tirsdag 04.01.2011 www.start.no
kulturkultur
blink
film
musikk
litteratur
diktbasen
scene
tegneserie
tv og medier
kronikker

kultur - arkiv
Dagbladet.no
 nyheter
  · innenriks
  · utenriks
  · oppdatert 48t
 på din side
  · bil og trafikk
  · data og teknologi
  · helse/sex/samliv
  · trivsel
  · reise
  · økonomi/karriere
 sport
  · fotball
  · tippeligaen
  · premier league
  · spill og vinn
 kultur
  · film
  · litteratur
  · musikk
 fredag
  · hva skjer?
 kunnskap
 magasinet
  · vin


Blink
Vennetjeneste
Rett pris
Finn beste pris!
Noen som passer
...for meg.
Litt lettere
Vår nye vektklubb!
Pluss
db.no på mobil, tekstarkiv +++
Humor911
Historier, bilder og annen mailhumor
Pondus
... og flere tegneserier!
123 spill NY!
Gratis spill!
Meninger/Debatt
Rop ut!
Foto
Fotoalbum og bildebestilling
Weblogg
Dynamisk logg
i lomma mobil
Varsel, ringelyder, logoer +++
Været
Norge og verden
Sofaligaen
Taktisk fotballspill
Drømmelaget
Mitt drømmelag 2004. Bli med!
Manager'05
Premier League-spillet
TV-program
59 kanaler, SMS-varsel
Kino
Alle byer
Snakk
103103113199920 personer venter på deg
Trynefaktor
Stem på et tryne
Test deg selv
Helt uformelt
Nettmøter
Spør og få svar
Bildeserier
Bla i bilder fra hele verden!
Nettskolen
Nettet fra A til Å
Torget
Rubrikkannonser

Nettradio

Mer om nettradio

Andre tjenester
Siste 48t.
Overvåker
Nyheter på din hjemmeside
Lommeavis
WAP

Lagrede artikler



Dagens papiravis
Lørdag m/Magasinet


info
Redaktør:
Lars Helle

Korreksjoner
Tips og info
Tips oss:
Epost
Tipstelefon:
24 00 00 00
Sentralbord:
24 00 10 00

du er her: Dagbladet.no > kultur > artikkel
oppdatert 0:40
Mektig Ibsen-drama
RELATERTE SAKER
i dybden Festspillene i Bergen
Fordums glans [ 28. mai]
Spill levende Mozart [ 25. mai]
Tilbake til et annet Norge [ 26. feb]
Teatralsk sirkus [ 3. jun]
Som whisky og vann [ 2. jun]
Les artikkelen senere
Utskriftsvennlig versjon
Tips en venn om saken!
Merk deg navnet Trond Espen Seim med en gang. Som keiser Julian i Ibsens idédrama «Kejser og galilæer» spiller han seg opp til toppdivisjonen av norske skuespillere.

AV HANS ROSSINÉ
Fredag 26. mai 2000 8:14,
oppdatert 0:40

Adrenalin og champagne dagen derpå

Alle ventet at Den Nationale Scene skulle komme til å brekke nakken på å sette opp Ibsens omfangsrike lesedrama «Kejser og galilæer» fra 1873. Men så er det motsatte altså skjedd: Oppsetningen har landet med begge beina på jorda og vel så det. Dette stykket om tro og tvil i en historisk brytningstid er blitt fascinerende teater på det brede episke lerret. Det er ikke støvete et sekund, men moderne i sin rytme og stil, uhyre velregissert og konsentrert. Til slutt makter det å gjøre Ibsen til en interessant tidsanalytiker, også for vår tid.

Tre ganger før
Ibsen skrev stykket om keiser Julian og seinromertida som et lesedrama. Det er angivelig bare oppført tre ganger tidligere i Norge. Første gang på Nationaltheatret i 1903, med Egil Eide som Julian, orket man bare å spille første halvdel. For så vidt ikke så rart: Å spille hele teaterstykket, med alle Ibsens kronglete detaljer og sceneanvisninger, vil ta nærmere elleve timer.

Regissør Hilda Hellwig har kappet det ned til fem, uten å miste verken de lange linjene eller brytningene både på det indre og ytre plan. Regien er en nytelse, rå, stram og visuelt gjennomtenkt. Der stillstanden kan true, lister Hellwig inn toner og lyd, øker eller senker styrken, eller arrangerer skuespillere og scenebilder ekspressivt, plastisk, humoristisk og fikst. Det gir oppsetningen en vitalitet gjennom alle de fem timene.

Store planer
Så hva er storyen? Julian er en ung mann, halvbror til tronarvingen Gallos (Anders Dahlberg) som lever ved den kristne og halvgale keiseren Konstanzios (Eyolf Soot Kløvig) hoff.

Han er en søkende ung mann, har snev av både Hamlet og den unge Peer, og tviler på sin kristentro. Dette bringer ham til Aten og til studier av hellenernes gudeverden. Men heller ikke dette tilfredsstiller Julian. Mystikeren Maximos i Efesos (Ola B. Johannessen) ser i en åpenbaring at Julian er eslet til å bli redskap for «verdensviljen».

Dette setter griller i hodet på keiseremnet. Han får visjoner om «det tredje riket» på jord, et gudsrike her og nå, hvor hellenisme og kristendom, Gud og keiseren, tro og tvil, ånd og legeme blir ett og forenes. Som frafallen kristen og etter hvert nyslått keiser utsetter han de kristne for kriger og pogromer, og innser til slutt på dødsleiet at hans kamp mot galileeren og kristendommen bare har styrket dem.

Som den mildt gudfryktige Makrina (Stine Varvin) sier til Julian i en fin og bevegende scene: «Kristus er ikke død. Ditt hat til ham gjør at han lever, like meget som min kjærlighet til ham gjør det.»

Det historiske bakteppet er årene fra 351 til 363 e. Kr. Men Hilda Hellwig, hennes scenograf Jan Lundberg og kostymedesigner Charles Koroly forholder seg fritt til århundrene. Første akt foregår i romerske kulisser, menneskene i Aten er kledd i 1920-årenes lyse dresser, mens vår tid bryter igjennom i de grusomme del to og tre med maskinpistoler og tv-kameraer. Derved understrekes det at det også er en av grunnkonfliktene i vesterlandsk sivilisasjonshistorie som rulles opp.

Hilda Hellwig har også laget en rammehistorie som stykker opp Ibsen-dramaet. Den unge og gamle Henrik (Anders Dahlberg og Oddbjørn Hesjevoll) stiger ned fra sine skyer og følger teaterfigurene med stum undring. Det er et søtt og enkelt grep, som blir litt hengende i lufta. Samtidig som det vel er ment som en tributt til Ibsen for hans klarsynthet og aktualitet.

Brytningstid
For Hellwig makter til slutt å gjøre dette tunge intellektuelle historiedramaet til en refleksjon over den brytningstida vi selv lever i, og til et speil for hva som skjer med menneskene når grunnleggende tro og lengsel undertrykkes. På det psykologiske plan viser hun oss Julians fortærende kamp mot tvilen, og den harde veien til selverkjennelse og egen identitet. Men studien av de indre konfliktene kunne vært bedre balansert fra regissørens side.

Ensemblet på nærmere 50 gjør en sjeldent god jobb, til på DNS å være. I midten stråler Trond Espen Seim som en kraftfull, tvilende, uhyrlig og sympatisk Julian. Seim gjør en fantastisk prestasjon og karakteren helt til sin egen, med alle de indre rivningene og den ytre stormannsgalskapen formidlet med voldsom energi.

Forhåpentlig får nå også andre utenlandske stjerneregissører øynene opp for den klassiske rikdommen i denne mektige og spennende Ibsen-teksten.

annonse
RADARVARSEL TIL DIN MOBIL!
 tips en venn om denne artikkelen

Les også

tipstoppen - mest tipset siste 24 timer
Fem drept i gruveeksplosjon
mest leste saker - siste 24 timer
Filmet dansk professor i sex-orgier på universitetet
Legge igjen lommeboken hjemme? - annonse
Knut (45) havnet på Plata da legen sluttet å skrive ut piller til ham
Davy Wathne rammet av hudkreft igjen
- Jeg ba Siv Jensen forlate backstagelokalet
Her er drømmemannen på ferie - annonse
Ferdigmat du trygt kan spise - tema
Er fuglemysteriet løst?
Får fem års nybilgaranti - tema
96 prosents nedgang i USAs humler på 20 år

Mannskap på norsk skip nedkjempet pirater
Spylte ned somaliere for å unngå kapring.

Vil storme banker og angripe arbeidere
5000 politimenn venter i London.

Natalie Cole ba TV-seerne om nyre
Mailene strømmet inn.

Skottlands kaptein på fylla på spiller-hotellet
Foran andre gjester.

Aper skal hjelpe norske funksjons-hemmede
Disse lurte oss i dag.

- Riv muren rundt privatlivet
Magne Raundalen mener barn lider. Nettmøte klokka 15.45.

Carew vil ha tv-fotball til folket
Kritisk til betaling for landskamper.

Shearer skal redde Newcastle fra nedrykk
Ny manager.

Lurte til seg 40 mill. - slipper straff
Bjarte Baasland (35).

Her søker du: Søk nettet med Google:
Sjekk epost:Husk meg!
 
 
 

Tlf.katalog • Valuta • 123 spill • Hva skjer? • TV • Siste 48Nyheter på din web