Det er en relativt idyllisk oppvekst fra Oslos beste vestkant vi møter i Pål H. Christiansens tredje roman, «Kongens løv».
Kongens løv
- Forfatter: Christiansen, Pål H.
- Forlag: Tiden
Det fins også en større historie i «Kongens løv», som handler om det politisk turbulente 60- og 70-tallet. EEC-konflikten, studentopprøret i Paris, industriarbeiderstreik og proletarisering. Men de store linjene i samtiden opptar liten plass. Vi aner bakgrunnsstøyen, men befinner oss stadig på Pusles nivå. «Det eneste problemet vi villabeboere egentlig hadde å slite med, var all gressklippingen, tenkte jeg. Og så løvet da.»
Christiansen trekker brått inn referanser som overrasker, og som fungerer godt; Kjartan Fløgstad dukker opp som industriarbeider. Jean Paul Sartre, Stein Mehren og Erik Bye har sine biroller, og det blir en mixtum absurdum ut av det. Akkurat det er forfatterens varemerke.




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen