Svensk stjerneregissør filmatiserer norsk politisk thriller. Se klipp!
SE VIDEO: Tom Egelands politiske thriller «Ulvenatten» blir film, og Dagbladet.no ble med på innspillingen.
Video: ANJA NYGREN LOHNE
KJELLER FLYPLASS (Dagbladet.no): - Sett i gang!
INSTRUERER: Kjell Sundvall (med caps) har stått bak en rekke prisbelønte svenske filmer. Han har også laget flere filmer i «Beck»-serien.
Foto: SCANPIX
HEFTIG ACTION: Anneke Von der Lippe og Dejan Cukic i en dramatisk gisselscene på Kjeller flyplass.
Foto: SCANPIX
FORHANDLER: Christian Skolmen spiller politimannen som forhandler mellom myndighetene og politiet.
Foto: SCANPIX
Terroristen som snart skal dø gjør seg klar. Han står mellom en stor buss og et fly, som - hvis terroristene får det som de vil - skal ta dem til Moskva. Men norsk politi vil det annerledes.
Skudd avfyres. Blodet spruter, og terroristen faller i bakken. Til slutt erklærer regissør Kjell Sundvall at han er fornøyd.
- Det blir mye action, forteller han til Dagbladet.no.
- En amerikansk kaffekasse
Den prisbelønte svenske regissøren (som står bak filmer som «Jägerna», «Grabben i graven brevid» og «Hotet») har påtatt seg jobben med å filmatisere Tom Egelands politiske thriller «Ulvenatten».
Et ansvar han åpenbart tar på alvor, der han kommanderer skuespillerne til å spille scenene om igjen og om igjen.
- En vanlig spillefilm inneholder mellom 100 og 120 spillescener. Denne har nærmere 400, så det sier seg selv at tempoet blir vanvittig høyt, sier Sundvall til Dagbladet.no.
Samtidig har historien en politisk dimensjon:
- Det er ikke noen James Bond-historie, med klare helter og skurker. Det er en menneskelig og politisk side ved dette, som handler om flyktninger og hvordan vi i Vesten ikke bryr oss om det som skjer i Tsjetsjenia.
Regissøren har fått 24 millioner kroner for å lage «Ulvenatten» - et relativt høyt beløp i norsk sammenheng. Men:
- Det vi gjør her er kaffekassen på en amerikansk produksjon av dette slaget, Vi må være dyktige, vi konkurrerer jo mot amerikansk Hollywood-film. Publikum driter i om vi har 24 millioner kroner og de har 500 millioner, sier Sundvall.
Premiere i 2008
Handlingen i «Ulvenatten» begynner i et direktesendt debattprogram på ABC, ledet av journalisten Kristin Bye (Anneke von der Lippe).
Under en debatt om Tsjetsjenia tar en gruppe terrorister kontrollen over programmet, og tar gjestene som gisler. De krever at gisseldramaet skal kringkastes verden over.
Første innspillingsdag var i april, og siste er neste fredag. Premieren skal være 29. februar til neste år.
Skuespillerne - som også inkluderer navn som Dejan Cukic, Christian Skolmen, Ingar Helge Gimle, Jørgen Langhelle og Ramadan Huseini - har det åpenbart varmt der de tusler rundt på settet - flere av dem i svarte og glovarme politiuniformer.
Produsent Kaare Storemyr står på siden og følger smilende med. Han er åpenbart fornøyd med arbeidsinnsatsen, og med jobben Kjell Sundvall gjør:
- Sundvall er helt klart en av de dyktigste i denne sjangeren i Skandinavia, kanskje også i Nord-Europa, skryter han.
Egelands øksemord
Storemyr mener det slett ikke er umulig å lage en moderne norsk actionfilm med 24 millioner kroner.
- Det er klart, det er ikke romslig. Det er jo ikke gratis å spille inn på den måten vi gjør her, vi måtte blant annet leie et fly. Men det er også sånne scener som er så viktig at vi har med. Det gjør det mer autentisk, sier Storemyr.
Forfatter Tom Egeland følger også spent med på innspillingen. Han tok selv jobben med å skrive manuset til filmen.
- Film og litteratur er to vidt forskjellige verdener. Jeg måtte finne ut hvilke karakterer som ikke hadde noe i filmen å gjøre, som ikke drev handlingen i filmen framover. Vi begikk et litterært øksemord. Å omdanne en bok til film handler dels om å finne konsentratet i boka, og så rendyrke de elementene som er mest filmatiske, sier Egeland til Dagbladet.no.
Forfatteren - som tidligere har jobbet som redaksjonssjef i TV 2 - har vært til stede på flere av innspillingsdagene.
- Jeg har valgt ut dagene med mest skyting, eksplosjoner, flammer og sånne ting.




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen