Dagbladets redaktører svarte på spørsmål om tegneseriekonkurransen.

BARE Å HOPPE UT I DET: Det er tegneserieansvarlig i Dagbladet, Gunnar Bleness' råd til konkurransedeltakerne.

BARE Å HOPPE UT I DET: Det er tegneserieansvarlig i Dagbladet, Gunnar Bleness' råd til konkurransedeltakerne.
Foto: VERONICA MELÅ

(Dagbladet.no): - Originalitet er alltid det viktigste. Og et tydelig personlig uttrykk, sier Dagbladets kulturredaktør og juryleder i tegneseriekonkurransen, Hege Duckert, om hva juryen ser etter.

Dagbladets tegneseriekonkurranse arrangeres nå for fjerde gang. Fram til 1. juni kan du sende inn dine beste striper og bli med i konkurransen om å bli Dagbladet og Pondus' neste tegneserie. (Se utfyllende regler i faktaboksen til høyre).

Hver fredag framover blir det nettmøter med kjente serietegnere og jurymedlemmer på Dagbladet.no. Førstkommende fredag kan du spørre Hege Duckert og Dagbladets tegneseriereansvarlig og utviklingsredaktør, Gunnar Bleness, om råd.


Lang tegnetradisjon
- Selv liker jeg ofte tegneserier som er litt sosialt forankret, og som har en tone man kan kjenne seg igjen i, i den norske hverdagen, sier Duckert.

Fire av fem av Dagbladets faste stripeserier er norske, og det er ikke uten grunn.

- Tegneserien har i seg selv en veldig lokal forankring. Det har mye med språkområde og tilknytning til en kultur å gjøre. Tegneserier er sosiale kommentarer, sier hun.

- Hva betyr tegneseriene for Dagbladet?

- Jeg tror de gir oss en tydelig profil. Jeg håper de signaliserer at vi er åpne for nye stemmer, streker og uttrykksformer, sier hun.

Dagbladet har en lang tradisjon for å satse på tegneserier, noe som ifølge Duckert også henger sammen med en lang tegnertradisjon.

- Dagbladet og tegning har alltid vært en god kombinasjon, og det har hatt stor betydning for Dagbladet, sier Duckert og ramser opp navn som Kjell Aukrust, Gösta Hammarlund, Fredrik Stabel og Finn Graff.

- Det finnes vel dem som mener at tegnerne har vært de beste journalistene i Dagbladet. Det er vi veldig stolte av. Vi mener også at tegneserier er et genuint avisuttrykk, sier hun.


- Kast deg ut i det
- Hvorfor tegneseriekonkurranse?

- Fordi vi ønsker å være et forum for nye tegneserier. Vi har god erfaring med at det er en brukbar måte å finne nye talenter på, sier Hege Duckert.

Gunnar Bleness, tegneserieansvarlig i Dagbladet, legger vekt på at dette er en stripekonkurranse. Det er altså ikke plass til de helt store, episke fortellingene i denne omgang.

- Vi ser etter ting som kan passe i en avis, gjerne med litt snert eller aktualitet. Ellers er det helt åpent, sier han.

- Har du noen råd å gi til deltakerne?

- Det viktigste er nok å tørre, kaste seg ut i det og ha tro på din egen idé og talent. Da blir det ofte bra, sier han.

 
Publisert onsdag 18.04.2007 kl. 15:31, oppdatert 12:11

Send inn spørsmål til nettmøtet her!

Nettmøtet er avsluttet. Les svarene fra Hege Duckert og Gunnar Bleness nedenfor.

hva er en
    bra tegneserie? hva må til. en figur? mange? og hva er den beste stripen gjennom tidene?
    Innsendt av: charlotte
Hei Charlotte,

Jeg synes de beste tegneseriene har en personlig strek, gjenkjennelige karakterer og et skrått blikk på samfunnet vi lever i. Det bør ikke være for mange figurer, men mange og forskjelige nok til å skape kontraster og utvikling i serien. Min favorittserie handler stort sett om en liten, ulykkelig, enøret kanin, som sliter med livet, arbeidet og kjærligheten. En av Gunnars yndlinger er Zofie, en lett absurd serie helt uten faste karakterer og plot. Så der ser du - anything goes. Det viktigste er å være original og poengtert.

Hilsen Hege


 

konsern og slikt
    dagbladet er jo et konsen. skal ikke dere snart gi ut deres eget tegneseriehefte?
    Innsendt av: petter
Hei, Petter.

Et tegneseriehefte er selvsagt en god ide, og noe vi diskuterer fra tid til annen. Men om det blir konsernet eller oss i avisa som gjør noe slikt vet jeg ikke.


Gunnar
 


    Hvordan rekrutterer dere stripeetgnere?
    Innsendt av: lurer
Gjennom seriekonkurranser, og gjennom at ivrige serieskapere melder seg med forslag til gjesteserier. Hvis du har lyst til å vise noe utenom konkurransen kan du gjerne ta kontakt med meg.

Gunnar
 

andre formater
    har dere vurdert andre formater enn slik det er i avisa i dag?
    Innsendt av: jonas
Vi har fire forskjellige formater i dag, og det er stort sett de formatene som finnes: Klassiske striper, ruteformater (Larson og Rutetid), halvsider (Rocky i Fredag) og søndagsstripene. Andre formater vil bli mer engangs-stunt, siden disse formatene er en slags bransestandard.

Gunnar
 


    Kan man delta med flere striper?
    Innsendt av: håpefull
Ja, så mange du klarer å produsere. Men det er kanskje like lurt å konsentrere seg om en eller to?



Gunnar
 

tror dere
    at dagbladet og andre aviser har noen betydning for tilveksten av serieskapere her i landet?
    Innsendt av: kjersti
Vi håper det, særlig Dagbladet! Både gjennom gjesteserien og tegneseriekonkurransene våre ønsker vi å stimulere potensielle serieskapere til å kaste seg uti det. Derfor er også premiene i konkurransen så høye som de er, med 50.000 i førstepremie.

Gunnar
 

favoritt
    hvilken tegneseriestripe skulle dere gjerne hatt i dagbladet?
    Innsendt av: siri
Hei Siri,

Det fins veldig mange gode serier. Min personlige favoritt er "Life in Hell" av Matt Groenig - mannen bak The Simpsons - men jeg innser at den er litt sær for Dagbladets store publikum. Det viktigste for oss er å forsøke å ligge i forkant. Jeg misunner ikke VG "Tommy og Tigeren" nå, ti år etter at Watterson sluttet å tegne den, men jeg skulle ønske vi hadde funnet den før dem..

Hilsen Hege

Gunnar
 

aviser
    hvor mange aviser selger tegneseriene hver eneste dag?
    Innsendt av: knut
Hei Knut.

Vi vetikke akkurat hvor mange som kjøper avisa bare for tegneseriene. Men vi vet at mange av leserne er veldig glade i dem, og når vi gjør leserundersøkelser skårer de alltid veldig høyt! For ikke å snakke om alle telefonene vi får når noe er galt..

Gunnar
 

Lyst til å lage tegneserier!
    Heisan!

    Jeg er en 12 år gammel gutt som.. njaa.. tror at jeg er god i å tegne, og har kompt på en tegneserie!
    Jeg har ihvertfall fått gode kritikker fra folk :-P
    Men jeg lurte på om det var noen aldresgrense på konkkurasen?
    Eller er det ikke?

    Mvh Daniel
    Innsendt av:
Hei Daniel,

Neida, det er ingen aldersgrense i konkurransen. her vinner de beste seriene uansett hvor gammel forfatteren er.

Lykke til!

Hilsen Hege

Gunnar
 

Publisering
    Hei!
    Vi er to som samarbeider om et stripe konsept som vi gjerne har lyst å sende inn som bidrag i Dagbladets tegneseriekonkurranse. Saken derimot, er at vi allerede legger stripene ut på hjemmesiden vår. Kan dette regnes som publisering?
    Innsendt av: Joachim Berg
Se forrige spørsmål. Dette er selvfølgelig helt greit.



Gunnar
 

www.nettserier.no
    "Serien kan ikke ha vært publisert tidligere. "

    Teller det å ha publisert på www.nettserier.no?

    Spør på vegne av flere. Har selv tenkt å delta med noe totalt upublisert.
    Innsendt av: Fjåg dreng
Hei Fjåg dreng,

Helt upublisert er selvsagt det beste. Å publisere selv på nettserier.no for respons og debatt synes vi er greit. Men har du utgitt serien kommersielt, kan den dessverre ikke delta i konkurransen.

Hilsen Hege
 

Aktualitet
    Hei Gunnar.

    Hva legger du i ordet aktualitet? Mener du en serie som beskriver den norske "hverdagen" som M, Pondus, Nemi osv?

    Det jeg prøver å si er vel: Hvor villige er dere til å ta sjansen på litt mer uortodokse serier som ikke handler om øl, sjekking og hverdagsobservasjoner?

    Innsendt av: Fiffi
Hei Fiffi.
Jeg tror vi er svært villige til å presentere også "uortodokse" serier som ikke handler om øl og sjekkin. Har du for eksempel registerrt den ny-gamle gjesteserien som går nå, Zofie? En av mine favoritter, og slett ikke en Pondus/Nemi-kopi.
Med aktualitet mener jeg at en avisstripe ideelt sett forholder seg til samfunnet rundt seg i bred forstand, både gjennom tidsånden, men også gjerne gjennom helt konkrete, aktuelle hendelser.

Gunnar
 

Et problem
    Hei.
    Jeg har tengt og melde meg på og syntes jeg har en god ide og jeg kan tenge ganske morsomme folk, men jeg er helt forferdelig på og tengne detaljer som feks: Møble, biler hus osv. Er det et stort problem?
    Innsendt av: Henrik
Hei, Henrik.
Det viktigste er at du har en original ide, og at du utvikler din egen stil både i tekst og tegning.
Vi er selvfølgelig begeistret for gode tegneferdigheter, men det trenger jo ikke bety fine møbler.

Gunnar

 

Snut
    Jeg har levert serien min og lurer på når og hvor de første bidragene bli lagt ut!
    Innsendt av: Alfred Lucas
Så fint at du har levert allerede! Vi kommer til å gjøre journalistikk på de innsendte bidragene fortløpende, men vi legger ikke ut seriene til avstemning blant leserne før fristen er ute. Altså eter 1. juni.

Gunnar
 

Ekspander?
    Nå som det er så mange dyktige norske artister som lager tegneserier: er det ikke på sin plass å øke antallet serier? Jeg tror nok at vi tåler både syv og åtte hver dag. Da hadde det kanskje også blitt plass til de gode norske seriene men også en to-tre relevante utenlandske (med andre ord serier som ikke er i Blondie/Hårek-tradisjonen, men noe mer aktuelt)?
    Innsendt av: Drapsrobot
Hei...eh...Drapsrobot?

Vi prioriterer de norske seriene, og foreløpig har vi ikke planer om å utvide. Det viktigste er vel at vi får fram de beste? Men for tegneserieelskere kunne vi kanskje hatt en dobbeltside. Dilemmaet for oss er jo at avisa skal inneholde noen andre stoffområder også.

Hilsen Hege
 

Verdens Vakreste Dyr
    Min tegneserie består utelukkende av deilige Giraffer. Ettersom Giraffer som kjent ikke sier noe har det vært litt vanskelig å få fram alle de morsomme poengene (tomme snakkebobler etc). Har dere tips her?
    Innsendt av: Bolleh
Hei Bolleh,

Glad for at sjiraffmannen også interesserer seg for tegneserier. Sjiraffen er mitt yndlingsdyr, lengste øyenvipper, størst hjerte etc. Og jeg er sikker på at de egentlig kan snakke. Det gjelder vel bare for deg å lytte til din indre sjiraff.

Hilsen Hege
 

Ikke samme dag
    Hei,
    Takk for at dere har noen av de beste norske seriene på trykk, med M som det store høydepunktet.

    Men hvorfor er det ikke slik lenger at samme stripa står både på nett og papir samme dag? En dag kan det være en ny stripe i avisa, en annen dag er det en gammel.
    Innsendt av: Geir
Hei Geir, og takk for serieskryt. I utgangspunktet skal det alltid være ny stripe i avisa hver dag, så de gangene det er en gammel er det rett og slett en feil.

Gunnar
 

Søk i skattelistene

 
 

 TEGNESERIER - Dagens striper

Pondus av Frode Øverli

 |  Les flere i arkivet |  Les andre tegneserier

© Øverli. distr. strandoverli@yahoo.com