|
|
Holl, Helsinki og Hamarøy
Av HARALD FLOR
HELSINKI: Mens håpet igjen stiger for Steven Holls nyjusterte forslag til Hamsun-senter på Hamarøy, reiser den amerikanske arkitektens nåtidsmuseum seg i Helsinki. Selv om hans nordnorske prosjekt er omstridt, så var kontroversene langt sterkere i Finland.  Her til lands kom Holls utkast som en utfordring til gjengrodde forestillinger om et litterært nasjonalmonument, samtidig som det ble framstilt som et forstyrrende fremmedelement i de dramatiske naturomgivelsene. På finsk hold var ikke innvendingene mindre, fordi han som utlending - i konkurranse med 516 andre innsendere - vant over representanter for en sterk, selvbevisst og internasjonalt anerkjent arkitekttradisjon. Dernest ble plasseringen av Holls vinnende forslag - KIASMA - vis-ä-vis parlamentsbygningen i hjertet av den finske hovedstaden, anklaget for rent fysisk å forulempe rytterstatuen av nasjonalhelten Carl Gustav Mannerheim.
 Nå når den svungne bygningskroppen ligger der kledd med moderne metallisk hud av aluminium og sink, står bronseutgaven av marskalken til hest like fast på sin tradisjonelle plass. Den heftige debatten om arkitekturen har også lagt seg, og finnene ser med forventning fram mot at Helsinki skal få et nytt museum for samtidskunsten til neste vår - som også vil styrke byens stilling som en av Europas kulturhovedsteder i år 2000. Holls bygg er arkitektonisk spilt opp mot miljøet og fint innpasset på det alt annet enn enkle tomtearealet ved Mannerheimgata, og knytter også an en kulturell forbindelse til Alvar Aaltos Finlandia-hus som er under restaurering i nærheten.
 KIASMA - som blant annet betyr krysningspunkt - vil etter alt å dømme bli fascinerende og funksjonell for samtidskunsten, og en rundtur i råbygget viser at Holl har tenkt ut fra de krav kunsten setter i dag. Ikke bare med hensyn til ulike lokaliteter som skal tilfredsstille de fleste utstillingsbehov, men også ved en teatersal for performance og andre aksjonspregete kunstformer. Publikum skal heller ikke ledes etter noen oppsatt rute, men møte en tilgjengelig institusjon med romlig fleksibilitet som åpner for ulike veier gjennom museet.
 Steven Holls prosjekter er ikke skapt for publisering i arkitekturmagasiner, men for å oppleves i en miljømessig sammenheng og av sine brukere. I Helsinki realiseres nå denne målsetningen, som forhåpentligvis også blir virkelighet på Hamarøy.
[ :nyheter
| :meninger
| :sport
| :nett
| :respons
| :guiden
| :spill
| :annonser ]
© Dagbladet
|