Er menn bedre forfattere enn kvinner?
(Dagbladet.no): - At menn er betre forfattarar enn kvinner, er noko eg har visst ganske lenge. (...) Det interessante spørsmålet er ikkje om det er slik, for det er det, men kvifor det er slik, skriver Ole Idar Kvelvane (35) i sitt debattinnlegg Kjønnlitteratur i går.
TAR IKKE KVELVANE PÅ ALVOR: Forfatterforeningens leder Anne Oterholm.
Foto: ELISABETH SPERRE ALNES
Med det har han skapt debatt på Dagbladet.no, der Erik Bjørk-Larsen er blant dem som gir Kvelvane motbør:
- Jeg er definitivt enig med Kvelvane i at en forfatter bør bedømmes ut i fra litterære kvaliteter, og ikke ut i fra kjønn. Likevel synes jeg det vitner om en god porsjon uvitenhet når han hevder at menn ganske enkelt er bedre forfattere enn kvinner. Han klarer til og med å påstå at Bjørneboe og Mykle er bedre forfattere enn Skram og Undset, til tross for at han ikke har lest noen av verkene til de sistnevnte. Det er kanskje nettopp dette han burde gjøre, for å forstå hvor glitrende kvinnelige forfattere faktisk kan være.
Refusert
Kvelvane fikk i 2004 gitt ut romanen «Astronautar», men forteller også om flere omganger med refusjon.
- For Guds skyld, ikke la bitterheten over å ha blitt refusert til fordel for middelmådige kvinnelige forfattere gå ut over de fantastiske kvinnelige forfatterne vi har hatt her i Norge, skriver derfor Bjørk-Larsen.
- Jeg tror Kvelvane er på fisketur. Han fisker med åpenbare provoserende argumenter for å få lettantennelige personer til å bite på kroken, skape debatt og motinnlegg, skriver Jens Aslaksen.
Og har i hvert fall rett i at Kvelvane skaper debatt. Også Palm Olive fyrer seg opp, og mener Kvelvane har et dårlig blikk når han tar utgangspunkt i Dagbladets kåring «De 25 beste».
En debattant med kallenavnet kakemonster tar et annet perspektiv:
- Hvorfor du ikke har blitt pådyttet kvinnelige forfattere, er jo simpelthen fordi det er menn som har sittet ved makta og bestemt hva som skal være blant annet pensum i skolen, menn har dominert forlagsbransjene og kulturlivet forøvrig i størstedelen av tiden disse har eksistert.
Som en mann
Videre skriver kakemonster:
- Når du avgjør hva du skal lese utfra forfatterens kjønn, er du jo selv like ille som de «kjønnsdiskriminerende» forlagene du beskylder for å favorisere kvinner. Kanskje du ønsker deg en kjønnskvotert bokutgivelse? Nå ble det sagt om Amalie Skram at hun skrev som en mann. Kanskje burde du strebe etter større selvinnsikt og heller ta refusjoner, og at det finnes kvinner som skriver bedre enn deg, som en mann.
Debattanten legger til at en de mest solgte forfatterne i verden, inkludert Norge, er en kvinne:
- Har du hørt om J.K. Rowling og bøkene om Harry Potter? Det er litteratur og det er noen blikk du burde tatt en titt på. Du mangler tydeligvis fantasi til å se lenger enn din egen nese rekker.
Også Forlags-Norge går imot forfatteren.




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen