forfattere
   anmeldelser
   første kapittel
   digerati
   d!n mening
   nettguide
   spør oss!



:film
:musikk
:litteratur
:magasinet
:tv-guiden
:kronikker



Nettmøte med B. Andreas
Fantasy-forfatter B. Andreas Bull-Hansen svarte på spørsmål fra leserne her kl. 1200 onsdag 9. september. Les svarene.

Andreas I B. Andreas Bull-Hansens eventyr-verden er det plass til både mennesker og merkelige vesener. Bøkene hans er hentet fra jernalderen og handler blant annet om lodne jordfargede vesener som lever i pakt med naturen. Selv karakteriserer B. Andreas bøkene sine som mytiske epos. Fantasy er en samlebetegnelse for historier som er hentet fra en oppdiktet verden.

I september kommer Andreas med boken Brans reise. Det er bok nummer to i serien om Horngudens tale.

Bull-Hansen er egentlig siviløkonom fra BI, men i stedet for å avslutte oppgaven sin, skrev han debutboken «Syv historier fra Vestskogen» i 1996. Han har også en fortid som styrkeløfter på landslaget, og har vunnet en rekke seire, blant dem to NM og en tredjeplass i EM.

Se også B. Andreas Bull-Hansen hjemmeside på Dagbladet :litteratur.

Svarene

    Når fant du ut at du kan skrive?
    Magda
Jeg har alltid ønsket å skrive, men det var først sommeren for åtte år siden, at jeg satte meg ned og forsøkte å gjøre noe med det. Det var en underlig opplevelse, for i løpet av den første dagen brettet et indre kart seg ut. Jeg så riker, fjellkjeder, skoger, hav, folkeferd, kriger, folkevandringer og mye annet som jeg siden har blitt så vant til å leve med og i når jeg skriver. Siden den dagen har jeg skrevet på det mytiske eposet Horngudens tale. Jeg har ikke samvittighet til å la disse historiene ligge. De må fortelles.
Andreas
    Jeg så at du hadde drevet med styrkeløfting. Hvordan er miljøet i denne idrettgreien? Består det som myten sier av en gjeng tomskallinger?
    Gunder R.
Styrkeløft er en mental idrett. Styrke ligger i din egen vilje, ikke i armer eller ben.
Andreas
    Er det mye følelser og kjærlighet i fortellingene dine?
    Mira Sleeten
Kjærlighet er en naturlig del av våre liv. Derfor er det også viktig for personene i mine bøker.
Jeg skildrer hele personer; menn og kvinner som føler både kjærlighet og hat, glede og sorg, frykt og mot og alle de andre følelsene som gjør oss til mennesker.
Andreas
    Hei!
    Hvem er ditt litterære forbilde?
    Terje Hansen
Jeg har ingen spesielle litterære forbilder. Likevel kan jeg nevne forfattere som W B Yeats, Jack London, Snorre Sturlason, Shakespeare, Victur Hugo, blant andre.
Andreas
    Kommer det flere bøker i serien om Brans reise. Har du tenkt på å starte helt nye serier?
    Oddrun Ringheim
Brans reise er Bok II i Horngudens tale. Har du fått med deg den forrige? Horngudens tale - Bok I heter Dragens tårer, og kom i fjor. Jeg skriver på neste bok, som vil bli utgitt neste år, og det kommer flere. Jeg har planer om mange forskjellige bøker, også i andre sjangre, og er ikke fremmed for å skrive flere historier som krever flere enn ett bind.
Andreas
    I intervjuet i Dagbladet ser det ut som du har kledd deg ut som en viking. Hvorfor det?
    Bjarne G.
Ikke viking, men klanskriger fra Skottland rundt 1000 e.Kr. Fotografen mente at det ville bli et godt bilde, samtidig som det ville illustrere hva jeg skriver om.
Andreas
    Møter du noen gang fordommer mot den sjangeren du skriver innenfor. F.eks at den ikke er seriøs nok? I så fall hvem møter du de fra - journalister eller lesere.
    Inga Sigurdsen
De fleste journalister har stor interesse for fantastisk litteratur. Jeg vet at det er mange lesere med fordommer, men jeg lar det som står i bøkene mine tale for seg. Etter min oppfatning er den norske samtidslitteraturen ganske smal, og hvis man ser på f.eks. bokklubbenes utgivelser, er jo disse meget, meget konservative. Men det tar jeg som en utfordring.
Andreas
    Hvor mye har du solgt? Er det lukurativt å være forfatter? Lever du av det alene?
    Anna Hoftun
Den forrige boken, Dragens tårer, nærmer seg 8000 eksemplarer. Jeg har store forventninger til BRANS REISE, særlig siden jeg har arbeidet med denne boken hver eneste dag det siste året. Det er også svar til ditt siste spørsmål; jeg lever av bøkene mine.
Andreas
    Er du gift?
    Hemmelig beundrer
Nei, men forlovet med Hege, som er en stor inspirasjonskilde og støtte.
Andreas
    Tror du at du kommer til å være forfatter hele livet ut?
    Sunniva
Ja.
Andreas
    Jeg har ikke lest noen dine bøker ennå, men av anmeldelsene i Dagbladet (sigh..) virker dette tett opp til Tolkien's historier. Har du hentet inspirasjon fra disse bøker / er de i samme fortellerstil ?
    Atle Nilssen
Jeg henter ikke inspirasjon fra Tolkiens bøker. Men det finnes sikkert mange likhetstrekk, selv om jeg nok skriver mer realistisk og med mer vekt på det mellommenneskelige og personenes indre tankeliv. For meg er de opprinnelige mytene viktige, og jeg føler meg sterkt knyttet til den keltiske fortellertradisjonen.
Andreas
    Hva står B`en forrest i navnet ditt for ? Fyller du ut selvangivelsen din selv ?
    S. Boris
B'en står for Bjørn. Og jeg fyller ut selvangivelsen min selv.
Andreas
    Hvorfor i h..(uleste) sluttet du med styrkeløft?????? Hadde store forhåpninger om at du skulle passere 800 sammenlagt. (Tok ikke Knutzen markløftrekorden din, forresten? Desto større grunn til å presse seg inn i Marathonen igjen!).
    Per Bjørnar Riise
Jeg fikk nakkesleng i en bilulykke i desember -95. Derfor måtte jeg legge opp. Likevel håper jeg at jeg en gang kan komme meg opp på det gamle nivået igjen. Benkpress og markløft går ganske bra, men knebøy'en er vond for nakken. Derfor trener jeg lett og allsidig.
PS: Jeg tok tre markløftrekorder. En står i dag.
Andreas
    Hadde du problemer med å få utgitt bøkene dine, eller ble du tatt imot med "åpne armer"?
    Robin J
Jeg begynte å skrive for åtte år siden, og på den tiden var fantastisk litteratur ganske ukjent for forlagene. Det var ganske vanskelig den første tiden, men siden den første boken ble antatt, har forlagene fått øynene opp for dette. Det gjelder også andre litterære størrelser, som f.eks. Den norske Forfatterforening, som tok meg inn som medlem etter de første to bøkene, Syv historier fra Vestskogen og Dragens tårer. Andreas
    Er du sønn av tidligere forsvarssjef Bull-Hansen?
    Khrizt
Nei.
Andreas
    Når begynte du å skjønne hva myter dreide seg om?
    Marius.V
Myter kan være så mangt. Jeg tror ikke noen kan si at de forstår myter fullt ut, for noe av mytenes egenskaper er jo nettopp at de illustrerer noe vi ikke kan si på en enkel måte. Men jeg har vært opptatt av mytenes mystikk og overlegne måte å fortelle på så lenge jeg kan huske.
    Hei B. Andreas Bull-Hansen ! Jeg må ærlig innrømme at jeg ikke har lest noe av det du har skrevet, men har særlig interesse for de temaene du behandler i bøkene dine. Jeg underviser i kunst-og kulturhistorie på formgivingskurs i videregående skole og er dessuten i gang med hovedfag i estetiske fag. I den anledningen skal jeg lage en dataanimasjon (2dim. celleanimasjon) kombinert med videofilm om jernalderkvinnen - ikke hvilken som helst kvinne, men hun som bar smykket som kalles berlokk. Jeg siterer fra katalogen til Snorre-smykkeproduksjon< "berlock (anheng). Kvinnesmykke i fremdragende gullsmedteknikk, såkalt granueringsteknikk. Berlockene ble laget i romersk jernalder i Norden med inspirasjon fra etruskisk smykketradisjon. Disse smykkene tilhørte kvinner med helt spesiell stilling i samfunnet. Det fantes noe hellig og fremsynt hos disse kvinnene på denne tiden. Mennene spurte dem til råds og lyttet til rådene kvinnene ga. Funn ca. 200-tallet. " Det er sannsynlig at kelterne i sentral-Europa førte tradisjonen og teknikken nordover til vårt land. Det er bla. funnet berlokker i Tsjekkia,Østerrike ( La Tene-kulturen), Tyskland og Danmark.

    Jeg søker stadig mer kunnskap om jernalderkvinnen for å få ideer til min "visuelle collage av levende bilder" som har fått arbeidstittelen "En drøm om et møte med jernalderkvinnen".
    Kan du gi meg noen tips om hvor jeg kan hente mer informasjon om mytene, ritene, sagnene rundt disse kvinnene som levde på 100-200-tallet i Norden ? Er takknemlig forsvar. Dersom du trenger noe tid på å svare, kan du sende meg e-post senere.
    Med vennlig hilsen
    Bjørg Nina Andersen Lia

Kjære Bjørg Nina Andersen, Selv søker jeg etter informasjon og materiale i mange kilder, men jeg vil anbefale deg å reise til Skottland eller Irland. Der vil du kunne oppsøke bosetningsplasser og lettere forstå jernalderkvinnens situasjon, liv og tanker. Jeg har selv mange bøker om det temaet du nevner, men jeg husker ikke titlene nå. Du kan gå inn på min hjemmeside www.tiden.no/bull-hansen, og derfra sende meg en e-mail. Da vil jeg ha bedre tid til å svare utfyllende på dine spørsmål. For øvrig forsøker jeg alltid å skildre jernalderfolkk, både kvinner og menn, i mine bøker.

Jeg takker for spørsmålene. De som vil vite mer, kan gå inn på hjemmesiden www.tiden.no/bull-hansen. Der finnes også en e-mail-adresse. De som ikke fikk svar på spørsmålene sine, kan nå meg der.
Andreas

Tips oss!

Andreas anbefaler linker til de opprinnelige mytene:
The Encyclopaedia of the Celts:
En god oversikt over keltisk kultur og historie. Til dels utfyllende om mytologi. Spennende.

The Clans and Tartans of Scotland
Et stort arkiv over de skotske klanene og deres historie. En god kilde for studier av myter.

Images of William Wallace and Robert the Bruce
Sider om to skotske nasjonalhelter. Mye historisk informasjon.

The Viking Network
Sider om våre forfedre. Vi har mye å lære av den norrøne kulturen.

Medieval Poetry
En oversikt over diktning i middelalderen. Også et godt utgangspunkt.



Dagbladet © 1998
:sterke meninger
[ Dagbladet | :nyheter | :på din side | :kultur | :sport | :torget | :oppdatert ]