- EL_61w25k6chansarnevedlogsa.jpg - - >I forrige uke slo Jens Stoltenberg og Ap- toppene seg på brystet og smykket seg med at Norge ble utpekt som verdens beste land å bo i - ifølge en FN- rapport. Men underlagstallene i rapporten forteller en annen historie.
De sosiale og økonomiske forskjellene i Norge øker.
Det blir flere fattige.
Inntektsforskjellene mellom kvinner og menn øker.
Skulle ikke øke
Jens Stoltenberg lovte da han overtok som statsminister at forskjellene mellom fattig og rik ikke lenger skulle øke i Norge. Den samme politikken og løftene sto også tidligere Ap-statsministrer Thorbjørn Jagland og Gro Harlem Brundtland for.
Men med Arbeiderpartiet ved roret fra slutten av 80-tallet til slutten av 90-tallet, har de fattigste i Norge sakket akterut, og økt i antall.
Som Storbritannia
| Fattig og rik: | ||
|
| ||
I FN-rapporten slås det fast:
«Det har vært en markant økning i forskjellen mellom rike og fattige i Norge de siste ti årene. Mens ingen stor økning ble registrert fra slutten av 70-årene og fram til slutten av 80-årene, har forskjellene økt med mellom 7- 15 prosent det siste tiåret. »
Økte forskjeller
Sverige, Finland og spesielt Danmark har ikke hatt den samme skjeve utviklingen som Norge. I Danmark er forskjellene blitt mindre de siste ti åra.
Forskjellen mellom rik og fattig nå er større i Norge enn i land som Slovakia, Ungarn og Østerrike.
De rikeste 20 prosentene av befolkningen i Norge forbruker over en tredjedel (35,8 prosent) av ressursene. De fattigste 20 prosentene bruker bare en tiendedel av ressursene.
Det eneste av de 18 landene i OECD (Organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling) som har en verre fordelingsutvikling enn Norge, er New Zealand.
Rike rikere
Fattigdomsforsker Ivar Brevik ved Norsk institutt for by- og regionsforskning, (NIBR) mener utviklingen i Oslo gir et godt bilde av denne trenden:
- Fra 1986 til 1996 økte forskjellen mellom fattige og rike i Oslo med ni prosent. Nå må du til Italia for å finne like store forskjeller mellom rik og fattig i Europa, sier Ivar Brevik.
Regjeringens utjevningsmelding som kom i vinter sier det politiske målet er å snu trenden. Men Brevik roser ikke innsatsen.
- De rike blir rikere med Stoltenbergs velsignelse. De som befinner seg i den fattige delen, er avhengige av overføringer. Skal du få hevet de som tjener minst, må du få dem inn i lønnet arbeid, sier Brevik.
Mer ulik lønn
FN-rapporten viser også at inntektsforskjellene mellom kvinner og menn øker. Menn i Norge tjente i 1999 gjennomsnittlig 63 prosent mer enn kvinner.
Men til tross for en dyster utvikling det siste tiåret, er det fortsatt få fattige i Norge sammenliknet med andre land. Ifølge rapporten er det bare Sverige som har en lavere andel fattige enn Norge.



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen