- antinorisak1.jpg -->Den italienske legen Severino Antinori hevder at verdens første klonede baby vil bli født i begynnelsen av januar 2003.

KLONDYKE: Det har tidligere blitt hevdet at en saudiarabsik milliardær er den genetiske «faren» til den klonede babyen Severino Antinori hevder er på vei. Her er klone-doktoren avbildet med sin nye bok.

KLONDYKE: Det har tidligere blitt hevdet at en saudiarabsik milliardær er den genetiske «faren» til den klonede babyen Severino Antinori hevder er på vei. Her er klone-doktoren avbildet med sin nye bok.
Foto: AP/Scanpix

Barnet er en gutt og er «helt frisk». Barnets mor er nå gravid i 33. uke og barnet veier cirka 2,5 kilo, opplyste den kontroversielle legen på en pressekonferanse i Roma tirsdag. Han anslår sjansen for at alt går bra til 90-95 prosent.

To andre klonede babyer er ventet å komme til verden om lag fem uker senere. Legene skal ikke ha oppdaget noen forskjell mellom disse graviditetene og mer normale varianter.

Antinori vil ikke oppgi hvilke land barna blir født i, bare at det dreier seg om ulike land som tilhører «det samme geografiske området». Han har tidligere uttalt at de klonede fostrene har 85 prosent genetisk materiale fra sine fedre og 15 prosent fra moren.

- Teknikken skal kun brukes for at også ufruktbare menn skal kunne få barn, uttalte Antinori tirsdag.

 

Søk i skattelistene