Musikk som dyrker skjønnhet og forsoning.

4

The Nest

  • Artist: Ketil Bjørnstad
  • Plateselskap: Universal
CD: Inspirasjonskildene for Ketil Bjørnstads nye cd er tredelt: Sigrid Undset (noe er skrevet til et teaterstykke om henne), den amerikanske poeten Hart Crane og et fotografi med tittelen «The Nest» («redet»), av Eva-Maria Riegler.

Men det er selvsagt mulig å nærme seg denne plata uten denne kunnskapen. Titlene på låtene henviser dels til landskaper/synsinntrykk (skyggen, vinduet, broen, det mørke landet), dels til følelser/abstraksjoner (håp, eksil, glemsel, glede, hukommelse, frykt). Slik forenes det indre og det ytre på ei plate der mykheten i melodiene er mulig å tolke som et ønske om forsoning. Anneli Dreckers lyse stemme i sangene basert på Hart Cranes enestående dikt, understreker denne stemningen.

Ketil Bjørnstad har mot til å hengi seg til det vakre - stort sett uten å fortape seg i banaliteter. Men overrasket blir man ikke akkurat underveis i denne musikken.

 

Søk i skattelistene

 
 

 TEGNESERIER - Dagens striper

Nemi av Lise Myhre

 |  Les flere i arkivet |  Les andre tegneserier

© Lise / distr. iblis@nemi.no