Les bokanmeldelsen«Mannen i vinduet» er Kjell Ola Dahls tredje roman med politietterforskerne Gunnarstranda og Frølich i hovedrollene. For fjorårets bok, «En liten gyllen ring», fikk han Riverton-prisen, og gradvis har det kriminteresserte publikum begynt å få øynene opp for kritikerfavoritten. Årets bok åpner med den 79 år gamle antikvitetshandleren Reidar Folke Jespersens siste dag. Han blir funnet død i utstillingsvinduet i butikken sin, avkledd og med tre kryss i panna og «J 195» skrevet på brystet.
Misunnelse
- Jeg ville skrive om misunnelse, og jeg ville ha tråder som gikk tilbake til krigen. Misunnelse fordi det er noe som angår alle; det kan være alt fra søskensjalusi til noe som kan utvikle seg til noe dypt tragisk, sier forfatteren.
Han sitter på kjøkkenet på gården Torgunrud ved Feiring, som han har overtatt etter foreldrene og holder på å gjøre innflyttingsklar. Om et års tid håper han å være vel installert sammen med kona og tre en smule flyttemotvillige tenåringsbarn. Dahl serverer kaffe og mors kaker, og fra kjøkkenvinduet ser vi rett ned på Mjøsa. Etter mange år som lærer i Askim har Dahl bestemt seg for å konsentrere seg fullt og helt om skriving og gårdsdrift i framtida.
- Det begynte å bli vanskelig å motivere seg. Læreryrket er krevende, og skrivingen tok mer og mer tid, sier Dahl.
Ingen hjelp fra Gud
Kjell Ola Dahl har høstet glitrende kritikker for sine bøker, og anmelderne fryder seg over hans litterære kvaliteter som krimforfatter.
- Det er en slags aksept på at krimbøker skal være spennende, mens resten ikke er så viktig. Det er bøker med språklig spenning jeg selv liker å lese. Det har noe å gjøre med å få til jobben sin - å føle at man er flink.
Dahl opererer innenfor det klassiske krimmysteriet, noe som fordrer at han følger visse regler.
- Det må skje et drap; det holder ikke med et smykketyveri eller noe sånt. Et drap skaper en ubalanse som må rettes opp igjen.
Slutten skal være uunngåelig og logisk, det skal ikke dukke opp en fyr på side 373 som er avgjørende for fortellingen, og det skal ikke være noen hjelp fra Gud eller noe sånt.
Dahl tar ikke livet av flere karakterer enn nødvendig i bøkene sine, og han legger vekt på det følelsesmessige kaoset som oppstår i kjølvannet av et mord.
- Man skal ta død og vold på alvor. Det er så lett å kokettere med det; i Agatha Christies bøker detter jo folk som fluer. Der er det lite blod og tårer, men mye gift.
Dokumentarprosjekt
Dahls neste prosjekt, ved siden av å være gårdbruker og å skrive en ny roman om Gunnarstranda og Frøhlich, er et samarbeid med påtroppende kripossjef Ola Thune.
- Erling Kagge kontaktet meg og lurte på om jeg var interessert i å skrive ei dokumentarbok sammen med Thune om Larvik-kvinnen Signe Olberg, som ble drept på øya Curacao i Karibia. Det blir ei bok med fokus på hva slags rettssikkerhet man har og bør ha i utlandet.
Men akkurat nå er det «Mannen i vinduet» det handler om.
- Jeg er veldig spent på anmeldelsene, de betyr så mye. Tor Åge Bringsværd har sagt at vi bare skal lese de gode anmeldelsene. Det synes jeg er et godt forsett.