Men reiselivsnæringen jubler.
Så snart en ny, felles ekteskapslov er på plass, kan giftelystne homofile fra utlandet reise til Norge for å gifte seg. Det vil være både kostbart og uheldig, mener Justisdepartementet.
Regjeringen er i sluttfasen av arbeidet med en ny ekteskapslov som skal likestille heterofile og homofile par. I høringsforslaget fra barne- og likestillingsminister Karita Bekkemellem kreves det ingen tilknytning til Norge for dem som gifter seg, skriver Dagsavisen.
Det kan føre til at utenlandske homofile kommer hit for å inngå ekteskap, mener justisdepartement.
- For vigselsmyndighetene vil slik «ekteskapsturisme» kunne medføre en økt administrativ og økonomisk belastning, skriver Justisdepartementet i en høringsuttalelse om saken, ifølge Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Overskudd
Hilde Charlotte Solheim, direktør i NHO Reiseliv mener både samfunnsregnskapet og statskassa vil gå i pluss dersom Norge blir et mer populært turistmål for gifteklare homofile og lesbiske par.
- Det høres bare romantisk og hyggelig ut om vi blir et ekteskapsturisme-land. Dette er dessuten noen av de mest betalingsvillige turistene som finnes, man vil jo ikke spare på noe når man gifter seg, sier Solheim.
Hun peker i tillegg på at homofile turister ofte er trendsettere, og at det vil være positivt for Norges omdømme i utlandet om vi blir oppfattet som et moderne, åpent og tolerant land.
- Vås
Utenlandske turister legger i år igjen rundt 30 milliarder kroner her i landet. Homofile par, som ofte er toinntektsfamilier uten barn, er i en kategori som bruker ekstra mye penger når de er ute og reiser.
- Staten vil dessuten tjene godt på økt turisme, i form av økte momsinntekter og mer salg av avgiftsbelagte varer som alkohol, sier Solheim.
Også Landsforeningen for lesbisk og homofil frigjøring (LLH) er opprørt over Justisdepartementets turismefrykt.
- Den blir for tynn. Dette ser jeg nesten på som vås, sier leder i LLH, Jon Reidar Øyan, til ANB. (NTB)




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen