Visst har Torolf Elster - som alt i 1941 presterte den legendariske thrilleren «Historien om Gottlob» - skrevet bedre bøker enn «Adams reise», som foreligger i år.
Adams reise
- Forfatter: Elster, Torolf
- Forlag: Aschehoug
Men hva så? Historien om lille Adam som forsvinner, om Aina, hans enkle og naive mor, og de to ensomme gamle ringrevene Charles Johansen og Susanne Weber, tidligere henholdsvis kriminalsjef og statsadvokat, preges i stedet av andre kvaliteter: En dyktig målbåret stemning av dyp melankoli, av stillfaren sorg over alderdom og forfall, av lengsel etter mening og samhørighet.
Idet romanen toner ut, har Charles Johansen fått en kreftdiagnose i posten. Jeg håper han kommer seg på beina igjen. Som krimhelt er den gamle ørnen befriende annerledes.




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen