Fant massegraven i Egypt ved en tilfeldighet.

FRA MOSES' TID: Statue av Ramses II.

FRA MOSES' TID: Statue av Ramses II.
Foto: Scanpix

(Dagbladet.no): Utgravinger i Egypt har avdekket flere titalls lik som synes å ha blitt massakrert. Arkeologer prøver å rekonstruere hva som egentlig skjedde for over 40 århundrer siden, melder The Guardian.


Likene ble funnet i Mendes, som var det egyptiske rikets hovedstad og lå i Nildeltaet nord for Kairo.


Fra Moses' tid

Donald Redford fra delstatsuniversitetet i Pennsylvania hadde begynt å grave ut grunnmuren av et gedigent tempel som trolig tilhørte Ramses II.

Ramses II er faraoen som tradisjonelt identifiseres som faraoen i den bibelske fortellingen om Moses.

Under utgravingen fant Redford restene av en eldre bygning som var blitt ødelagt av brann, og det var her han gjorde det makabre funnet, fortalte han på en konferanse i London på lørdag.

- Vi trodde tempelet vi undersøkte, var et nytt tempel som var reist et sted der det ikke hadde vært noe før. Men da vi gravde en grøft dypere enn tempelet, fant vi restene av en bygning fra det gamle kongedømmets tid, en svær mursteinsplattform som er 40 meter bred, og som en gang har vært fundamentet for et tempel.


Minst 36 lik

Under brannruinene fant vitenskapsmennene det første av minst 36 lik, ofre etter en eller annen brutal hendelse for 40 århundrer siden.

- Vi trodde de hadde dødd der vi fant dem. Men det viste seg at de ble drept et annet sted og så kastet foran podiet. Leiremursteinene i det brennende tempelet raste ned over dem, så de ble tildekket og aldri funnet.

Ofrene var gamle og unge, menn og kvinner, som lå hulter til bulter i hauger. Fra en sivilisasjon med sterke innslag av dødskultuser er slike funn sjeldne. Selv de fattigste fikk en ordentlig begravelse, og fikk som regel med proviant for livet etter døden.

Det tørre og varme klimaet i Egypt har en bevarende virkning. Men å finne 4000 år gamle menneskerester i Nildeltaet - som oversvømmes av Nilen årlig, gjerne så lenge som ti måneder om gangen - var svært uventet.


Knoklene var som pulver

- Knoklene var i en svært dårlig forfatning. Det er utrolig at bioantropologen fant dem i det hele tatt. Det ville vært veldig lett å bare grave oss gjennom og ikke oppdage dem. De er som pulver i søla. Men når man først oppdager dem, og er veldig forsiktig, ser man etter hvert omrisset av en kropp, sier Redford.

Forskerne vet ikke hvordan ofrene døde. De kan ha blitt stukket med kniv, forgiftet eller kvalt. Det er ingen slagskader på de bevarte skjelettene. Likene ble tilfeldig kastet inn, den ene oppå den andre.

Tempelet har blitt gjenoppbygd en gang mellom 2150 og 1950 f.Kr. Teorien er at drapene stammer fra sammenbruddet av det gamle kongedømmet, eller den turbulente tida mellom 2250 og 2150 f.Kr.

Mendes hadde sin storhetstid under den greske antikken. Byen ble et sentrum for motstanden mot de persiske erobrerne, som okkuperte Egypt i 120 år. Bosetningen holdt seg helt inn i tidlig kristen tid, men den mendesiske greina av Nilen tok til slutt et annet løp, og etterlot seg et gåtefullt mønster av granittobelisker, kalksteinsruiner og stakkarslige gjørmegraver på en haug av kompakt sand over vannivået på det som nå er en enorm jorbruksslette.

I 1000 e.Kr. rapporterte en arabisk reisende at han hadde sett at tempelet som ble utvidet av Ramses II, fortsatt sto. Men de første europeiske reisende, under renessansen, fant tempelet stort sett i samme forfatning som i dag.

- Det må ha vært under middelalderen at det til slutt ble ødelagt, sier professor Redford.

 
Publisert mandag 07.11.2005 kl. 16:05, oppdatert 17:03

Send inn spørsmål til nettmøtet her!

Nettmøtet er avsluttet. Les svarene fra egyptolog Anders Bettum nedenfor.

arkeologi

    hei, jeg har søkt på arkeologi to år på rad, men kommer ikke inn pga. dårlige karakterer fra videregående.jeg har studert historie og religion nå,men vil ikke ta opp fag fra vgs fordi det blir for kjedelig. jeg lurer på om det finnes andre alternativer som f.eks. utenlandske skoler e.l. som ikke er for dyrt?

    det eneste jeg i det heletatt kunne tenke meg å bli er arkeolog og det er frusterende å bli dømt på grunnlag av matte og norsk kunnskaper.....
    Innsendt av:
Ta en strafferunde på Bjørknes (det måtte jeg..), eller søk deg inn på et studium i utlandet. En studieveileder ved universitetet kan gi deg mer detaljert informasjon. Hvis du vil dette sterkt nok, får du det helt sikkert til.

Ikke gi opp!

Anders Bettum
 

Spekulasjoner

    Hei,

    Det finnes en rekke astrologiske spekulasjoner omkring mange av Egypts underverker. Blandt annet at Sphinxen og Giza platået ble bygget for å gjenspeile himmelen slik den da skulle ha vært 10500 f.Kr med Sphinxen ragende over horisonten som stjernetegnet Løven og pyramidene som Orions belte (Nilen rennende på siden passer dessuten fint inn som melkeveien :)

    Finnes det noe holdbarheter i det hele tatt for slikt?
    Innsendt av: -Roy-
Hei Roy!
Nei, det hørtes tvilsomt ut. enkelte geologer har hevdet at sphinxen må være eldre enn det som er allment akseptert, basert på slitasjen i overflaten. Denne teorien har imidlertid blitt tilbakevist, og man er i dag enige om at Sphinxen ble bygget av farao Khafra (Chefren) ca 2500 f.Kr. Et viktig argument er at sphinxen som fabeldyr ikke er kjent fra Egypt før Radjedefs regjeringstid, altså forløperen til Khafra. Hadde Sphinxen vært der i 5000 år allerede, kan du være ganske sikker på at den ville ha eksistert i den egyptiske ikonografien mye tidligere.

