For å ha vist denne musikkvideoen.

(Dagbladet.no): MTV har blitt bøtelagt med 2 millioner kroner av det britiske medietilsynet, Ofcom, skriver Variety.
EKKEL: Aphex Twin, eller Richard D. James som han egentlig heter, med sitt karakteristiske ekle glis.

EKKEL: Aphex Twin, eller Richard D. James som han egentlig heter, med sitt karakteristiske ekle glis.
Foto: Youtube

EKKEL: I videoen til «Windowlicker» får alle damene ansiktet til Aphex Twin.

EKKEL: I videoen til «Windowlicker» får alle damene ansiktet til Aphex Twin.
Foto: Youtube



Ofcom refser musikk-kanalen for stadig å ha brutt konsesjonsvilkårene ved å sende det de omtaler som «støtende innhold» før klokka ni om kvelden.

Klokka ni går nemlig skillelinjen mellom familieprogrammer og voksenprogrammer i Storbritannia.

Saksbehandlerne klaget spesielt på bruken av ordene «motherfucker», «fuck you» og «fuck» i musikkvideoen til Aphex Twins «Windowlicker», samt det de oppfattet som rasisme og homofobi i MTV Frankrikes «Belge Chat».

I tillegg blir de irettesatt for å ha sendt en reklame for realityserien «Totally Jodie Marsh», som inneholdt setningen: «I just don't want you settling down with some fucking wanker from a modeling agency», før klokka ni.

I en pressmelding sier MTV at de tar sanksjonene til etteretning og har tatt grep for å unngå overtramp i fremtiden.

«Windowlicker» ble sluppet i 1999. Musikkvideoen er en parodi på gangstarapvideoer og er regissert av Chris Cunningham. Selv om låta er et instrumentalspor, innholder videoen ordet «fuck» 44 ganger.

 

Les også

Søk i skattelistene

 

 

 TEGNESERIER - Dagens striper

Nemi av Lise Myhre

 |  Les flere i arkivet |  Les andre tegneserier

© Lise / distr. iblis@nemi.no