




I dag klokka 16.30 kan byutviklingskomiteen i Oslo markere seg som det den burde være; nemlig en gruppe av politikere fra ulike partier med kjærlighet og omtanke for utviklingen av byen. Komiteen bærer et stort ansvar for at folk skal trives i denne storbyen.
Komiteens møte er åpent, og det betyr at hvem som helst kan følge med på hvordan byutviklingspolitikerne behandler utbyggingssjef Ørnulf Arentz-Grastvedts planer om å gjøre Oslo sentrum om til en anleggsplass igjen. Denne mannen representerer Norges Statsbaner og han er nær ved å lykkes i sitt prosjekt, fordi byrådet i full offentlighet og uten skam klamrer seg til makta ved å ta alt som kommer over dem til etterretning.
· · Men altså, NSB har funnet ut at kapasiteten er for dårlig i Oslo-tunnelen. Det er nødvendig med flere spor og en større stasjon ved Nationaltheatret. Får Arentz-Grastvedt det som han vil, og som kulturbyråd Harald Bekken ikke har noen politisk vilje til å motsette seg, blir Studenterlunden nok en gang en anleggsplass.
· · Takket være en våken presse, Wenche Foss og Olav Selvaag og Høyres politiske ledelse, kan det bli svært vanskelig å få det til. I alle fall uten bråk og politiske omkostninger. Det er selvsagt lett å se Høyres interesse i saken; den er også en kamp mot staten og kan, om Bekken opptrer så uklokt som hans uttalelser tyder på at han vil gjøre, føre Arbeiderpartiet inn i en vanskelig situasjon.
· · Akkurat det bekymrer ikke oss, derimot reagerer vi på at byens sentrum nok en gang skal bli et umulig sted å ferdes i og, ikke minst, oppholde seg. I mange år har politikerne snakket seg varme om trivsel i sentrum. Det gjelder særlig den nåværende byrådslederen, og vil virkelig Rune Gerhardsen bli husket som den som sa seg villig til å administrere de mest liberale skjenkereglene i Europa, og som den som ga tiårets beste bidrag til at folk skal holde seg borte fra sentrum?
· · Det sier noe om hvilken vekt Oslo-politikerne har lagt på denne saken når uttalelsen om konsekvensutredningen ble delegert til byutviklingskomiteen. Det er denne biten av saken som står på dagsordenen i dag, og etter oppstyret blir nok også konsekvensutredningen sendt til bystyret for uttalelse. Det bør den bli, fordi alternative løsninger overhodet ikke er vurdert. Det er en skandale i seg selv. Dessuten foreligger det ingen helhetlig plan eller skisse for framtidig tunnelbygging i hovedstaden. Om 10 år eller 20 år kan det altså dukke opp en ny sak.
· · Saken skjemmes også av NSBs framgangsmåte: Før noe politisk vedtak er fattet, får 310 gårdeiere beskjed av NSB om at gårdene skal videofilmes med tanke på eventuelle erstatningssaker. Det er til og med snakk om å filme inne i leilighetene til beboerne. Én ting er å foreta en tilstandsoversikt og danne seg et bilde av ulike konsekvenser, noe annet er å bokstavelig talt dundre lokomotivet utstyrt med kamera inn i stuene til folk! Det er et grovt overgrep, fordi en både krenker områdets beboere og turer fram som om saken allerede er vedtatt. Det er akkurat den type utbyggere som er så farlige, fordi de graver uten å undersøke og spørre først.
· · Byutviklingskomiteen kan ikke stanse saken i dag, det kan vel først skje når den kommer som reguleringsplan, men Oslo-politikerne kan allerede nå tvinge utbyggingssjef Arentz-Grastvedt og hans tropper inn på andre veier og alternativer.
· · I bunn og grunn viser saken at byens innbyggere snart bør få vite hvem som styrer og bestemmer i denne byen.
Dagens kronikk: «Journalistikk og torgkjerringslarv». Av Hans-Wilhelm Steinfeld.

