Gert Nygårdshaug går forbi «Markens grøde».
Etter at vi skrev om topp-ti-lista tidligere denne uka, har leserne stemt opp «Berlinerpoplene» fra siste- til niendeplass. «Peer Gynt» overtok sjetteplassen fra «Halvbroren» på onsdag, men mistet den igjen i dag.
Og Gert Nygårdshaugs roman fra 1989 har altså gått forbi «Markens grøde».
«Mengele Zoo» handler om sommerfuglsamleren Mino, født i en landsby i regnskogen som en dag rammes av en katastrofe. Da blir Mino selv en sommerfugl, som flyr ut i verden for å skape terror og redsel.
Her er lista:
1. Mengele Zoo (BOK G)
2. Markens Grøde (BOK F)
3. Kirstin Lavransdatter (BOK E)
4. Beatles (BOK B)
5. Sult (BOK J)
6. Halvbroren (BOK D)
7. Peer Gynt (BOK I)
8. Pan (BOK H)
9. Berlinerpoplene (BOK C)
10. Alberte og Jakob (BOK A)
Du kan endre lista ved å stemme på din favorittbok. Det gjør du ved å sende en sms med teksten «BOK (BOKSTAV)» til 2201.
Resultatet presenteres på Norsk litteraturfestival som arrangeres på Lillehammer i neste uke. Kåringen er et samarbeid mellom festivalen og blant annet Dagbladet og NRK Nitimen.
Avstemmingen avsluttes 31. mai klokka 18.
LES OGSÅ:




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen