Dagbladet


- Krig om Internett

Morten Søby ved Universitetet i Oslo mener at Internett og virtual reality betyr at et forutsigbart samfunn med en helhetlig kultur er i ferd med å bli erstattet av noe langt mer sammensatt. Montasje: TOM MARTINSEN og TOM LOTHE

- Vi opplever i dag en krig mellom dem som først tok i bruk Internett og elektroniske media, og dem som vil utnytte det kommersielt. Denne krigen vil bare forsterke seg i tida som kommer, sier stipendiat Morten Søby.

Av TORE NESET

Han er stipendiat ved Pedagogisk forskningsinstitutt i Oslo, og har fungert som rådgiver for utstillingen Electra Kunst som lørdag åpner på Henie-Onstad Kunstsenter på Høvikodden i Bærum. Fram til 14. april arrangeres det parallelt med utstillingen seminarer om alt fra digital kunst og arkitektur til menneskets nye rolle i en verden der stadig mer flytter seg som bits og bytes.
Søby skal selv holde seminar om kyborger (krysninger av menneske og maskin), proteser (elektroniske forlengelser av våre sanser) og virtualitet (elektronisk nesten-virkelighet) på Høvikodden 14. mars.
Søby hører med til dem som verken tror eller ønsker at det i dag nærmest altomfattende Internettet kan kontrolleres av myndigheter og storkapital. Ytrings- og informasjonsdemokratiet er et faktum, mener han. Truslene er der, men akkurat som vannet finner nettet stadig nye veier rundt hindringene.
- Store aviser og underholdningsbransjen har tatt nettet i bruk, selv om økonomien i det ennå er høyst usikker. Samtidig er det viktig å huske at nettet er så mye mer. Daglig finner forskere informasjon som er relevant for deres arbeid der, uansett hvor snevert emnet måtte være. Folk bruker både USENETs diskusjonsgrupper og IRC - elektronisk pratelinje der folk skriver til hverandre på direkten - som aldri før. Dette har mange i universitetsmiljøene holdt på med siden 70-tallet. Det er ikke nytt, men fremdeles nyttig.

Ideologi
Flere av deltakerne på Electra 96 mener at nettet er et eget samfunn, på tvers av alle geografiske, etniske og kulturelle grenser. Professor Allucquère Rosanne Stone ved universitetet i Austin i Texas er spesielt opptatt av kjønnsproblematikken. Selv har hun (han?) skiftet kjønn - én gang fysisk og flere ganger virtuelt på nettet. Mange stiller spørsmålet om det finnes noen overhengende ideologi der ute i cyberspace - eller om alle ideologier eksisterer samtidig og veves inn i hverandre etter et slags supermarkedprinsipp.
- Jeg tror vi nå aner konturene av en ny mennesketype, så å si. Et forutsigbart samfunn med en helhetlig kultur er i ferd med å bli erstattet av noe langt mer sammensatt. I dette samfunnet vil det være mindre rom for ideologisk harmoni og samkjøring. Du kan være deg selv, eller være en annen. Du kan la såkalte «avatarer» - informasjonsagenter som er speilbilder av deg selv - shoppe etter informasjon etter dine spesifikasjoner. Individuelle preferanser vil sette det sære og spesielle i høysetet, på bekostning av det generelle og felles. Du kan snakke om informasjonsdesentralisering i stor skala. Jeg tror ikke de store mediebedriftene vil stoppe den utviklingen, selv om de kanskje vil forsinke den en kort periode.

Kritikk
Programmet på Electra 96 er preget av optimistisk tro på teknologien som medium for fri kunst og fri tanke. Søby mener likevel at deltakerne er fri for blåøyd fascinasjon og tanker om at teknologi kan løse alle problemer.
- Mellomkrigstidas futurister i Italia havnet i fascismens klør gjennom sin ukritiske hyllest til framskrittet. De elsket vel på sett og vis maskinene høyere enn menneskene. Jeg synes Electra-programmet vitner om en mangfoldighet som ligger svært langt fra dette. Vi snakker om mennesker som på forskjellig vis nærmer seg og tar i bruk mediet. Også med kritisk sans. Men for å kunne utøve god kritikk, må du være innenfor. Å surmule på avstand uten direkte, praktisk erfaring med nye medier og verktøy, er ikke fruktbart. Dessverre gjør mange norske topp-politikere og intellektuelle akkurat denne feilen. De er data-analfabeter som kritiserer noe de ikke engang har lyst til å lære seg å lese.



© Dagbladet, 26. februar 1996