Kjøpers marked på sjøen denne våren.

(Dagbladet.no): Båtmarkedet er - i likhet med børsen - ikke like hett i år, og dette gjør seg utslag på prisene.

Utbudet på den største markedsplassen finn.no er enormt - over 8200 brukte båter i alle slags prisklasser ligger ute til salgs, og dette er betydelig flere enn på samme tid i fjor. Bare i løpet av dagen er det lagt ut nærmere 300 ny brukte båter, og tallet vil øke på utover våren og forsommeren.


Prutningsmonn

Ifølge Knut Tronstad i Norsk Båt-Taksering er svært mange brukte båter for høyt priset.

- Det er åpenbart rom for å prute, spesielt i mellomskiktet - prisklassen fra 2-300 000 og oppover til en million, sier Tronstad til Dagbladet.no.

Kikker man nærmere på for eksempel cabincruisere - det er over 2200 i denne gruppen til salgs - så er tre fjerdedeler av dem priset til over 400 000 kroner.


Mer edruelig

En generell trend i båtmarkedet er at det blir mer edruelig i år, mener takstmannen. Dette vises også hos finansieringsselskapene som gir båtlån - folk søker om lavere beløp i år.

Markedet for nye, dyre båter begynner å bli mettet, fordi det ifølge Tronstad er et begrenset antall millionærer her i landet.

- En følge av det voldsomme nybåtsalget de siste årene er at det er kommet mye brukt på markedet. Når tilbudet er større enn etterspørselen, går prisene ned. Mange selgere må justere ned prisforventningene sine, mener Tronstad.

- Høyere rente og tegn på dårligere tider kan vel også virke inn på båtsalget?

- Ja, det kan det. Og været betyr kanskje like mye. Fjorårets elendige sommer i Sør-Norge kan ha bidratt til at ekstra mange båter ligger ute for salg nå. Endel tenker at de orker ikke dette en gang til, og prioriterer andre ferieformer.

Og skulle det slå til med flott vårvær, vil dette virke stimulerende på båtsalget.

Snekker stabile

Noen båttyper holder seg bedre i pris enn andre. Et eksempel på det er en tradisjonell snekke av typen Nidelv 24.

Norskproduserte bruktbåter som er i god stand holder seg godt i pris, fordi nybåtprisen for slike er blitt så høy.

Mens ungdommelige skjærgårdsjeeper faller fort i pris og ikke er like gode 'investeringsobjekter'.

Prisene på brukte seilbåter er også blitt presset ned som følge av at utenlandske merker som Bavaria har kommet på markedet med markerte lavere nypriser.

- Skal du handle bruktbåt, og vil sikre deg en som er grei å få omsatt senere, så kjøp en av solid, kjent merke og som er i god stand. Og du bør selvsagt  vedlikeholde båten din godt, anbefaler Tronstad.

 

Søk i skattelistene