Stengt etter angrep.
LAGER DOKUMENTAR: I dokumentaren «Urospredere» intervjuer Simon Valvik blant andre Harald Zwart.
(Dagbladet.no): Norbits er den største norske torrent-trackeren, med drøyt 10 000 brukere - flesteparten fra Norge.
Nå er siden nede - og det er usikkert om den i det hele tatt kommer opp igjen.
- Nå er det stor tvil om hva som skal skje videre. Dette kan bety slutten for Norbits, sier Simon Valvik, prosjektlederen bak den norske fildelingsdokumentaren «Urospredere».
Voldsomt angrep
Valvik forteller at Norbits i forrige uke ble rammet av et såkalt DDOS-angrep - et hackerangrep som har som formål å overbelaste serverne.
Angrepet skal ha slått ut switch, brannmur og server hos Norbits.
- Ryktene i fildelingsmiljøet er at angrepet var koordinert av fildelingsmotstandere. Dette er imidlertid vanskelig å finne ut av, forteller Valvik.
Norbits har vært forum for flere store filmlekkasjer de siste årene - blant annet vakte det oppsikt da filmene «Uro», «Lange flate ballær 2» og «Rovdyr» ble gjort tilgjengelig via siden.
Ikke første gang
For Leif Holst-Jensen, generalsekretær i Norske film- og tv-produsenters forening, er en eventuell stengning av Norbits en god nyhet.
- Vi har nok holdt en lav profil i forhold til siden - da vi ikke har ønsket å gi dem oppmerksomhet. Jeg kjenner til at noen av våre medlemmer har vært utstatt for piratkopiering som er så omfattende at det innebærer et betydelig beløp, sier Holst-Jensen til Dagbladet.no.
Dette er for øvrig ikke første gang Norbits blir utsatt for et DDOS-angrep.
Også i fjor høst skjedde det samme, og da var siden oppe igjen etter en kortere nedetid.
Vil komme alternativer
Angrepet mot Norbits kommer kort tid etter at siden igjen ble omtalt i media.
IT-avisen har gjennom flere reportasjer den siste tiden skrevet hvordan bakmennene har forsøkt å stoppe artikkelen på Wikipedia om Norbits. Administratorene er nemlig livredde offentlighetens søkelys.
Men hemmeligholdet har også vært kontroversielt i fildelingsmiljøet. Mange har stilt spørsmålstegn ved å ha en tracker som ikke er åpen - som for eksempel The Pirate Bay er.
Dokumentarfilmskaper Simon Valvik tror uansett at et alternativ til Norbits snart vil tvinge seg fram, om ikke denne kommer tilbake.
- Det vil alltid komme nye fildelingsnettverk. Derfor må pirater og rettighetshavere rett og slett bli enige om alternative modeller, og det er også derfor vi har valgt å sette fokus på denne problematikken i vår dokumentar, sier Valvik.




Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen