer. Og ikke minst er vi halt avhengig av å løse dette slik internett fungerer som det skal for alle som bruker det!
mvh. Torgeir
Altså
-
Nå betaler jeg Telenor for tilgang til Internet, og jeg betal et halvt dusin forskjellige nettsider for bruken av deres tjenester, og ser reklame på godt og vel alt annet.
Kan du på godt norsk forklare hvordan det kommer til å fungere i fremtiden? Må jeg betal Telenor ekstra for å få tilgang til hele nettet?
Innsendt av: Nessie
Vi mener det er nettopp det siste du spør om vi må forhindre.
Vår bekymring går på at internett kan utvikles i en rettning der det er bredbåndsleverandøren som bestemmer hvilke tjenester du kan benytte på nettet.
mvh. Torgeir
Hvorfor ikke?
-
Hei og takk for at du stiller opp for å svare.
La meg sammenlikne TV og internett.
TV
Diverse selskaper betaler for reklameplass mellom tv-sendingene. Tilslutt betaler TV-seerne for å få se på dette til en leverandør.
Internett
Internett er også en reklamekanal. Men her betaler ikke selskapene for reklameplass. Forbrukerne betaler dog for å benytte seg av internettlinjen.
Hvorfor skal internett være annerledes enn TV? Hvorfor skal ikke de som markedsfører seg betale for reklameplassen?
På den annen side kan jeg snu på flisen:
Hvorfor skal ikke Telenor betale Schibsted for å få vise internettsidene deres? TV-leverandører som Get og Canal Digital betaler jo per i dag for å vise reklamefinansierte kanaler, for eksempel TV2. Prøv å regne på hvor mange kunder som ville gått over til andre selskaper enn Telenor, hvis de nektet å vise VG.
Innsendt av: Bunny
Det er nok denne forskjellen som har gjort internett til den store og verdifulle delen av samfunnet det er nå.
mvh. Torgeir
-
hva kan vi som vanlige forbrukere gjøre?
Innsendt av: persill
mvh. Torgeir
NIX
-
Hvor stor andel av traffikken går over nix?
hvor stor del av trafikken til telenor går over nix?
er shibsted medlem i nix?
hvor mange innholdslevrandører er medlem?
blir jeg som ikke er telenor kunde berørt? ( min leverandør av teletjenester garanterer meg at jeg ikke blir berørt)
Innsendt av: BT
Telenor sier at det er liten del av deres trafikk som går over NIX.
Du kan se medlemmene av NIX her : http://www.uio.no/nix/nix-ops.html
mvh. Torgeir
Balansert fremstilling
-
Det er ikke mye balansert fremstilling av saken her. Alt som blir sagt og skrevet er mot Telenor.
Innsendt av: Jeder Augenblick
Det er viktig at alle sider av denne saken blir belyst slik at vi kan fokusere på å sikre at internett fortsetter å være en åpen og viktig del av samfunnet.
mvh. Torgeir
Web aksess vs. internett aksess
-
Hvordan kan det sikres at internett forblir en arena med mulighet for aktiv deltagelse når mange bredbåndsaktører forbyr en hver form for servertjenester i deres nettverk? (Alt fra web- og filservere til Skype, videokonferanse og IP-telefoni rammes).
Og hvorfor kan disse leverandørene markedsføre sine tjenester som internett aksess når de har slike begrensninger, aktørene som ikke har slike begrensninger leverer jo en helt annen tjeneste med langt høyere verdi.
Innsendt av: Osten
Det er nettopp for å sikre at internett forblir en arena med mulighet for aktiv deltagelse vi mener det må tas en grundig debatt om nettnøytralitet på politisknivå nå.
I tillegg til å sikre tilgang til de tjeneste forbrukerne ønsker i dag er det også veldig viktig å sikre at internett forblir en viktig arena for inovasjon slik at vi får tilgang til stadig nye viktige og verdifulle tjenester.
mvh. Torgeir
Rettigheter
-
Hvordan kan jeg som kunde vite om en Internett leverandør leverer Internett eller leverer et begrenset Internett? Telenor er jo norges største nettleverandør, men tilbyr jo ikke Internett. Kan jo heller ikke vite om andre nettleverandører leverer Internett?
Innsendt av: Thomas
For de alle fleste forbrukere kan det være veldig vanskelig å finne ut av på egenhånd. Det er bla. derfor vi mener det er så viktig å sikre et nøytralt internett slik at alle forburkere får fullverdig tilgang uansett hvilken bredbåndsleverandør de benytter.
mvh. Torgeir
Tja...
-
Først av alt , dette har blitt blåst ut av proporsjoner.
På grunn av oppslagene i media sitter bestemødre og andre uvitende skrekkslagne og tror de kommer til å miste tilgang til strikkeoppskrifter på nett og nettbanken sin.
Det er tøys!
De som er sure for at en aktør som Telenor trekker seg ut er de som har innhold som de distribuerer 'gratis' over NIX1 og NIX2. Dette er typ NRK, TV2 og Schibsted. Nå må disse kjøpe seg transit fra enten Telenor eller en av de andre aktørene som peerer med Telenor for å få tilgang til sin egen kundemasse i Telenor sitt nett. Det er der skoen trykker.
Jeg liker ikke Telenor, men jeg ser at de som firma ønsker å tjene mest mulig penger. Dette er jo ikke noe nytt.
Når det er sagt har Telenor knapt vært på topp fem på NIX1 og NIX2 i trafikkmengde de siste seks månedene. Det vil altså si at Telenor for lenge siden har lagt om mesteparten av trafikken sin til private peeringer, uten at folk har merket noen forskjell. De begynnte tross alt å ha samtaler med andre store aktører om direkte peering og å trekke seg fra NIX allerede i 2001.
Innsendt av: Pastill
Vårt poeng er at forbrukerene ikke må bli skadelidene, hverken nå eller i fremtiden, av den uenigheten som ligger bak dette.
Vi mener det er viktig med en organisering av nettet som sikrer lik tilgang til informasjon og like konkurranse muligheter slik at forburkerene ikke skal trenge å undersøke hvilke tilbydere deres egen bredbåndsleverandør har avtaler med.
mvh. Torgeir
sannheten
-
Det de fleste misforstår i denne debatten som har tatt helt av er jo at grunnen for at Telenor trekker seg er at vanlige innholdsleverandører har fått lov til å koble seg direkte på NIX uten å gå via en internett leverandør...
Jeg syns det er feil av NIX å tillate hvemsomhelst med en internett side direkte tilgang i NIX for da kutter de ut en enorm inntektskilde for internettleverandører og "web hotell".
Det er det som er stridens kjerne her, det faktum som få vet om at dersom du har en bedrift og den bedriften hovedsaklig går igjennom en eller flere internett sider, så kan du søke om en plass i NIX og få 1Gbit for 44tusen i året, da får du direkte plugg i internett og kan laste opp og ned data til og fra F.eks Telenor sine servere uten at de tjener 1 krone.
De rene internett leverandørene har "peering" avtaler som gjør at hvis en kunde hos Nextgentel laster ned noe fra telenor sine servere så forplikter nextgentel seg til å la Telenor sine kunder å laste ned tilsvarende mengder via deres nett. på den måten deler de kostnaden med båndbredde og alle er glade, rene innholdsleverandører kan sees på som "leeches" i torrent sammenheng, mens Telenor og Nextgentel "seeder" internettet i norge.
I alle andre land sin IX så er det kun rene nettleverandører som får lov å koble seg direkte på "ryggraden", dvs selskaper som nextgentel, telenor, Bkk osv som faktisk har betalende bredbåndskunder og investert i infrastrukturen til landet.
Schibsted var en gang i tiden en internett leverandør igjennom SOL, men har siden gått over til å være en ren innholdsleverandør og bør derfor bli tvunget til å kjøpe båndbredde av en "ekte" internett leverandør som de overnevnte.
Istedenfor tar de snarveien rett på NIX og slipper unna med 44 tusen i året for direkte tilgang med flere Gigabit... I motsetning til å betale rundt 15 tusen i måneden slik som vi gjør her på jobben for en garantert 100Mbit fiberlinje i Bergen.
Det sagt så er fremgangsmåten de har valgt feil, de kan ikke sende regning direkte til alle innholdsleverandører "or else" men jeg mener de burde fremmet et krav om at NIX ble reservert for selskaper som faktisk leverer bredbånd til kunder.
Regner med dere ikke svarer på denne
Innsendt av: ola2
mvh. Torgeir
bindingstid
-
Er det grunnlag for å bryte en evt. bindingstid med Telenor (adsl) at man ikke lengre får det samme produktet/hastigheten til forskjellige nettsider som det man fikk når man kjøpte produktet? Dette skyldes jo forhold som Telenor råder over, ikke innholdsleverandørene.
