Amerikanske dykkere har funnet det som kan være vraket etter den berømte britiske oppdagelsesreisende James Cooks skip «Endeavour».
Vrakstedet stemmer godt overens med posisjonen som oppgis i britiske dokumenter om hva som skjedde med kaptein Cooks skip. Etter at han vendte tilbake til England fra sin berømte jordomseiling i 1768 - 1771, ble «Endeavour» omdømt til «Lord Sandwich» og tatt i bruk som transportskip.
Først gikk det til og fra ulike anløpssteder med soldater eller fanger om bord. Men under den amerikanske uavhengighetskrig i 1776, deltok «Lord Sandwich» (oppkalt etter adelsmannen som angivelig var smørbrødets oppfinner) i britenes beleiring av Newport, der det ble senket.
Det er i alle fall teorien Kathy Abbass og hennes dykkerkolleger arbeider ut fra. Men andre teorier vil ha det til at skipet ble solgt til et fransk hvalfangstrederi, etter at det ganske enkelt ble liggende for anker i Themsen til det råtnet opp og sank.
Dykkerne vil nå forsiktig granske vrakrestene, og hente opp materiale som kan brukes til en sikrere identifisering av skipet. Men det vil bokstavelig talt ta både vinter og vår, før en noenlunde pålitelig identifisering kan være klar til sommeren, sier Kathy Abbass.
(NTB)



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen