Derfor misliker musikkbransjen Dvd-Jons nye program.

Les også:
Send spørsmål til Dvd-Jon

(Dagbladet.no): Dvd-Jons nye programvare DoubleTwist har fått mye medieoppmerksomhet etter lanseringen i går. Programmet hjelper deg til enkelt å konvertere musikk- og videofiler fra alle mulige formater, og å dele materialet med venner - for eksempel via Facebook.
HÅPER PÅ SUKSESS: Sammen grunnla Monique Farantzos og DVD-Jon firmaet DoubleTwist Ventures.

HÅPER PÅ SUKSESS: Sammen grunnla Monique Farantzos og DVD-Jon firmaet DoubleTwist Ventures.
Foto: ADRIAN ØHRN JOHANSEN/DAGBLADET

Emneord



Helt lovlig, mener Lech Johansen.

Men ikke alle er glade for Dvd-Jons siste oppfinnelse.

Musikkbransjen er nemlig redd for å gå glipp av inntekter, hvis en Facebook-venn automatisk også skal bli regnet som en venn i den virkelige verden.


- Kan dømmes
Norske rettighetshavere, for eksempel komponister og tekstforfattere, får årlig 36 millioner kroner over statsbudsjettet i kompensasjon for at du skal få lov til å kopiere musikk og dele det med venner og familie.

Irina Eidsvold Tøien, juridisk sjef i Tono, definerer imidlertid vennebegrepet snevert.

Hun mener du bryter loven om du begynner å dele musikken din med en Facebook-kontakt du egentlig ikke er nær venn med, mens Jon Lech Johansen trolig kan dømmes for medvirkning til brudd på åndsverkloven om mange bruker programvaren til å gjøre nettopp dette.

- Vi mener lovlig kopiering begrenser seg til nære venner og familie. Det er i og for seg ikke antallet venner du har som er det avgjørende, men hva slags relasjon du har til dem, sier Eidsvold Tøien.

- Du kan for eksempel ha 20 hjertevenner, som du deler musikk lovlig med. Men det har formodningen mot seg at du har så mange, for å si det sånn.


- En nettvenn er en venn
Hun opplyser at Tono som et prøveprosjekt har inngått en lisensavtale med et selskap, der ti personer er satt som grense for antallet venner selskapets brukere kan ha.

Espen Tøndel, advokat for blant andre IFPI og filmbransjens RIAA, er enig i Tonos vurdering.

- Et helt nettsamfunn er ikke nære venner, det sier seg selv. Kolleger på en arbeidsplass er heller ikke det, sier han.

Begge viser til den såkalte «DirectConnect-dommen» fra 2005. Her vurderte retten at det må være mulig å kalle en person man bare har pratet med via internett som en venn.

I dommen ble det imidlertid slått fast at det hadde foregått fildeling mellom personer som aldri før hadde snakket sammen, og den tiltalte ble derfor dømt for brudd på åndsverksloven.


Sammenlikner med e-post
Jon Lech Johansen mener selv at programmet er vanntett juridisk.

- Jeg tror ikke det er et stort potensiale for misbruk med DoubleTwist, ettersom de færreste vil kunne sende ut filer i stor stil. Rent legalt har vi retten på vår side her, dette er jo ikke annerledes enn å legge ved en fil i en epost, sier han i et intervju med Dagbladet.no.

Han opplyser også at programmet har en grense på ti minutter for videofiler når du skal sende til andre - men om du skal legge en film fra en pc til en bærbar enhet er det ingen grenser.

Tore Neset - redaktør av IT-avisen - er overbevist om at Lech Johansen har forberedt seg grundig.

- Det er én hjemmelekse han alltid gjør, og det er jussen, sier Neset, og viser til at Lech Johansen fikk kallenavnet sitt da han bidro til å bryte kopisperren for dvd-filmer, noe han ble tiltalt - og frikjent - for.


Politisk problemstilling
Neset mener også at Dvd-Jon også har en politisk motivasjon for nye programmer.

- Det er interessant at han lager ting for å gjøre folk oppmerksomme på denne typen problemstillinger, sier han.

Redaktøren mener også at DoubleTwist er en mindre kontroversiell teknologi enn de han tidligere har stått bak.

- Da sjefene i Hollywood så at dvd-kopisperren var brutt, var det flere som utbrøt at filmbransjen var ferdig. Det ble sett på som en totalkatastrofe. Dette handler om demokratisering av medieinnhold, og ikke om brudd på opphavsretten, sier Neset.

 

Søk i skattelistene

 

 

 TEGNESERIER - Dagens striper

Pondus av Frode Øverli

 |  Les flere i arkivet |  Les andre tegneserier

© Øverli. distr. strandoverli@yahoo.com