Anders Bettum
 

Datering

    Hvordan fungerer egentlig dateringen som blir gjort.. Jeg mener hvis man bruker karbondatering på en statue av sten, hvordan kan den da være nøyaktig? Hvis jeg går ut i haven og finner en sten, og meisler den ut til en fin statue, så er vel kanskje stenen X antall år, mens det kan være bare et par dager siden jeg faktisk lagde statuen.. hvordan fungerer dateringen da? :)
    Innsendt av: Johan
Hei Johan!
Karbondatering fungerer bare på organisk materiale, altså ting som har levd. Når man daterer en statue i stein kan man bedømme den kunstneriske stilen og få ganske nøyaktige svar. Ofte ligger flere objekter fra samme tid på samme sted, og da har man naturligvis flere muligheter. Som oftest brukes flere metoder på et og samme objekt for å oppnå en sikker datering.

Anders Bettum
 

Skrift

    hvordan forståe dere det egypterene skriver... Hvordan kan dere vite at det er det de mener
    Innsendt av: synne
Hei Synne!
Løsningen til det hieroglyfiske skriftspråket ble oppdaget av bl.a. franskmannen Jean Francois Champollion på 1720-tallet. Det er en god bok om denne historien som er oversatt til norsk og i salg nå: "Nøklene til Egypt" av Roy og Lesley Adkins.

Anders Bettum
 

Ankh

    Hei! Jeg lurer på om du kanskje vet noe om det egyptiske tegnet "ankh"? Syntes det er utrolig vakkert.
    Innsendt av: Ankh
Hei Ankh!

Ankhen ellr "livets nøkkel" som den også blir kalt var den gammelegyptiske hieroglyfen for "liv". De lærde strides om hva symbolet skal forestille, men en utbredt oppfatning er at det er en stilistisk fremstilling av stroppene på en sandal sett ovenfra. Hva sandaler har med liv å gjøre kan man jo spørre om, men det er ikke alltid slik at det hieroglyfiske bildet har noe ågjøre med meningen tegnet får i ett ord eller en setning.

Anders Bettum
 


    har du noen teorier om hvorfor dette massedrapet har skjedd? Tror du det kanskje var en eller annen slags gudsofring? Tror du at tempelet ble brent ned med hensikt for å begrave likene? Det går vel ikke an å se om de ble drept på samme tidspunkt? kanskje det var en slags "dumpeplass" for de som ikke fortjente en skikkelig begravelse?


    Innsendt av: Malene
Hei Malene!
Ja, du tenker i samme baner som jeg gjør. Desverre er det ikke mulig å si noe sikkert om dette funnet enda.

Anders Bettum
 

De drepte...

    To spørsmål; har bildet ovenfor noe med denne saken å gjøre? De ser da ganske robuste ut.

    Hvordan er man sikker på at de er drept? Ville ikke en pest eller epidemi ha utløst lignende reaksjon med masseopphopning av lik etterfulgt av brenning? Kanskje det at dette ble gjort på et hellig sted kunne erstatte den manglende rituelle begravelsen de ble snytt for? Er det ikke funnet noen personlige gjenstander?
    Innsendt av: Nils
Hei Nils!
Gode spørsmål, jeg reagerte også på det bildet, men det må nesten Dagbladet svare på selv.

Så lenge dødsårsaken ikke er funnet, kan man som du sier heller ikke vite om de ble drept. Når folk umiddelbart tenker drap, skyldes det den uvanlige settingen liken ble funnet i, stablet sammen i et tempel uten noen spor etter de obligatoriske begravelsesritualene eller personlige gjenstander (som de alltid hadde med seg i graven). Din alternative hypotese, at tempel-begravelsen kunne være en slags kompensasjon for mangelen på andre graveffekter, er kanskje ikke så dum, men den forklarer lite, og mangler paraleller i historien.

Anders Bettum
 

Bibelens nøyektighet

    Du sier i et avsnitt nederst at Bibelen alene ikke kan regnes som en pålitelig historisk kilde,, men det strider vel litt imot virkeligheten.
    Som et historisk verk, overgår Bibelen alle andre bøker i nøyagtighet. Verdensrikenes oppkomst og fall fra deres begynnelse til de nutidiges eksistens er skildret i Bibelens allerede mange hundre år før vår tidsregning. Det er riktig at Bibelkritikere har satt spørsmålstegn ved mange ting, og at de gjør det fortsatt,, men de har også ved flere anledninger påstått at Bibelen har feil, hvorpå arkeologiske utgravinger har bevist Bibelens riktighet
    Innsendt av: Per
Hei Per!
Jeg mener ikke å utfordre folks tro i denne saken, men gjengir bare hva som er det allmenne synet innen den fagtradisjonen jeg her representerer. Generelt kan man si at hendelser i det gamle testamentet som er eldre enn Moses svært sjeldent finner støtte i arkeologiske funn. Det betyr ikke nødvendigvis at disse hendelsene ikke har skjedd. Du har også rett i at flere bibelske hendelser fra tiden ETTER Moses har blitt bekreftet av arkeologien.

Anders Bettum
 

Fokus på Egypt og arkeologi

    I den senere tid synes jeg å merke en økende interesse for eldre egyptisk historie og arkeologi. Flere tv-kanaler, og da kanskje spesiellt Discovery, viser en rekke interessante programmer. Har du noen formening om hvorfor det er slik? Hva er det som fascinerer oss så sterkt over denne delen av verdens historie? Hvorfor akkurat Egypt og ikke, f.eks. en del Sør-Amerikansk historie?
    Innsendt av: Stein
Hei Stein!
Nok et stort og interessant spørsmål som jeg desverre ikke kan gå for langt inn på her. Det er mange ting som kan nevnes, som f.eks. vår morbide interesse for egypternes befatning med døden, æresfrykten vi føler når vi står ovenfor en så mektig kultur som har vært død i over 2000 år, det massive inntrykket pyramidene gir, osv., osv. Men det er også klart at den spektakulære arkeologihistorien spiller en rolle her, fra Napoleons dristige felttog til funnet av Tutankhamons grav i 1921. Media har definitivt spilt en stor rolle, og gjør det som du sier fortsatt.

Anders Bettum
 

skattejakt

    kan man regne med å finne nye "skattekamre", slik som Tut Anhk Amons grav? Eller er de fleste slike kongegraver oppdaget?

    Innsendt av: Rune Berekvam
Hei Rune! De fleste egyptiske kongegraver er funnet, men det er fortsatt en del som mangler. Det er ingen som regner med å finne noen ny gullskatt som kan måle seg med Tutankhamons grav, men man vet jo aldri!

Anders Bettum
 

hei :)

    en ting jeg altid har lurt på ....

    hva gir dere egentlig retten til og fjerne kroppene til de døde inne i de forskjellige grav kamerene ....dere bryter jo på en måte dems regler .....de er jo blit lagt ned der for evig vile og for å komme til det andre riket ...og det forstyrrers jo når de blir flyttet.......
    Innsendt av: hecuba
Hei Hecuba!
Det er et viktig spørsmål du stiller, for arkeologer har tradisjonelt ikke vært så flinke til å vise respekt for de døde. Dette er imidlertid et tema som blir heftig debatert i våre dager, og forhåndsregler blir i dag tatt for å gjøre forstyrrelsen så liten og respektfull som mulig. Også i museene pågår debatten om hvorvidt det er etisk forsvarlig å stille ut døde mennesker. Generellt er man stort sett enige om at det kan gjøres dersom det har stor læringsverdi og dersom man kan fremstille den døde på en respektfull måte.

Men dette er absolutt problematisk, og det er viktig at man fortsetter å stille spørsmål ved praksisen.

Anders Bettum
 

Svarte egyptere

    Hva synes du om teorien om at egypterene var svarte afrikanere, slik det faktisk blir undervist om på enkelte amerikanske skoler?
    Innsendt av: Falco
Hei Falco!
Det som ihvertfall er helt sikkert, er at de ikke var hvite. Sannsynligvis har de sett ut omtrent som egyptere i dag. Denne oppfatningen er basert på de utallige maleriene egypterne har etterlatt av seg selv, samt språkanalyser og moderne undersøkelser av DNA osv. Ut fra ikonografien kan vi også se at egypterne skilte klart mellom egyptere og mer sørlige afrikanere.

Vi vet imidlertid at ihvertfall ett dynasti var styrt av afrikanere, det såkalte "Nubiske" 25. dynasti. Vi har også holdepunkter for at flere dronninger kan ha hatt nubisk bakgrunn, og enkelte mener også at Narmer, den første farao, kan ha vært av nubisk opprinnelse.

Anders Bettum
 

Teknikk

    Hvilke oppfinnelser gjorde egypterne for å muliggjøre bygging av de enorme statuene og bygningene?
    Innsendt av: Knut Olav Solemdal
Hei Knut Olav!
Det var mange, men jeg kan nevne én viktig oppdagelse her. De fant ut at fin ørkensand blir glatt når den fuktes med olje eller melk, og at tunge steinblokker kan trekkes på kjelker på et slikt underlag relativt lett. For å komme opp i høyden bygde de store ramper av stein, grus og leire, og dekket over med fin sand.

Anders Bettum
 


    Hei!

    Kan man datere disse knoklene med C14-metoden, når de er i så dårlig forfatning?
    Og er det mulig å finne DNA, for å finne ut om disse menneskene var egyptere eller importerte slaver? Eller å finne ut dette ved andre metoder?
    Hva tror forskerne på det nåværende tidspunkt er årsaken til denne for egyptere så uvanlige 'begravelsen'? Kan det evt være fordi de var slaver?

    Hilsen Anira
    Innsendt av: Anira
Hei Anira!
Jeg er ingen ekspert på disse metodene, men jeg vil tro det skulle la seg gjøre å karbondatere knoklene. DNA-prøver er nok mer tvilsomt når knoklene er i en så dårlig forfatning.

Anders Bettum
 

Historien

    Hei!
    Tror du at dere kan klare å spore opp historien til disse menneskene? Hvem de var, hvorfor de ble drept osv? Eller blir det kun en teori om hva som kan ha skjedd fordi det er så lenge siden hendelsen tok sted?

    Når jeg er inne på hendeler fra gammelt av, hvor langt tilbake har dere klart å finne sanne historier basert på funn av mennsker? Og hvordan gjøres dette? For eksempel is mannen? Hvordan finner man hans historie? Kun ved å se på matriale og ta prøver, eller må dere grave i bøker og leke litt etteforskere?

    På forhånd takk for svar, du må ha en spennende jobb!
    Innsendt av: Hanne
Hei Hanne!
Problemet med så gammel historie som du snakker om her, er at det ikke fantes noen bøker på den tiden. Da har man bare de arkeologiske funnene å forholde seg til, og da er det begrenset hva man kan finne ut. Det er som en kjent arkeolog en gang sa: arkeologi er som å gå inn i et tomt teater og forsøke å finne ut hva et stykke handler om basert på kulissene, kostymene og de andre objektene som brukes. Ikke lett.

Anders Bettum
 

Egypt

    Hvem er moses????
    Innsendt av: Anonyme
Hei Anonyme!
Moses var mannen som ifølge 2. mosebok i det gamle testamentet reddet israelittene fra slaveriet i Egypt, og førte dem ut i Sinai-ørkenen. Her mottok Moses de ti bud fra Gud, og etter 40 år på vandring i ørkenen kom de endelig til landet som "fløt av melk og honning". Moses er en viktig profet innen kristendommen og islam, men aller viktigst er han for jødene.

Anders Bettum
 

at dette virkelig er sant

    Er dette sant,det er helt utrolig og lese dette. det er såm et mirakel såm bare er gravd opp, men kan dere finne ut hvem disse folkene er??!
    går det ann og finne ut om det er gutt eller jente som er blitt drept/dø der da??!
    Dette er utrolig spennende=D
    Hilsen nyskjerribærta:D...
    Innsendt av: Camilla
Hei Camilla!
Ja dette er spennende, og forskerne prøver nok å finne ut så mye de kan om de gamle knoklene. Kjønn og alder kan bestemmes basert på knolkenes form og størrelse, men det er desverre vanskelig å finne ut hvem de var. Men hvem vet, kanskje dukker det opp flere beviser før de er ferdige med å grave?

Anders Bettum
 

Egyptisk strikking

    Jeg går i en klasse som har en strikkeoppgave.. men vi blir ikke enige om årstiden da de første tegnene etter strikking funnet i egypt 300-400 år e.kr eller 900 e.kr.. kan du hjelpe meg? ville vært greit å finne det ut
    Innsendt av: Hanna
Hei Hanna!
Desverre faller tidsperioden du nevner utenfor mitt felt, siden det vi kaller "Det gamle Egypt" slutter omkring år 0. De gamle egypterne brukte ikke så mye ull, men var fantastisk dyktige til å fremtstille lintøy. Hvis du er interessert i tekstilproduksjon, burde du ta en tur til Midgardsenteret i Borre, hvor de for tiden har utstillingen "Tutankhamons garderobe" på besøk. Se også http://www.midgardsenteret.no/

Jeg beklager at jeg ikke kan hjelpe deg mer.

Anders Bettum
 

eldst?

    Jeg var i Kairo og Luxor i fjor, og synes at det var fantastisk å se de gamle ruinene og templene og pyramidene.
    Men hva er egentlig eldst av de mest kjente templene og turist-attraksjonene i egypt?
    Innsendt av: dan eivind
Hei Dan Eivind!
Av de store turistattraksjonene i Egypt er det trappetrinnspyramiden i Sakkara som er eldst (bygget ca. 2700 f.Kr.). Deretter følger pyramidene i Dashur, og så de kjente Giza-pyramidene. Templene i Luxor er langt yngre, og stammer fra ca. 1500-1200 f.Kr.

Anders Bettum
 

Student

    Hei, jeg studerer i England og har nettop et prosjekt om det gamle Egypt, hvor jeg spessielt ser paa pyramidene og hvor viktig plassering og form var naar de bygde dem. Jeg lurte paa om du kunne vaere saa vennlig aa fortelle meg hva du hvet om dette? Siden det ikke er mye informasjon aa finner her I England om hvor viktig pyramidenes plassering var for egypterne.
    Ha en fin dag
    Innsendt av: Catrin Holtan
Hei Catrin Holtan!
Dette er et veldig stort tema, og jag kan bare gjøre som jeg har gjort tidligere og henvise deg til Mark Lehners bok "the Complete Pyramids". Ellers finnes det enormt med stoff om dette temaet, både på internett og i bokform.

Anders Bettum
 

Utgravninger

    Hei, jeg er utdannet arkeolog, dog nordisk.. med vekt på jernalder/middelalder. Men jeg er veldig fascinert av Egypt og kunne tenkt meg å vært med på en utgravning-hvordan kan jeg få det til? Kjempspennende funn!
    Innsendt av: Linda
Hei Linda!
Hadde jeg hatt et enkelt svar på spørsmålet ditt, hadde jeg ikke sittet her i høstmørket! Den eneste muligheten er å få innpass i en utenlandsk ekspedisjon, og de plassene er det knallhard kamp om. Det enkleste er kanskje å gjøre som en kammerat av meg som reiste til et utenlandsk universitet og tok en ettårig master i egyptisk arkeologi. Dette universitetet hadde utgravninger på gang i Egypt, og feltarbeid var en del av kursopplegget.

Anders Bettum
 

Omtalt i bibelen?

    Om man tror at bibelen er sann, er det noen hindring for å tro at denne massegraven kan stamme fra nettopp historien om Moses. At hver egyptiske førstefødte ble drept da Farao nektet Moses og jødene utvandret Egypt? Det ville jo rammet både unge og gamle, menn og kvinner..
    Innsendt av: Rachel
Hei Rachel!
Nei, det ingen hindring for det. Det fine med religionsfrihet er at man kan tro hva man vil.

For arkeologer, historikere og egyptologer derimot, er saken litt anderledes. De er nødt til å ha sikre kilder for å kunne hevde at noe er sant. Når det gjelder historien om Moses finnes det som tidligere nevnt ingen arkeologiske bevis for at han har levd. Det betyr ikke nødvendigvis at Moses ikke har levd, bare at historikere ikke kan bevise det.

Anders Bettum
 

Mulighet

    er det noen mulighet om forskerne kan finne ut av hvordan de döde? Eller er de i for dårlig bevart til å finne ut akkurat det!
    Innsendt av: Li
Hei Li!
Det er lov å håpe, men foreløpig ser det dårlig ut. Som du sier er knoklene i en svært dårlig tilstand, noe som vanskeliggjør prosessen. Videre kan man ikke alltid avgjøre dødsårsaken når man bare har ben å jobbe med. Det fins veldig mange måter å dø på uten at det setter spor på sjelettet.
 

Egypt
    Må være spennende og jobbe på et så historisk sted som Egypt, men hvordan overlever du der? Har vært på ferie der, og opplevde araberne som svært slitsomme og masete salgsmenn som prøvde og lure oss hver gang,..... Mulig det bare er sånn der det er turister. Men nå har jeg sett pyramidene og det Egyptiske museumet, men jeg kommer nok ikke tilbake. Litt synd for det er mye spennende der...
    Innsendt av: Pål
Hei Pål!
Ja, det kan nok være slitsomt å være turist i Egypt til tider. Her er noen tips for hvordan man kan gjøre livet litt enkelere for seg selv:

-Si klart og tydelig "nei" når uønskede selgere tilbyr varene sine. I Egypt er man vant med en litt mer kontant form for avvisning enn vi er her. Vår "høffelighet", gjerne uttrykt gjennom fraser som "Kanskje en annen gang..", "Tja, jeg må tenke litt på det.." osv. når vi egentlig mener "nei", blir misforstått. Det er mulig å være høffelig og bestemt samtidig.

-Unngå småhandling. I stedet for å kjøpe med seg noe overalt hvor hvor man går, bør man heller bestemme seg for en shoppingdag da man blir med på hele eventyret. Har man tid og lyst, kan en handletur i basarene være en fantastisk opplevelse. Ta imot teen du blir tilbudt, ta prutingen så langt du bare klarer, og bli med på hele seremonien.

-Vis respekt for egyptike tradisjoner og skikker. Stiller du i shorts og singlett med et stort kamera på magen, blir du ansett som et lett bytte. Kle deg konservativt tross varmen, ikke vis deg på gata i beruset tilstand, og sett deg godt inn i hva egyptisk kultur innebærer før du reiser.

Mange nordmenn har bare pyramider og mumier i hodet når de reiser til Egypt, og har lett for å glemme kulturen som er der i dag. Dette er litt synd, for det moderne Egypt har utrolig mye å by på for den eventyrlystne!
 

Tro
    Hvordan vil du sammenligne dagens religioner og maaten de blir styrt paa med Egypternes. Klasse-system, ledere, foelgere osv.... Og troen paa magiske krefter?
    Innsendt av: Nodland
Hei Nordland!
Egypternes tro er veldig forskjellig fra alle de store verdensreligionene av i dag, med ett unntak: hinduismen. Her finnes det menge paraleller, både i forholdet til guden/gudene, og i kulten.

Ellers er det som du antyder mange elementer i den religiøse statsformen (=teokrati) som har overlevd også i vårt samfunn, rett og slett fordi Egypt antakelig var den første sentralmakt i verden hvor dette ble praktisert så konsekvent, og fordi det var en slik ubetinget suksess.

Anders Bettum
 

tut ankh amon

    Er du en slags arkeolog? I så fall, er det spennende? Hvorfor er tut ankh amon så interessant? Hva er det med ham som gjør at han er fokuset i alle programmene om egypt?
    Innsendt av: svinet
Hei Svinet!

Ja, egyptologi er utrolig spennende. Tutankhamon har blitt så kjent fordi hans grav er den eneste fra imperietiden som er funnet inntakt. -Også er jo dødsmasken hans ganske kul da.. Alle de andre gravene i kongenes dal er helt plyndret, og det er nesten bare veggdekorasjonen igjen. Hvis du vil vite mer om Tutankhamon, se lenken nedenfor:

http://www.levendehistorie.no/index.php/news/artikler__1/tutankhamon_kongen_bak_masken

Anders Bettum
 

ramsnes

    hvem fant templet
    Innsendt av:
Arkeologen Donald Redford og hans medarbeidere.

Anders Bettum
 

spennende funn?

    Hei Anders Bettum!
    Har du noen formening om hva slags folk dette kan ha vært? (de massakrerte) Slaver?
    krigsfanger? Pirater? noen andre de ikke unte noen skikkelig gravleggelse av? Dissidenter som prøvde skape en splittelse i i mellom faraoens familie ...pga strid om hvem som skulle bli farao? Syke mennesker de var redde skulle spre smitte? (pest etc)
    jeg vet det er mange spørsmål hehe men jeg er veldig nysgjerrig på hva en egyptolog vil si til dette funnet.
    Det virker jo veldig mot normalt at de har kastet de bare i et "hull" med tanke på deres gravleggelse var nærmest en hellig ting.
    Hadde vært takknemmelig om du svarte på mitt innlegg :)

    Hilsen

    Egyptologisk intressert
    Innsendt av: Abyssium
Hei Egyptologisk interessert!
Ja, funnet er virkelig underlig. Som du vet var det strenge regler for hvordan en egypter skulle gravlegges dersom han skulle ha håp om å nå det guddommelige etterlivet, og dette strider jo mot alt vi vet om den saken.

For meg virker dette som straff, på samme måte som man kunne straffe sin avdøde fiende ved å ødelegge mumien hans eller viske ut navnet på gravmonumentet. På den måten kunne ikke sjelen finne tilbake til kroppen, og var dermed dømt til evig fortapelse. At kroppene er funnet i et tempel tyder på at det er staten som står bak avstraffelsen, og muligens at de døde kroppene er å betrakte som et offer. Teksten nevner en brann, men det er ikke helt klart for meg om det er kroppene eller templet over som har brent. Har kroppene blitt utsatt for ild, støtter det opp under straff-teorien, siden kremering var det værste man kunne utsette en død kropp for i den gammelegyptiske troen.

Ikonografi fra templene til Ramses II og III indikerer at krigsfanger ble ofret til gudene. Man har tidligere avvist denne påstanden fordi teorien ikke har funnet støtte i arkeologien. Kanskje er det slik støtte som nå er funnet? Litt problematisk at knoklene tilhørte kvinner og barn samt menn i alle aldre, men kanskje de var del av et krigsbytte?

La det være sagt at dette bare er spekulasjoner. Jeg kjenner ikke saken godt nok til å konkludere med noe som helst.

Anders Bettum
 

Historie

    Hei! Dette er veldig interesant. Jeg lurer på om disse massedrapene kan være en del fra Bibel historien, for eksempel da Moses var pris av Egypt eller når han skulle føre dem ut?
    Innsendt av: Sverre
Hei Sverre!
Det er sikkert mange som tenker i de baner, men vi har ingen holdepunkter for å koble dette eller noe annet funn fra Egypt til historien om Moses (dette har også vært diskutert tidligere, hvis du blar deg tilbake i svarene mine finner du en mer utfyllende forklaring).

Men interessant er det, det er jeg enig!:-)

Anders Bettum
 

Farao`s forbannelse?

    Det er kommet mange historier og forbannelser, om folk som har dødd etter utgravinger av mumier og lignende. De fleste dødsfallene er det funnet en logisk grunn for, som at det var sopp i pyramidene der Faraoen var begravd o.l. Tror du at det finnes forbannelser og heksinger over mumiene og gravkammerene deres?
    Innsendt av: Lisa Stentvedt
Hei Lisa!
Dette spørsmålet er det mange som stiller, og blar du tilbake i svarene mine finne du en mer utfyllende forklaring. Jeg kan kort si at det nok ikke er så mange "mistenkelige" dødsfall som myten skal ha det til, og det er heller ikke funnet inskripsjoner som lover om død og fordervelse til den som "forstyrrer faraos fred". -Heller ingen giftpiler som kommer susende ut av veggen, kampesteiner som ruller ned i hodet på inntrengeren eller andre Indiana Jones -type feller. Egypterne forsøkte etter beste evne å konstruere uinntrengelige graver, men metodene var ikke SÅ fargerike. Likevel er det mange som tror på forbannelsen, både i Vesten og i Egypt. Hvem vet?

Anders Bettum
 

eg lurer

    eg lurer på om d går lenge før man er ferdi utdanna arkiolog also kor lenge må man gå på skule
    Innsendt av: ida kristin
Hei Ida!
For å kunne jobbe som arkeolog må du minimum ha en Mastergrad, og hvis du er flik og gjør leksene dine klarer du det på fem år fra du begynner på universitetet. Men fortvil ikke, studietiden er fantastisk, og tiden flyr når du har det gøy!

Anders Bettum
 

Rykte om tidlig globalisering

    Jeg har hørt et rykte om at det er funnet rester av stoffet kokain i en egyptisk grav. Kokain kommer fra kokaplanten som bare vokser i Amerika, etter det jeg vet. Viss dette er sant, er det isåfall et bevis på at verdenshavene er blitt krysset for lengre tid siden enn anntatt, noe som gir Tor Heyerdal rett i noen av sine teorier om sivilisasjonens opprinnelse. Kan du verifisere noe av dette som jeg har hørt?
    Innsendt av: Christoffer Kolstad
Hei Kristoffer!
Ja, jeg har hørt om disse funnene, men de er neppe så viktige som du antyder. Som regel skyldes slike funn "konteminasjon", dvs. at funnstedet er "smittet" av folkene som jobber på feltet, av ting vinden blåser med seg, osv. Det er umulig å forselgle et funnsted 100%, og det skal uhyre lite til før fremmede stoffer dukker opp i prøvene. Så kan man jo spørre seg hvordan KOKAIN endte opp i en egyptisk grav..

Man kan aldri utelukke at folk krysset verdenshavene i oldtiden, Heyerdal beviste jo om ikke annet at det var fysisk mulig. Det vi trygt kan utelukke, er at slike turer foregikk hyppig nok til å ha opprettet varige forbindelser av typen handel og kulturutveksling.

Anders Bettum
 

Er Egypt utømmelig?

    Man hører stadig om nye funn fra oldtidens Egypt, og det ser nesten ut som om Egypt er utømmelig for slike funn. Hva tror du om det? Kommer det stadig nye ting til syne, eller er det arkeologenes teknikk som blir bedre slik at de finner ting som ellers ville vært umulig å finne?kommer det tilå skje arkeologiske funn langt fremover i tid?
    Innsendt av: Inger Marie
Ja, arkeologene opplever fortsatt en eventyrlig funnrikdom i Egypt, og vil helt sikkert gjøre det i lang tid fremover. Det man finner er hovedsaklig graver og templer, fordi disse strukturene ble bygget "for evigheten", dvs. i stein, mens boliger o.l. ble bygget i leire, strå og andre materialer som ikke holder seg så godt. I tillegg har de underjordiske kamrene egypterne hugde ut i ørkenfjellet optimale bevaringsforhold for organsik materiale, med stabil tempratur og luftfuktighet, og lite lys. -Så vi kan trygt glede oss til nye sensasjonelle funn i Egypt lenge enda!

Anders Bettum
 

persisk tid

    Hvorfor var egypterne så aktive i sin motstand mot perserne, mens grekerne ble tatt i mot som helter? Var ikke perserkongene kjent som de mest humane herskerne i sin tid? ( minus Kong Kambyses)

    Mvh
    Innsendt av: Persia
Hei Persia!
Det er vel aldri noe morsomt å bli erobret av et totalt fremmed folk, uansett hvor "humane" de er. Det var vel heller ikke slik at grekerne ble mottatt som helter, ihvertfall ikke etter at det ble klart at de hadde tenkt til å bli! (Det var flere opprør under Ptolemeerne, dynastiet som ble opprettet av Alexander den stores general Ptolemaios Soter). Men det var også en del kontakt mellom egypterne og grekerne før Aleksander den store kom, bl.a. sammarbeidet de i kampene mot perserne. Da var det kanskje nærliggende å tenke på Aleksander den store som "frigjørere" når han endelig jagde ut perserne?

Anders Bettum
 

Bevis

    Kan dette bevise noe nytt innenfor historien?
    Innsendt av: Fredrik
Hei Fredrik!
Ja, sett i sammenheng med andre funn kan disse knoklene gi oss verdifull informasjon om hvordan forholdene var på slutten av det gamle riket i Egypt. For meg høres dette ut som en menneskeoffring, noe som så vidt jeg vet aldri har blitt dokumentert så sent ut i Egypts historie. Dersom det kan bevises, har man virkelig gjort framskritt!

Anders Bettum
 

fortsette og grave?

    Hei! skal de lete etter flere massegraver når dere for det første har funnet en ganske nylig? skal arkeologer forske på menneske knokklene og prøve og finne ut hva som skjedde med dem?
    Innsendt av: Jenny
Hei JEnny!
Ja, de graver og graver. Likevel er man litt mer kritiske i dag enn man var før i tiden med tanke på hva man graver opp. Det er mange hensyn å ta. Nå graver vi ikke opp mer enn hva vi vet vi kan undersøke og dokumentere på en skikkelig måte, og ikke minst lagre og evt. stille ut på et museum.

Knoklene skal nok gjennom flere undersøkelser, men det spørs om de finner ut noe mer. Etter 3000 år under bakken er de i så dårlig forfatning at de går i oppløsning bare man tar på dem.

Anders Bettum
 

forbannelser

    Heisann

    Jeg så på et TV program en gang der det var en som hadde oppdaget et gravkammer. Men på døren inn til kammeret var det skrevet en forbannelse.Er det "ekte" f.eks den som åpner denne dør vil dø. Så noen uker senere så døde han.
    Innsendt av: Dag Ove
Hei Dag Ove!
Myten om "Faraos forbannelse" oppsto i forbindelse med funnet av Tutankhamon i 1921, og har senere blitt avslørt som en mediefabrikasjon. "Forbannelser" av den typen britisk presse hevdet det fantes i Tutankhamons grav har aldri blitt funnet i noe egyptisk gravkammer. I senere tid har det imidlertid kommet teorier om at visse giftige muggsopper trives godt i de gamle gravkammrene. De lærde strides om hvilken risiko muggsoppen medfører for arkeologene, men for å være på den sikre siden bruker arkeologene i dag stort sett ansiktsmasker når de går inn i nye graver.

Anders Bettum
 

Yrkesvalg..

    Jeg har vurdert å bli arkeolog eller noe lignende. Men er veldig usikker på om det er noe å satse på.

    Hvorfor jeg mener det er nok litt naivt, spesielt for en som har mer kunnskaper enn de fleste om eldre samfunn. Men jeg er av den oppfatning at "alt er funnet".

    Er det en vanskelig og langvarig utdanning i så fall?
    Innsendt av: Alex
Alt er absolutt ikke funnet, ikke minst fordi hva man leter etter forandrer seg ettersom tiden går. For 200 år siden lot man alt som ikke hadde med konger å gjøre eller var av gull ligge. Det er ikke mer enn 50 år siden man for alvor begynte å interessere seg for hvordan vanlige folk levde, og i dag er man plutselig blitt ekstremt interessert i funn av pollen fordi det kan brukes til datering. Egyptologien, som har pågått i 200 år, er fortsatt et ungt fag. Det er fortsatt enorme områder som ikke er ferdig utgravd, men mesteparte av den arkeologiske aktiviteten i dag foregår i magasinene hvor folk i århundrer har lagret ting uten å dokumentere funnene skikkelig. -Og da må man jo nesten begyne på nytt. I tillegg til dette finnes det enorme oldtidskulturer arkeologene knapt nok har begynt å lukte på, som f.Eks. i Kina.

Problemet med å velge et slikt studium er at det kan være vanskelig å få jobb når man er ferdig. Men hvis du er oppriktig faglig interessert, og ikke er redd for en utfordring, vil jeg selvfølgelig anbefale det på det varmeste.

Anders Bettum
 

utdanning

    Hei!
    Hvodan blir man egyptolog? Er selv interessert i egyptisk historie og lurer derfor på hvordan man kan få en slik spesifikk grad!

    Hilsen Petter.
    Innsendt av: petter
Hei Petter!

Det desverre ikke mulig i Norge. I Kjøbenhavn og London har de gode programmer, men jeg vil selvfølgelig anbefale deg å dra dit hvor alt startet: Egypt. Det Amerikanske universitetet i Kairo (AUC) tilbyr fremragende Bacahalor grader i egyptologi, med studieturer ut på feltene hver uke. Blir ikke bedre enn det. Mastergraden vil jeg anbefale å ta et annet sted, siden AUC ikke helt klarer å leve opp til ambisjonene på det området.

Anders Bettum
 

par spørsmål

    hvor har du studert for å bli det, og er det mange norske egyptologer?

    hvorfor er "sensjasjons-faktoren" så mye en del av arkeologien fra Egypt? (ihvertfall i mediene)

    er det noen spennede prosjekter på gang for tiden?
    Innsendt av: martin hykkerud
Hei Martin!

Desverre tilbys ikke egyptologi ved norske universiteter, og jeg har derfor måtte sette sammen en grad selv, dels gjennom nærliggende studier (særlig religionshistorie) i Norge, og dels gjennom studier i utlandet. Jeg tror ikke det finnes mer enn 2-3 egyptologer i Norge i dag, pluss noen studenter.

"Sensasjonsfaktoren" innen studiet av Det gamle Egypt er gammel, og stammer for Europas del fra Napoleons ekspedisjoner i Egypt rundt århundreskiftet 1700-1800. Men det var funnet av Tutankhamon og myten om "faraos forbannelse" fra 1920-tallet som gjorde at det tok helt av.

Det er alltid spennende prosjekter på gang i Egypt!:-) Her er et par lenker hvis du ønsker å holde deg oppdatert:

http://guardians.net/hawass/
http://weekly.ahram.org.eg/index.htm
http://www.egyptology.com/kmt/

Anders Bettum
 

.

    Er det sånn at om jeg blir gravlagt et sted, så kan jeg risikere å bli funnet om 4000år?
    Innsendt av: Benny
Hei Benny!
Under de riktige forhold, ja. Egypterne er så godt bevart fordi de mumifiserte de døde, noe som innebar en fullstendig dehydrering (uttørring) av kroppen før gravlegging. Det finnes imidlertid "naturlige mumier" som har overlevd fordi de ved tilfeldigheter har havnet i gunstige bevarigsforhold umiddelbart etter døden. Slike forhold kan være kraftig nedkjøling i f.eks. is, oksygenfattige myrer eller tørr og saltholdig ørkensand.

Anders Bettum
 

Egypterne

    Oldtidens egyptere, hva slags folk var de ? Finnes det fortsatt etniske etterkommere etter dem ? Ble de drevet bort av araberne eller var de allerede "utvannet" lenge før ?

    Et lite tilleggs spørsmål, i brede termer, hvor går tidskillet mellom de eldste ben med genetisk matriale og fosiler (altså hvor langt tilbake finner vi ben av våre forfedre, og når er det bare avtrykk i form av stein vi finner ?).

    Mvh Morten
    Innsendt av: Morten Aastad
Hei Morten!
Basert på studier av det gammelegyptiske språket kan vi anta at de gamle egyptere hadde både afrikansk og semittisk blod i seg. Befolkningen i det nedre Egypt (i nord) har forandret seg veldig siden faraoenes tid. I det øvre Egypt og i Oasene derimot, har det vært mindre utskiftning, og i disse områdene finnes det sikkert mer eller mindre direkte etterkommere av de gamle egypterne. Dette er forøvrig noe øvre-egypterne er meget stolte av.

Skillet mellom stein og bein er uhyre gammelt, og desverre utenfor mitt kompetansefelt. Det er imidlertid ikke slik at vi kan benytte arvestoffet på alt som ikke har blitt til stein! DNA'et brytes ned lenge før den tid, og hvor lenge det kan overleve er helt avhengig av bevaringsforhold.

Anders Bettum
 

hvordan

    hvordan vet dere at det er så lenge siden?.. men hvordan kom du på at u skulle grave der i det hele tatt. ??hilsen ola
    Innsendt av: Ola
Hei Ola!
Den gammelegyptiske kronologien har egyptologene jobbet med i snart 200 år, og selv om den fortsatt ikke er perfekt, er det liten grunn til å tro at det er så veldig store avvik mellom virkeligheten og årstallene egyptologene opererer med. Kronologien baseres på kongerekka, og når den var på plass kunne man begyne å studere kunstneriske, arkitektoniske og språklige tendenser innen de forskjellige epokene. Ethvert dynasti har etterlatt seg en liten "signatur" i produktene sine, gjennom teknologisk nivå, arbeidsteknikker, språkbruk og kunstnerisk stil. Materialet er i dag så gjennomarbeidet at en kunsthistoriker kan datere f.Eks. en statue av en gud så nøyaktig som +/- ca. 10 år. I dag han man i tillegg karbondatering, pollendatering og all verdens moderne teknologi å støtte seg til.

Templet til Ramses II har vært kjent siden 1000 e.Kr., og en arkeologisk ekspedisjon dit har vært planlagt lenge. Det man ikke viste, var at man skulle gjøre så sensasjonelle funn!

Anders Bettum
 

Opprinnelse

    Det er blitt hevdet, bl.a. av Graham Hancock, at sivilisasjonen som skapte de store pyramidene har en ukjent opprinnelse - som kan ha kommet fra et helt annet sted. For teknologien som er brukt, bl.a. til å låse korridorene og konstruere "luftekanalene" er så spesiell at den måtte være resultat av en lang utvikling - som det ikke er tegn til i området. Hva er din / den rådende teori om opprinnelsen til pyramidene?
    Innsendt av: Per Gunnar Hjorthen
Hei Per Gunnar!
Mytene om pyramiden er mange, ikke fordi vi ikke har kunnsakp nok, men fordi vi elsker å holde fast ved det mystiske og fantastiske ved den gammelegyptisk kulturen. Vi har per i dag et solid materiale å basere teoriene våre på når det gjelder når, hvordan og av hvem de ble bygget. For å ta de store pyramidene i Giza (det finnes over 100 pyramider i Egypt, men jeg regner med det er disse tre folk flest refererer til), så ble de bygget mellom ca. 2550-2470 f.Kr. av faraoene Khufu (Cheops), Khafra (Chephren) og Menkaura (Mycarinos). Arbeidskraften var bønder som gjorde tjeneste for kongen på den tiden av året det ikke var noe å gjøre på åkrene. Teknologien var utviklet gjennom over 100 år med prøving og feiling. Det blir for stort å gå inn på noen detaljert forklaring på dette store temaet her, men jeg kan henvise deg til en glimrende bok på området, nemlig "The Complete Pyramids" av Mark Lehner. Lahner har ledet utgravningene ved Giza i en årrekke, og er virkelig mannen som vet hva han snakker om.

Anders Bettum
 

Egyptolog

    Hei.

    Hva skiller en egyptolog fra en arkeolog og/eller historiker? Er Egyptolog kun en tittel som presiserer at man tilhörer et bestemt fagområde innenfor f.eks. arkeologi, eller er det en egen disiplin med egne krav ifht. å beherske teori/metode/språk?
    Innsendt av: Erling
Hei Erling!
Det finnes to måter å bruke tittelen "Egyptolog" på. I utlandet er tittelen stort sett forbeholdt de som har gjennomført et rent egyptologi-studium fra Bachalor via Master til Ph.d, og helst har en jobb som egyptolog ved et universitet eller et museum. Dette faget er ingen egen vitenskapelig disiplin, men er satt sammen av historie, arkeologi, religionshistorie, kunsthistorie, språkstudier, geografi, osv, ANVENDT på den gammelegyptiske kulturen.

I videre forstand kan enhver som studerer Det gamle Egypt, enten de er historikere, arkeologer, konservatorer eller leger, med en viss rett kalle seg egyptologer. Et slags minstekrav er at man behersker det gammelegyptisk språket og kan lese hieroglyfer.

Selv er jeg ikke egyptolog i den snevre betydningen av ordet, siden jeg har min utdannelse hovedsakelig fra Oslo, hvor egyptologi ikke tilbys. Som religionshistoriker med spesialisering innen gammelegyptisk religion kan jeg likevel bruke tittelen i uformelle sammenhenger.

Anders Bettum
 

Moses' tid?

    Dagbladet skriver at graven er "fra Moses' tid". Er det egentlig noen arkeologiske funn som tyder på at den bibelske fortellingen om Moses virkelig fant sted?

    Innsendt av: Johan
Nei. Moses er kun kjent fra bibelen, og vi har ingen andre kilder som beviser at han har levd. Det er mulig at myten har en historisk kjerne, men denne kan vi ikke vente å finne tilbake til. Antagelig gikk det minst 500 år fra Moses evt. levde til historien om han ble skrevet ned.

Anders Bettum
 

Hvordan?

    Hvordan fant han på og grave akkurat der?
    Innsendt av: Ruben Mæland
Funnet ble gjort under et tempel som ble bygget av Ramses II, og som har vært kjent siden 1000-tallet e.Kr. Donald Redford ledet en arkeologisk ekspedisjon på dette feltet, og tok en stikkprøve lenger ned i jordlagene for å se om det var mulig å finne rester etter eldre tempelstrukturer (Egypterne hadde en veldig klar ide om hva et hellig sted skulle bestå av, og bygde gjerne nye templer over de gamle). Som så ofte i arkeologien var det tilfeldigheter som førte til dette funnet, eller rettere sagt, man var på jakt etter en ting og fant noe annet. Sånt blir det historie av!

Anders Bettum
 

Jeg lurer på

    Jeg lurer på om Familien til Ramses den andre Fremdeles eksisterer og om de fremdeles kan ha noe makt
    jeg har studert Ramses den andre i snart ni år men har aldrig funnet det ut
    og var Ramses II halv Broren til Moses eller er det bare piss
    Innsendt av: Martin
Godt spørsmål, og du kan sikkert lese ni år til uten å finne svar. For å ta det siste først: Nei. Per i dag har vi ingen mulighet til å spore Ramses etterkommere helt ned til vår tid. Når det gjelder Moses, så blir han av historikere og egyptologer regnet som en mytologisk figur fra det gamle testamentet, simpelthen fordi det ikke finnes andre kilder til hans eksistens enn bibelen, og bibelen alene regnes ikke som en pålitelig historisk kilde. Det betyr ikke at Moses ikke har levd, bare at historikere ikke kan forholde seg til annet enn hva man finner i troverdige kilder. Enkelte bibelhistorikere har forsøkt seg på div. forklaringsmodeller, og det er sikkert disse du har lest, men de er og blir spekulasjoner og vil aldri bli noe mer med mindre nye kilder dukker opp.

Anders Bettum
 

Verdens Vakreste Dyr

    Er det noe som tyder på at man hadde kjennskap til Giraffen i det gamle Egypt?
    Innsendt av: Bolleh
Ja, helt klart. Det var flere faraoer som sendte ekspedisjoner sørover i Afrika. Særlig er Hatshepsut kjent for å ha sendt en handelsekspedisjon til landet "Punt", som muligens var et sted i det moderne Somalia. Fra relieffer på veggene i Hatshepsuts dødstempel kan vi se at Giraffer var blant de dyrene som ble brakt med tilbake til Egypt.

Anders Bettum
 

Søk i skattelistene