Innsendt av: Hanne
mvh. Torgeir
Ytringsfrihet
-
Ettersom nettet blir mer og mer interaktivt, og nyhetskildene man bruker i større og større grad går bort fra mainstream nyheter og mer mot blogger og "alternative" nyhetskilder, er det rett å si at ytringsfriheten er under press?
Har dette sammenheng med Tony Blairs siste tale der han angrep pressen, men om man går det i sømmene er det noe lignende det Telenor gjør, altså større kontroll med pressen og inndirekte da nettet?
Innsendt av: Erik Fagerheim
Vi mener det er veldig viktig at både avsendere og mottakere av informasjon selv bestemer hvordan de skal bruke nettet.
Jeg har ingen grunn til å tro at dagens situasjon innebærer noen trussel for ytringsfriheten.
mvh. Torgeir
Veldig rart.
-
Jeg syns det er rart at en så stor innholdsleverandør som Schibsted i det store og hele har fått tilgang på NIX, skjønner ikke hva de har der å gjøre.
Trodde NIX som selskap hadde det som en regel at de som var med i nettverket skulle ha et peeringforhold på sende/motta på maks 1:2? Og da når innholdsleverandører som Schibsted har et peeringforhold på 250:1 så sier det seg selv at de ikke har noe der å gjøre, mener at NIX selv har valgt å forholde seg til dette på en spesiell måte.
Innsendt av: Frustrert
Det Forbrukerrådet er opptatt av nå er at NIX ikke erstattes av et system der forbrukerenes muligheter er begrenset av bredbåndsleverandøren deres har avtale med.
mvh. Torgeir
skal telenor boikottes?
-
Jeg er en kunde i Telenor. Anbefaler du å boikotte Telenor ?
Innsendt av: sgp
Telenor, og alle andre bredbåndsleverandører, bør kunne forsikre sine kunder om at de har en fri og åpen tilgang til tjenester som tilgjengelig på nettet. Dersom din leverandør ikke lar deg selv bestemme over bruken av bredbåndet bør du vurdre å skifte.
Det gjenstår å se i hvilken grad det som nå har skjedd vil påvirke forbrukerene.
mvh. Torgeir
Er det mulig for staten?
-
Er det mulig for staten å lage en paragraf eller noe slikt som gjør at internettleverandører ikke kan gjøre slike ting?
Det Telenor nå har gjort gagner dem ikke i det hele tatt, det at de ikke ser ringvirkningene av det er for meg utrolig.
Vil det virke inn på andre leverandører det som telenor nå gjør og hva kan vi gjøre for å unngå det?
Innsendt av: Raymond
Først og fremst trenger vi å løfte dette til politisk nivå og sørge for en offentlig debatt om hvordan vi som samfunn er best tjent med at internett utvikles i fremtiden.
Det kan også være at flere av de aktuelle problemstillingene, feks. konkurranse mellom innholdsleverandører, kan håndteres med eksisterende lovgivning.
mvh. Torgeir
PTs rapport
-
Så dere mener PTs rapport som kom idag 4.juli inneholder gale konklusjoner?
Innsendt av: Per Ivar Ring
Vår bekymring går på hva denne uviklingen kan bety for utviklingen av internett fremover. Det er viktig for Forbrukerrådet at fokus på at internett skal fungere for alle også i tiden som kommer.
Vi ønsker ikke en utvikling i rettning av siloer fremfor et åpent nett som er tilgjengelig for alle.
mvh. Torgeir
Burde man boikotte Telenor?
-
Spørsmålet mitt er ganske enkelt - burde man boikotte Telenor? Videre, hvordan kan man gjøre dette mest mulig effektivt - så Telenor ikke får noen inntekter fra en?
- Ingen fasttelefon
- Internett via KabelTV (der mulig)
- Mobiltelefon fra andre leverandører ..
Hva mer kan man gjøre? Og i hvilke områder av landet er man uansett 'låst' til å bruke telenors nett (og dermed at de får inntekt fra en?)
Innsendt av: Oslofyr
Først og fremst bør alle som er opptatt av dette stille spørsmål til sine bredbåndsleverandører om hva dette betyr for dem.
Telenor sier at kundene ikke skal merke noe til dette, så inntil videre er nok dette mest av alt et spørsmål om hvordan den norske delen av internett skal være organisert.
mvh. Torgeir



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen