KRISTIANSAND (Dagbladet): Politiet frykter nå at falske politimenn kan ha høstet en av cannabisåkrene ved eksjustisminister Else Bugge Fougners hytte.

I går avdekket Dagbladet at to cannabisåkrer nylig er høstet inn like ved hytta til eksjustisminister og høyesterettsadvokat Else Bugge Fougner på Sandøya. Politiet slo til mot den første søndag 7. juli, og tok med seg alle de 95 plantene som vaiet i vinden ved Fougners hyttevegg.

Politiet utelukker ikke at det kan ha vært hasjbønder i politiforkledning som ble sett mens de høstet den andre åkeren på rundt 100 planter sist lørdag.

Bønder i uniform
To vitner forteller til Dagbladet hvordan de fra hvert sitt sted observerte uniformert politi ved cannabisåkeren forrige lørdag.

- De rev opp plantene og puttet dem i sekker, sier et vitne. Et annet vitne møtte de to mennene som hun oppfattet som politifolk, på stien bort mot brygga.

- Det var garantert ikke politifolk på Sandøya denne dagen, sier lensmannsbetjent Tom Christensen ved Tvedestrand lensmannskontor. Han tror hasjbøndene selv kan ha reist ut og hentet resten av plantene sist lørdag, da de skjønte at politiet ikke hadde funnet alle plantene.

Ny etterforskning
Lensmannskontoret tar nå ingen sjanser: Vegetasjonen på ferieparadiset utenfor Tvedestrand skal saumfares i jakten på enda flere cannabisplanter.

Etterforskningen av hvem som kan stå bak det alternative jordbruket, fortsetter med full tyngde, og personer med tilknytning til Sandøya er i søkelyset.

 

Søk i skattelistene