[Meny]
DAGBLADET [Ledere] [Kommentar og kronikk] [Anmeldelser ] [Skribenter] [Kulturdebatten] [S&Oring;K]

Brennpunkt i ilden
Av MARKUS MARKUSSON
«Et samlet råd har uttrykt kritikk.» Slik summerte leder Ellen Mo i går opp Kringkastingsrådets debatt om det famøse Brennpunkt-programmet som ble sendt i NRK1 tirsdag. Redaktør Alf R. Jacobsen takket ydmykt for konstruktiv kritikk.
Hans program og VGs og NRKs samarbeid er nå satt på plass, av det meste av norsk presse, av Presseforbundet og Kringkastingsrådet. Det er en sjelden begivenhet i Norge, og det er forfriskende og løfterikt, at mediene selv så ettertrykkelig og enstemmig slår ned på et overtramp.
Brennpunkt-programmene var satt opp til generell drøftelse i rådet for lenge siden. Dermed fikk Arbeiderbladets sjefredaktør Steinar Hansson også svar raskt. Han skrev onsdag: «Jeg har ikke særlig tro på at et kringkastingsråd kan gjøre noe fra eller til, men hadde institusjonen hatt noen betydning, burde reaksjonen i dette tilfellet ha vært streng.»
Rådets betydning er det politikerne som bestemmer, og vi får være glade for at det ikke har større myndighet enn det har. Det burde Hansson også være. Men ellers gjorde rådet altså hva det kunne.
LOs Esther Kostøl var opprørt. Det samrøre hun opplevde mellom VG og NRK var «helt bak mål». Hun noterte en bred og tverrpolitisk kritikk av programmet og var lite stolt av NRK tirsdag.
Rådet var særlig opptatt av samarbeidet mellom VG og NRK og av programmets dramaturgi som lett kan skape en konspiratorisk virkning. Flere kritiserte formen, som skapte inntrykk av innebygde, men ikke underbygde insinuasjoner. De fleste hevdet at saken, som mange mente var en ikke-sak, ikke fortjente så stor plass og at den aktuelle boka som kom ut i Finland kunne vært dekket i et vanlig nyhetsinnslag.
Alf R. Jacobsen forklarte samarbeidet med VG med at redaksjonen der sitter på kompetanse og arkivmateriale han hadde bruk for. Dessuten mente han saken var så sensitiv at han trengte noen å drøfte den med.
Dette og andre vage forsøk på bortforklaringer gjorde rådsmedlem Frank Aarebrot opprørt. Han sa at det ikke er noe organisatorisk samarbeid mellom VG og NRK, det er kommet i stand på grunn av Alf R. Jacobsens egen situasjon. Dessuten kunne det tenkes at Jacobsen ignorerte den kunnskap og erfaring som lå i Dagsrevyen fordi han ikke deler sine kollegers syn. NRKs nyhetsavdeling ville hatt en sterkt avvikende holdning, sa Aarebrot, som var ytterst beklemt over Jacobsens opptreden i denne saken.

[ :nyheter | :meninger | :sport | :nett | :respons | :guiden | :spill | :annonser ]

© Dagbladet