Snart en million nordmenn på Marks vennenettverk.
(Dagbladet.no): Nettsamfunnet Facebook har nå mer enn 938.000 norske brukere, ifølge nettstedets egne tall. Norge er det femte største Facebook-landet i verden etter USA, Storbritannia, Canada og Australia.
938 760: Nesten en million nordmenn er registrert på Facebook, viser nettstedets eget annonseverktøy. Faksimile: Dagbladet.no
I forhold til folketall gjør dette Norge til verdens mest Facebook-gale land.
938.760 norske brukere
Facebook tilbyr en tjeneste der annonsører selv kan lage såkalte «flyers», tilpasset etter målgruppe. Her kan man se hvor mange brukere som er registrert fra ulike land, og da Dagbladet.no sjekket nå i formiddag, var det 938 760 registrerte norske brukere.
Dagbladet.no lykkes ikke med å komme i kontakt med representanter for Facebook i formiddag, men ettersom det trolig er relativt få som har mer enn én Facebook-profil, gir tallet mest sannsynlig et ganske realistisk bilde av hvor mange nordmenn som har registrert seg i vennenettverket.
Det var Kuttisme.no, en blogg om interaktiv markedsføring tilknyttet internettkonsulentselskapet .IXD, som først opplyste at tallet norske brukere nå har passert 900.000.
Utfordrer norske nettsteder
Facebook er mer enn tre år gammelt, men nesten alle norske brukere er kommet til siden nettverket «tok av» i Norge i mars. Sist det var snakk om den rekordstore norske Facebook-bruken, ble antallet norske brukere anslått til 720 000.
Ifølge webstatistikken til Alexa er Facebook også det mest populære nettstedet i Norge.
Magne Uppmann, Online Marketing Manager i Finn.no, har skrevet bloggposten om markedsføring i sosiale nettverk, der han opplyser om den enorme veksten i Facebook-bruk. Han mener Facebook med sin størrelse og innovative tenkning utfordrer baktunge norske nettmedier, ved å gi annonsørene muligheter til å skreddersy kommunikasjonen:
- For å kunne konkurrere med Facebook må norske nettsteder i større grad begynne å tenke på å tilby muligheter for å nå spesifikke målgrupper. Man må tenke segmentering. Det er dette Facebook legger til rette for, og vil legge til rette for i enda større grad i framtida, sier Uppman.

JAN OMDAHL
Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen