Sammenlignet med i fjor. - Unge og folk med dårlig råd får svi.
For alle utleieboliger samlet steg leiene med 5,7 prosent i samme periode.
- Jeg tror det har sammenheng med at flere har vært nødt til å gå ned på kravene sine i et dyrere leiemarked. De som tidligere ville leid en toroms, har kanskje gått ned til en ettroms, noe som skaper større etterspørsel og kraftigere vekst, sier Lars Aasen, leder i Leieboerforeningen, til Dagbladet.no.
- Unge sliter
Leiemarkedsundersøkelsen tar for seg landet som helhet. Toromsboligene hadde en noe svakere økning enn ettromsleilighetene, med 4,2 prosents økning.
Ikke uventet var det leietakere i Oslo og Bærum som betalte mest i leie i 3. kvartal. Her var gjennomsnittlig månedlig leie på om lag 7 000 kroner. I spredtbygde strøk var husleien i overkant av 3 000 kroner lavere.
Oslo og Bærum karakteriseres spesielt av at private utleiere dekker om lag 67 prosent av det totale leiemarkedet, og representerer i snitt de høyeste leiene, ifølge en LMU-undersøkelse publisert i juni i år.
Tidligere denne måneden opplyste Utleiemekleren til Dagbladet at deres priser har økt med 12 prosent i Oslo i år.
Det er typisk studenter og folk med dårlig råd som rammes av den økte prisen på ettroms-leiligheter, mener Aasen.
- De som i utgangspunktet er ute i leiemarkedet, rammes. Unge mennesker som studenter uten familie er blant dem, men de er også typisk flinke til å finen alternative boformer som kollektiver. Den andre gruppen som merker dette, er de som har dårlig råd fra før. Selv bostøtte og andre ordninger klarer nok ikke å dekke opp denne sterke økningen, sier han.
- Det er kritisk når studentene må bruke over halvparten av sin månedlige studiestøtte på en husleie som bare blir høyere og høyere, sier leder i Studentenes Landsforbund, Øistein Svelle i en kommentar til NTB.
- Tvinger studenter til deltidsjobb
Undersøkelsen viser ellers at leietakere i gjennomsnitt betalte 5 090 kroner i månedlig leie for en bolig i 3. kvartal 2008.
Leder i Norsk Studentunion, Ingvil Reymert, mener undersøkelsen viser at studenter tvinges ut i deltidsjobb i studietiden for å få hjulene til å gå rundt.
- I dag bruker vi allerede over halvparten av studiefinansieringa på husleia, og nå blir det enda trangere å være student, sier hun til NTB.

Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen