Dette går fram av det nyeste nummeret av Bokspeilet, som sendes ut til medlemmer av Bokklubben Nye Bøker i disse dager. Boka presenteres av Guri Heftye, som kaller boka «en strøm av glovarm fortellerkunst fra en stor entertainer» og sammenlikner hovedpersonen med Jan Kjærstads romanfigur Jonas Wergeland. TV-kjendis
I likhet med Wergeland er Irvings hovedperson Patrick Wallingford en berømt TV-entertainer. Under et reportasjeoppdrag i India stikker han hånda inn i et løvebur, hvoretter løven sporenstreks biter av mannen venstre hånd.
Opptaket går på lufta og øker naturlig nok Wallingfords berømmelse. En av TV-seerne, Doris Clausen, vil donere sin ektemanns hånd til Wallingford, men på én betingelse: Hun vil ha samværsrett til hånda etter at den er sydd på plass.
Pikenes Jens
Wallingford, som er viden kjent for å nedlegge kvinner en masse, rykker opp i gradene etter episoden med hånda.
Irving ble inspirert til historien om Wallingford da han så et TV-program om en håndtransplantasjon. «Hva om donorens enke plutselig vil ha besøksrett til hånda?» kommenterte Irvings kone.
Dermed var han i gang. Resultatet er en historie på 370 sider, som er oversatt til norsk av Dag Heyerdahl Larsen.
Hvilken er John Irvings beste? Si din mening!