Den islandske sangerinnen fikk prisen for beste kvinnelige hovedrolle. Björk spiller en tjekkiskfødt innvandrer i USA i filmen til Lars von Trier. Hennes rollefigur mister gradvis synet og beskyldes for drap. Filmen regnes som en musikal og den har skapt splid mellom
 PRIS TIL TAIWAN: Regissør Edward Yang holder stolt frem sin pris for beste regissør for filmen «Yi Yi» |
| Foto: SCANPIX |
filmkritikerne. Noen har elsket den, andre har hatet filmen, noe som er ganske vanlig for Gullpalme-vinnerne i den franske filmbyen på Rivieraen.Norske Liv Ullman var en av de heteste kandidatene til hovedrpisen i Cannes, men den fikk hun ikke. Likevel var Norden godt representert ved premiebordet.
Juryens Grand Prize, andreprisen i festivalen, fikk den kinesiske filmskaperen Jiang Wens for filmen «Devils on the Doorstep». Edward Yang fra Taiwan vant prisen for beste regissør med filmen «A One and a Two».
Björk fikk prisen for beste kvinnelige skuespiller, mens Hong Kong-stjernen Tony Leung vant prisen for beste mannlige skuespiller. Han spilte i filmen «In the Mood for Love», som er regissert av den kinesiske filmskaperen Wong Kar-wai.