Forfatterparet Siri Hustvedt og Paul Auster.

(Dagbladet.no): Han er blant USAs aller mest kjente forfattere, hun er også suksessfull forfatter med norske foreldre. Det er godt å ha hverandre, synes Siri Hustvedt og Paul Auster. Det snakker de om i et intervju med Hans Olav Brenner, som blir vist i Bokprogrammet på NRK1 i kveld.

UTDRAG FRA INTERVJUET: Siri Hustvedt og Paul Austen snakker om hvordan det er for to forfattere å leve sammen.
Video: BOKPROGRAMMET


Emneord




- Sympatien vokser når du vet hva den andre driver med. Det er fint, for eksempel hvis den andre har hatt en dårlig dag..., sier Siri Hustvedt i intervjuet, som Dagbladet.no har fått tilgang til.

- ...eller uker, eller måneder. Jeg tror vi har støttet hverandre mye, legger Paul Auster til.


Må være tøff
Ekteparet er bosatt i USA, og Bokprogrammet møtte dem begge på litteraturfestival i Key West i Florida. Begge er bokaktuelle i Norge, innenfor litt forskjellige sjangre. Paul Austers siste roman, «Reiser i scriptoriet», kom nylig ut på norsk. Siri Hustvedts essaysamling, «A plea for Eros» blir også snart oversatt til norsk.

- Du må være tøff og ærlig mot den andre, for du vil at boka eller essayet skal bli så bra som mulig. Men vi kan også oppmuntre hverandre. Vi blir alle deprimerte av og til, og føler at vi ikke er bra nok. Da er det godt å ha en som sier at du er god, sier Auster.

- Konkurrerer dere? spør Brenner.

- Nei, kunst er ikke OL, vet du, svarer Auster.

Siri Hustvedt har vokst opp i USA, men har norske foreldre og snakker bergensk (nesten) flytende.

- Jeg snakket norsk før jeg lærte engelsk, men jeg glemte norsken etterhvert. Da jeg var fire år, dro jeg med moren min til Norge og glemte engelsk i noen måneder. Så dro jeg tilbake og glemte norsken igjen. Det tar gjerne litt tid før jeg blir helt varm i trøya, forteller hun.

- Men det meste av barndommen min var norsk. Norge var for meg et mytologisk sted, og jeg hadde en idé om at det var mye bedre der enn i USA, sier hun.


Hevn fra romanfigurer
Siri Hustvedt har skrevet flere essaysamlinger, men er særlig kjent for romaner som «Det jeg elsket» og «Lily Dahls fortryllelse».

Ektemannen er blant USAs aller mest kjente forfattere. Men den siste boka hans har fått blandet mottakelse. «Briljant, men friksjons- løst,» skrev Dagbladets anmelder om «Reiser i scriptoriet». Boka handler om en aldrende forfatter som blir utsatt for hevnangrep fra sine egne romanfigurer.

- Jeg føler at menneskene i bøkene mine er ekte, og jeg slutter aldri å tenke på dem. Det faktum at folk som egentlig ikke eksisterer, likevel eksisterer på et plan - gjennom at de finnes i hodene til andre mennesker. Det er et paradoks som går helt inn i kjernen på hva skjønnlitteratur handler om, og som jeg finner veldig fascinerende, sa han da Dagbladet møtte ham tidligere i år. (NB: Linken krever Dagbladet Pluss-abonnement).

Du kan se hele Bokprogrammets intervju med Siri Hustvedt og Paul Auster på NRK1 i kveld.

 

Søk i skattelistene

 
 

 TEGNESERIER - Dagens striper

Pondus av Frode Øverli

 |  Les flere i arkivet |  Les andre tegneserier

© Øverli. distr. strandoverli@yahoo.com